Różnią się, choć mimo wszystko są tacy sami. Uśmiechają się, smucą, pragną i marzą, tak jak wszyscy, a jednak wciąż są szufladkowani jako „inni”. Kampania „Spojrzeć głębiej” pokazała prawdziwe „ja” wyjątkowych osób, które na co dzień borykają się z różnymi dysfunkcjami. Uroczyste, pełne wzruszeń podsumowanie w Domu Kultury „Chemik”, stało się okazją do refleksji na tym, jak ważnej jest głębsze spojrzenie na drugiego człowieka.
Nie mają w życiu lekko, są oceniani, dyskryminowani, wytykani, a społeczeństwo niestety wciąż w większości patrzy na nich przez pryzmat ich niepełnosprawności, problemów, z jakimi się borykają. Wiedzą o swoich dysfunkcjach, lecz mimo to chcą żyć normalnie. Ten świat dla wielu bliski, dla innych odległy, pokazał Zespół Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu czyli organizatorzy niezwykłej kampanii społecznej „ Spojrzeć głębiej”, której celem jest rozwijanie świadomości społecznej.
W Domu Kultury „Chemik” odbyło się uroczyste podsumowania kampanii połączone z wernisażem fotografii uczniów szkoły, które przedstawiały wszystkich bohaterów projektu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wiceprezydent Wojciech Jagiełło, wicestarosta Józef Gisman, kierownik wydziału oświaty Aurelia Stępień, dyrektor MOK Piotr Gabrysz oraz dyrektorzy szkół.
Dzięki kampanii mogliśmy poznać osoby, które na co dzień borykają się z wieloma problemami. Wśród nich Natalia, dziewczyna, która uległa poparzeniu w wyniku pożaru i przez lata ukrywała twarz przed ludźmi, Iwo chłopczyk z autyzmem, Ania inteligenta kobieta z porażeniem mózgowym, która skończyła studia, Agata wyjątkowa dziewczyna na wózku inwalidzkim, Arek zmagający się z fobią społeczną oraz podopieczni DPS w Sławięcicach. Każda z tych osób ujawniała swoje pasje, marzenia i obawy. Dzięki kampanii udało im się spełnić marzenia i odbudować wiarę w siebie. Natalia odkryła swoją kobiecość i w końcu odsłoniła twarz, Arek dzielnie pokonywał swoje lęki na wycieczce, Agata pokazała, jak silną i piękną jest osobą, no i Iwo, uroczy chłopczyk, którego największą pasją są kościoły. Wszystkie te niezwykłe historie można było przeczytać na łamach miesięcznika „Dobra Gazeta” oraz portalu KK24.pl - zobacz.
- W naszej kampanii mamy pięciu bohaterów z różnymi niepełnosprawnościami i dysfunkcjami. Chcieliśmy uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby ludzi niepełnosprawnych, chcieliśmy pokazać naszych bohaterów nie jako osoby niepełnosprawne , aleprzez pryzmat marzeń, pasji. Mimo przeciwności potrafią walczyć o siebie i pokonywać przeszkody. O każdym z naszych bohaterów powstał obszerny artykuł ze zdjęciami – mówi Agnieszka Wójtowicz, nauczyciel Zespołu Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu
Dzięki kampanii udało się spełnić mniejsze i większe marzenia każdej osoby biorącej udział w projekcie. Na przykład Natalia miała swoją profesjonalną sesje zdjęciową i otrzymała markowe kosmetyki do makijażu, kurs wizażu, do tego znalazł się prywatny sponsor, który ufundował dziewczynie makijaż permanentny. Wystawę wyjątkowych fotografii z kampani można oglądać w Galerii Sztuk Wszelakich w Domu Kultury „Chemik” do 14 lipca.
Wystarczy spojrzeć głębiej, aby dostrzec ich piękno. Podsumowanie wyjątkowej kampanii
- 16.06.2019 15:53
Napisz komentarz
Komentarze