Koreański koncern Foosung kupił w Kędzierzynie-Koźlu tereny inwestycyjne i przygotowuje się do budowy swojej pierwszej europejskiej fabryki komponentu do produkcji elektrolitu wykorzystywanego w akumulatorach pojazdów elektrycznych. Powstaną nowe miejsca pracy, skorzysta lokalna gospodarka, wśród mieszkańców pojawia się jednak obawa, że kolejny zakład jeszcze bardziej pogłębi degradację środowiska naturalnego w mieście. Inwestor zapewnia jednak, że jego technologia jest w stu procentach bezpieczna.
Kędzierzyn-Koźle czekał na dużego inwestora od lat. Gmina przygotowała tereny na Polu Południowym przy strefie przemysłowej w Blachowni, jednak ciągle nie było firmy, która właśnie tam zdecydowałaby się ulokować swój zakład. W końcu pojawił się Foosung - koreański koncern działający w branży chemicznej, technologicznej i budowlanej. W Kędzierzynie-Koźlu zbuduje fabrykę produkującą LIPF6 (heksafluorofosforan litu). Jest to główny komponent elektrolitu wykorzystywanego do produkcji wszelkiego rodzaju akumulatorów. W przypadku Foosung to ogniwa montowane w pojazdach elektrycznych, które przejmują coraz większą część rynku, a eksperci nie mają wątpliwości, że to do nich należy przyszłość motoryzacji. Fabryka w Kędzierzynie-Koźlu będzie dla Foosung drzwiami na rynek europejski.
- Zależy nam na tym, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości zanim jeszcze pierwsza łopata zostanie wbita w miejscu inwestycji. Stosujemy najnowsze technologie. Przestrzegamy wszystkich obowiązujących norm środowiskowych. Wpływ fabryki na otoczenie będzie minimalny - zapewnia Mintaek Lim, prezes polskiej spółki Foosung.
Fabryka elektrolitu powstaje także w Godzikowicach koło Olesna. Tam mieszkańcy zdecydowanie protestują przeciwko inwestycji w obawie o własne zdrowie. Jak twierdzą, procesowi produkcyjnemu towarzyszy wiele szkodliwych związków chemicznych, mówią o cyjanowodorze. Te obawy udzielają się także w Kędzierzynie-Koźlu.
- Używamy wyłącznie materiałów, które są bezpieczne. Na pewno nie jest to cyjanowodór. Nie stosujemy też metali ciężkich. Wszystkie nasze procesy produkcyjne są zatwierdzone w przemyśle zgodnie z wymogami obowiązującymi w Polsce, w Europie i na świecie - zaznacza Mintaek Lim.
Zakład będzie wyposażony w nowoczesne instalacje ograniczające oddziaływanie na otoczenie, w rezultacie wszelkie emisje nie będą przekraczać obowiązujących w Polsce norm ochrony środowiska.
- Jeśli chodzi o toksyczne związki organiczne, takie jak benzen, nie będziemy ich emitować - stwierdza Mintaek Lim.
Pole Południowe położone jest w znacznej odległości od najbliższych zabudowań mieszkalnych. Pierwotnie, jeszcze w PRL, na tym terenie powstać miała wielka rafineria. Jej budowę przerwał jednak kryzys gospodarczy w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku. Pole sąsiaduje z lasami, miejskim składowiskiem odpadów i dawnymi zakładami chemicznymi Blachownia. Najbliższy, pojedynczy budynek mieszkalny, zlokalizowany jest w odległości kilometra od planowanej fabryki elektrolitu. Zakłady Foosung produkujące elektrolit, zlokalizowane są także w Korei i w Chinach.
Jak w przypadku każdej dużej inwestycji przemysłowej, obawy mieszkańców wzbudza również zwiększenie ruchu na drogach. W pierwszej fazie fabryka elektrolitu w Kędzierzynie-Koźlu będzie korzystać z transportu samochodowego. Ponieważ jednak LIPF6 będzie wytwarzany w formie koncentratu, fabrykę będzie opuszczać zaledwie około 5 do 10 cystern samochodowych w ciągu dnia. W drugiej fazie inwestycji koncern chce zbudować bocznicę przy linii kolejowej przebiegającej wzdłuż Pola Południowego i korzystać także z transportu szynowego. W założeniach logistycznych Koreańczyków jest obwodnica północna Kędzierzyna-Koźla, której budowa dopiero się zacznie.
Docelowo Foosung zamierza zainwestować w Kędzierzynie-Koźlu blisko 400 mln zł. Powstanie kilkaset miejsc pracy. Zakład ma ruszyć pod koniec 2020 roku, następnie będzie rozbudowywany.
Obecnie inwestor pracuje nad raportem oddziaływania na środowisko, który będzie podstawą decyzji środowiskowej umożliwiającej rozpoczęcie prac projektowych. W dokumencie dokładnie określony zostanie wpływ fabryki na otoczenie.
Reklama
Koreańczycy chcą grać w otwarte karty. Co dokładnie zamierzają produkować w Kędzierzynie-Koźlu?
- KK24
- 11.07.2019 17:27
Napisz komentarz
Komentarze