Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 04:08
Reklama
Reklama

Samorządy dołożą blisko trzy miliony do autobusów. Starostwo dopina umowę z nowym przewoźnikiem

Samorządy dołożą blisko trzy miliony do autobusów. Starostwo dopina umowę z nowym przewoźnikiem
Trwająca od kilku miesięcy saga z poszukiwaniem nowego operatora transportu publicznego w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim dobiega końca. Władze starostwa porozumiały się z gminami wiejskimi w sprawie finansowania przejazdów. Samorządowcy musieli głęboko sięgnąć do kieszeni, dokładając blisko trzy miliony złotych do zapewnienia funkcjonowania transportu publicznego w powiecie. W czwartek nastąpi podpisanie umowy z firmą transportową GTV Bus, która od 1 lipca rozpocznie świadczenie usług.

Powiat kędzierzyńsko-kozielski jest jednym z kilku samorządów w kraju, które jesienią zostały postawione w trudnej sytuacji po rezygnacji firmy Arriva ze świadczenia usług transportowych. Dotychczasowy operator swoją decyzję tłumaczył brakiem rentowności wożenia pasażerów na naszym terenie. Wpływy z biletów oraz dotacje samorządowe przekazywane przez gminy i urząd marszałkowski (finansuje on ulgi dla młodzieży szkolnej dojeżdżającej do szkół średnich) okazały się niewystarczające.

Swoją decyzję Arriva ogłosiła w listopadzie 2018 roku, od tego czasu samorządowcy rozpoczęli starania o znalezienie nowego przewoźnika. Początkowo zainteresowanych przejęciem naszego rynku było kilka przedsiębiorstw transportowych, z czasem okazało się, że najkonkretniejszą ofertę złożyło firma GTV Bus. Negocjacje były bardzo trudne i czasochłonne, ale ostatecznie udało się dojść do porozumienia.

Było to dla nas nowe zadanie, skomplikowane prawnie i logistycznie. Będą trochę inne trasy, nowe rozkłady jazdy i jedna nowość od 1 września, ale o tym jeszcze powiemy. Postawiliśmy też warunek, by kierowcy zarabiali odpowiednie pieniądze, szanowali pasażerów. Wszystkie autobusy będą wyposażone w systemy GPS, by mieć kontrolę nad przebiegiem trasy i czasem dojazdu, będziemy się przyglądać nowemu operatorowi – mówiła podczas wczorajszej nadzwyczajnej sesji rady powiatu starosta Małgorzata Tudaj.

Całkowita wartość umowy, która będzie obowiązywała od 1 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku została wyliczona na 8 milionów 262 tysiące złotych. Ponad 5 milionów będzie pochodziło z wpływów z biletów oraz refundacji ulg z urzędu marszałkowskiego. Do tej kwoty samorządy będą musiały dopłacić 2 miliony 916 tysięcy złotych. Połowę niezbędnych środków wyłoży powiat kędzierzyńsko-kozielski, drugą podzielą między sobą gminy wiejskie w następujących proporcjach: Pawłowiczki 11,5 proc., Bierawa 10,5 proc., Cisek 10,5 proc., Reńska Wieś 10 proc., Polska Cerekiew 7,5 proc.

- Obliczenia dotyczą 30 autobusów, z których każdy przejedzie miesięcznie około 3666 kilometrów, spalając średnio 25 litrów na sto kilometrów. Każdy kierowca będzie zatrudniony na umowę o pracę, cena wlicza też amortyzację każdego z autobusów - wyjaśnia Dariusz Strzelec, kierownik wydziału komunikacji w kędzierzyńskim starostwie powiatowym.

Podczas wtorkowej nadzwyczajnej sesji rady powiatu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia pomocy finansowej i współdziałania z gminami w zakresie organizacji transportu publicznego. Zadecydowali też o przeznaczeniu blisko 1,5 miliona złotych na ten cel. Podpisanie umowy z firmą GTV Bus ma nastąpić w piątek, 14 czerwca.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Diana 30.08.2019 20:10
Z tego,co wiem ,to Arriva nie byla dotowana i dlatego poszla z tego terenu.

realista 14.06.2019 10:00
Do @robur, niestety Arriva nie była dotowana z funduszy samorządowych, i pewnie jest to jedna z przyczyn zakończenia swojej działalności. Jedynie gminy pokrywały koszt przewozów szkolnych, ale było to finansowane z budżetu państwa poprzez wojewodów na swoim terenie.

robur 13.06.2019 08:38
Arriva też była dotowana z funduszów zamorządowych? Czy nie? Ktoś wie?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ