Brak asertywności, nieśmiałość, nieradzenie sobie z krytyką, kompleksy, trudności w szkole i lęki, o których ciężko im rozmawiać. Z takimi i innymi problemami muszą sobie na co dzień radzić dzieci, nastolatkowie, w szczególności dziewczynki. Koło Gospodyń Miejskich z Kędzierzyna-Koźla postanowiło wesprzeć je i stworzyć warsztaty wzmacniające.
Dorastanie w dzisiejszych czasach jest skomplikowanym procesem, odnaleźć się w kręgu rówieśniczym, w szkole, w zwykłej codzienności, zwłaszcza wtedy, kiedy asertywność wypierana jest przez brak poczucia własnej wartości, to zadanie, któremu trudno sprostać samemu. W związku z tym Koło Gospodyń Miejskich z Kędzierzyna-Koźla wyszło naprzeciw potrzebom, jakie bez wątpienia pojawiają się wśród dzieci w naszym mieście. Z problemem braku akceptacji własnej osoby i asertywności najczęściej spotykają się dziewczynki i właśnie dla nich powstała wyjątkowa inicjatywa – Warsztaty wzmacniające.
Pierwsze warsztaty odbyły się rok temu i, ku zaskoczeniu organizatorek, spotkały się z dużym zainteresowaniem. Stworzono wówczas trzy grupy dziewczynek (w wieku od 8 do 10 lat, od 11 do 13 lat, od 14 do 16 lat), które spotykały się z psychologiem, aby wspólnie popracować nad wyzwaniami, z którymi zmagają się na co dzień.
- Dziewczynki miały okazję spotkać się w swojej grupie rówieśniczej i przepracować wiele ważnych spraw. W każdej z grup było po 10 dziewczynek. Jak się okazało, te warsztaty były bardzo potrzebne. Jest wiele problemów, z którymi młodziutkie dziewczęta się borykają. To między innymi nieradzenie sobie z krytyką, konflikty z rówieśnikami. Jak się okazuje, dziewczęta niestety mają poczucie niższości. Uważają, że są grubsze, brzydsze i mniej potrafią od rówieśników, cechują się brakiem umiejętności określenia swoich mocnych stron, do tego dochodzą trudności w szkole, lęk przed wypowiadaniem się na forach i przed oceną. Jednak podstawowym problemem we wszystkich grupach wiekowych był brak asertywności – mówi Ewa Piertuszewska, prezes Koła Gospodyń Miejskich z Kędzierzyna-Koźla.
Pierwsza edycja uświadomiła organizatorkom jak bardzo tego typu warsztaty są potrzebne. Zainteresowanie wykazały również mamy dziewczynek, które też chciały uczestniczyć w podobnych spotkaniach. Dlatego Koło Gospodyń Miejskich stworzyło nowy projekt, który uwzględnił także problemy mam. Po za tym, warsztaty mają być wzbogacone o zajęcia z trenerkami „WenDo”. Uczestniczki poznają metody przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Uczy ona, jak w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. To skuteczna metoda samoobrony i nauki asertywności .
- To naprawdę bardzo wartościowe zajęcia i chcemy je zaproponować naszym mieszkankom, jednak aby nie były one odpłatne, a niestety trochę kosztują, próbujemy znaleźć sponsora i mamy nadzieję, że taka osoba znajdzie się w naszym mieście - podkreśla Ewa Pietruszewska.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zajęcia Koła Gospodyń Miejskich skierowane do dziewczynek i ich mam, powinny ruszyć już na przełomie listopada-grudnia.
Reklama
Chcą nauczyć dziewczynki asertywności i samoobrony. Koło Gospodyń Miejskich przygotowuje warsztaty
- 27.07.2019 10:12
Napisz komentarz
Komentarze