Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:44
Reklama
Reklama
Reklama

Dwa nowe specjalistyczne plastyfikatory w ofercie Grupy Azoty ZAK

Dwa nowe specjalistyczne plastyfikatory w ofercie Grupy Azoty ZAK
Grupa Azoty ZAK S.A. wprowadziła do oferty plastyfikatory specjalistyczne Adoflex® i Oxovilen®. To kolejny etap rozwoju kędzierzyńskiego Segmentu OXO, opartego na budowie gamy nieftalanowych, specjalistycznych produktów. Wcześniej Spółka opracowała i wdrożyła do produkcji pierwszy polski plastyfikator nieftalanowy - Oxoviflex®, dzięki któremu zajmuje czołowe miejsce w gronie europejskich wytwórców.

Adoflex® i Oxovilen® wytwarzane są na nowej wielofunkcyjnej instalacji o wydajności 10 tys. t/rok. Na jej budowę kędzierzyńska spółka uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Projekt jest realizowany pod nazwą: „Weryfikacja w toku eksperymentalnych prac rozwojowych na instalacji pilotażowej nowych rozwiązań technologicznych i procesowych szerokiej gamy innowacyjnych poliestrowych plastyfikatorów nieftalanowych, w tym z zastosowaniem bioodnawialnego kwasu bursztynowego”.

– Podejmowane w Grupie Azoty ZAK S.A. inwestycje są efektem konsekwentnej realizacji strategii Grupy Azoty, nakreślającej kierunki działań do roku 2020. Aby dostosować się do obecnych wymagań rynkowych i legislacyjnych, wzbogacamy portfolio produktowe o plastyfikatory nieftalanowe i specjalistyczne. W ostatnich miesiącach zwiększyliśmy również moce produkcyjne plastyfikatora Oxoviflex®. Wprowadzanie oferty estrów specjalnych to kolejny, naturalny krok na ścieżce rozwoju Segmentu OXO – podkreśla Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

- Adoflex® i Oxovilen® to pierwsze spośród oczekiwanych efektów pracy nowej instalacji. Dzięki swoim parametrom przeznaczone są do specyficznych zastosowań, co sprawia, że w zestawieniu z bazowym plastyfikatorem Oxoviflex® stanowią o komplementarności oferty Segmentu OXO. Liczymy, że nowe produkty przyczynią się do ugruntowania naszej pozycji rynkowej, a zainteresowanie nimi przełoży się na wyniki osiągane przez Spółkę - dodaje Artur Kamiński, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za finanse w Grupie Azoty ZAK S.A.   

Adoflex®, ze względu na bezpieczny profil toksykologiczny, rekomendowany jest do użytku podczas produkcji materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością (w szczególności folii spożywczych z PCW), a także produkcji węży ogrodowych, kabli oraz tkanin powlekanych. Może być również stosowany jako rozpuszczalnik w branży kosmetycznej oraz przy produkcji lakierów. Oxovilen® znajduje zastosowanie m.in. w produkcji wykładzin z PCW, klejów i uszczelniaczy oraz tuszów i atramentów.

W ramach dalszej rozbudowy oferty Segmentu OXO, w przyszłości na nowej linii produkcyjnej wytwarzane będą kolejne plastyfikatory. Oficjalne otwarcie instalacji oraz podsumowanie projektu estrów specjalnych planowane jest w 2020 roku.


instalacja (2)

instalacja (2)

instalacja (3)

instalacja (3)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Fanka 18.07.2019 23:13
Brawo dla Pana policjanta. Ciekawe czy w życiu prywatnym jest również taki odważny?

Piegus 18.07.2019 21:16
Dla niektórych komentujących : " Po czynach ich poznacie". A Wy ujadacie: jakie to proste, jakby to każdy zrobił podobnie itp. Najpierw zróbcie coś więcej poza gadaniem, a potem wyrażajcie swoje opinie. A jeśli jesteście mocni tylko w gębie to umiejcie przynajmniej pogratulować komuś odwagi. A ten akurat policjant nie cofa się, gdy jest ryzyko. Może dlatego uratował kilka osób z samochodu zatopionego do góry kołami w Kłodnicy i tego mu nikt nie zabierze. Pa

kekko 18.07.2019 18:44
Masz całkowitą rację. Kiedyś na tym portalu był artykuł o kędzierzyńskich streetworkerach wywodzących się z formacji SM i Policji. Że poświęcają czas po pracy, że tak pomagają, że ochy i że achy. Kiedy napisałem w komentarzu, że owych zajęć nie traktują altruistycznie i za te nadgodziny biorą pieniądze, to mnie komentujący zrugali, że jest to nieistotne. Ważne że pomagają. Prymitywizm myślenia (tamtych komentujących) jest tu bardzo widoczny. Artykuł w swym wydźwięku podsunął im tezę bezinteresownej pracy; nie musieli myśleć. A gdyby im przekazać, że w MZK są kierowcy, którzy po pracy jeżdżą jeszcze przez kilka godzin autobusami i pobierają wynagrodzenie za to, to by powiedzieli, że za darmo tego nie robią. Twój komentarz dotyczy trochę innego zachowania, ale takich przykładów można przytaczać z każdego środowiska wiele. A to lekarz udzielił pomocy, a to strażak zauważył gdzieś dym, policjant w jakimś hipermarkecie złapał złodzieja czy inny zawodowiec zrobił coś więcej, niż tylko się gapił. Splendory przynależne są jednak głównie policjantom.

Adam 18.07.2019 17:11
No brawo on. Każdy by to zrobił.

Czytelnik 18.07.2019 15:59
Wszystko fajnie. Bardzo pozytywna historia. ale... Czy to nie jest ich pracą - pomagać i reagować w takich sytuacjach? Pan zrobił po prostu to, co zrobiłoby 90% "normalnych" ludzi (nie policjantów/strażaków/itd.). Zawsze mnie ciekawi dlaczego jak to policjant/strażak gdzieś przechodzi, coś zauważy i zareaguje to wtedy sypią się pochwały, media robią artykuły, wszędzie ochy i achy... Jak zareaguje "normalny" człowiek to nie ma takiego entuzjazmu - a wg mnie właśnie działania "zwykłych" ludzi zasługują na większą pochwałę. Z drugiej strony wydaje mi się, że to jest część pracy (powołania) policjantów. Gdy zwykli ludzie wykonują swoją pracę ponad to co normalnie powinni robić, albo wykonują swoje obowiązki nawet w domu, po godzinach pracy to raczej nie mogą liczyć na artykuły w mediach i pochwałę od ministra... Oczywiście brawa dla Pana za pomoc!

Boniek 18.07.2019 15:45
Ten policjant to jakiś fenomen. Zawsze jest tam gdzie coś się dzieje?

Piegus 18.07.2019 13:27
Nie pierwsza jego tego typu akcja. W końcu orderu za odwagę od ministra nie dostaje się za darmo. Pozdrowienia i GRATULACJE.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ