„Teensex”, „chemsex” i „slamsex” to trzy nowe bardzo niebezpieczne formy zachowań, które stają się ogromnym problemem w profilaktyce zdrowia publicznego. O tych i innych zagrożeniach mówiono podczas konferencji profilaktycznej poświęconej uzależnieniom i zagrożeniom dla młodzieży.
Już po raz jedenasty urząd miasta Kędzierzyna-Koźla zorganizował konferencję profilaktyczną. Wśród wykładowców znaleźli się: dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, dr n. społ. Bogna Szymańska-Kotowica z Uniwersytetu Warszawskiego oraz ks. Mgr Marcin Marsollek z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia.
Podczas pierwszego wykładu Grażyna Cholewińska-Szymańska poruszyła niezwykle ważny i niestety wciąż mało znany temat: teensex, chemsex i slamsex jako nowe formy niebezpiecznych zachowań. Chemsex oznacza przyjmowanie narkotyków lub alkoholu po to, by zwiększyć swoje doznania seksualne. Teensex to nowy rodzaj oddziaływań adresowanych do bardzo młodych ludzi za pomocą elektronicznych urządzeń i przestrzeni medialnej, służy do zainteresowania seksem. Slamsex odnosi się do zachować związanych z substancjami psychoaktywnymi podawanymi dożylnie.
- Mam duże uznanie dla samorządu Kędzierzyna-Koźla, że zorganizował taką konferencję. Musimy jednak uświadomić sobie, że rozmawiamy o mało znanym temacie. Chemsex jest terminem nieznanym wielu ekspertom. Brak jest rzetelnej, autentycznej wiedzy o niebezpiecznym zachowaniu, o seksie, narkotykach, dopalaczach, ale przede wszystkim o tym, jakie skutki zdrowotne to niesie. Te groźne zachowania indukują wiele chorób, rodzice nie potrafią rozmawiać o tym ze swoimi dziećmi. Tak więc dom nie jest instytucją, która daje rzetelną wiedzę w tym temacie. Nauczycieli dzielę na dwie grupy, tych co wiedzą wiele, ale mają nakładany „kaganiec” i nie mogą się przebić ze swoją wiedzą do uczniów. Druga grupa to tacy, którzy po prostu mało wiedzą w tym zagadnieniu. Niestety do tego wszystkiego dochodzi agresywna ekspansja informacji z Internetu i nad tym mamy niewielką kontrolę – mówiła podczas wykładu dr n. med. Grażyna Cholewińska- Szymańska.
Podczas wykładów podano wiele interesujących danych statystycznych dotyczących zjawiska. Najczęściej stosowanymi używkami przed uprawianiem seksu jest alkohol, środki relaksujące, stymulatory, narkotyki i dopalacze. Jak się okazało, najczęściej przed seksem spożywany jest właśnie alkohol. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, aż 60 procent Europejczyków spożywa alkohol przez kontaktem seksualnym. Osoby młodsze częściej sięgają po narkotyki, osoby starsze właśnie po alkohol. Podczas konferencji przedstawione zostały skutki zdrowotne po przyjmowaniu poszczególnych rodzajów narkotyków.
Magdalena Sławińska-Duk z wydziału polityki mieszkaniowej, spraw socjalnych i zdrowia urzędu miasta zaznacza, że dla gminy organizowanie tego typu konferencji jest sprawą bardzo ważną. Podkreśla, że problem z przemocą i używkami zawsze istniał, lecz na przestrzeni lat nastąpiła jego ewolucja i zmiany wciąż następują. Dlatego należy aktualizować informacje.
- Zapraszamy specjalistów z naszej gminy zajmujących się pomocą, są to kuratorzy zawodowi, kuratorzy społeczni, przedstawiciele zakładu karnego w Strzelcach Opolskich, pracownicy socjalni, nauczyciele, pedagodzy, psychoterapeuci, pracownicy straży miejskiej, policji, osoby zajmujące się pomocą w zakresie przemocy i uzależnień. Tymi tematami właśnie my się zajmujemy i wszystko to składa się na gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i narkotykowych. Specjaliści z naszego miasta to fantastyczne osoby, lecz ich wiedzę należy uzupełniać o aktualne informacje i to właśnie robimy dzięki takim spotkaniom. Profesorowie, doktorzy z kilkudziesięcioletnimi doświadczeniami dzielą się swoją wiedzą podczas wykładów. Konferencja to również znakomita okazja do wymiany doświadczeń w przerwach miedzy wykładami – mówi Magdalena Sławińska-Duk.
Inne tematy poruszone podczas konferencji to „Szkody psychospołeczne wynikające z zachowań ryzykownych młodzieży i dorosłych” dr n. społ. Bogny Szymańskiej-Kotwicy oraz „DDA- typowe i nietypowe sytuacje rodzinne. Zachowania ryzykowne, kontrola, samoocena” zaprezentowany przez ks. Mgr Marcina Marsollek.
Reklama
Seks po alkoholu i narkotykach rosnącym problemem w profilaktyce uzależnień
- 16.05.2019 17:34
Napisz komentarz
Komentarze