Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:29
Reklama
Reklama
Reklama

Stary bunkier w Blachowni to teraz nowoczesne muzeum. W sobotę dzień otwarty

Stary bunkier w Blachowni to teraz nowoczesne muzeum. W sobotę dzień otwarty
Szykuje się nie lada gratka dla pasjonatów historii. Już w najbliższą sobotę każdy będzie mógł zajrzeć do środka schronu przeciwlotniczego z okresu II wojny światowej, wziąć do ręki sprzęt wojskowy z tamtych czasów i wysłuchać niezwykłych prelekcji.

W ramach Dni Funduszy Europejskich Stowarzyszenie Blechhammer i urząd miasta zapraszają do odwiedzenia Strefy Historii i Inspiracji czyli muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo znajdującego się na osiedlu Blachownia.

Miejsce, w którym powstało muzeum nie jest przypadkowe – to odrestaurowany i przystosowany do użytku publicznego schron przeciwlotniczy typu Salzgitter. Jest to monumentalna budowla ze zbrojonego betonu, wzniesiona dzięki niewolniczej pracy więźniów pobliskich obozów, mająca za zadanie chronić pracowników budowanych zakładów OHW Blechhammer przed bombami zrzucanymi z samolotów 15. Armii Powietrznej USAAF. W jednym obiekcie łączą się wszystkie aspekty historii, znanej jako Śląska Bitwa o Paliwo.

W programie:

12.00 - Zwiedzanie schronu i ekspozycji wewnątrz i na zewnątrz

13.00 - Emisja filmu "Byłem więźniem 10 obozów"

13:30 - Prelekcja multimedialna pt. "Śląska Bitwa o Paliwo 1939-1945"

14:30 - Prezentacja sprzętu, umundurowania i oporządzenia przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych - Piechota Heer

15:00 - Zwiedzanie siedziby muzeum w DK Lech

16:00 - Prelekcja historyczna pt. Ściganie i odpowiedzialność karna członków załóg obozów istniejących wokół Kędzierzyna i Blachowni w czasie II wojny światowej".


muzeum blechhammer (2)

muzeum blechhammer (2)

muzeum blechhammer (3)

muzeum blechhammer (3)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Anka 11.05.2019 13:31
No!! Obiekt odpicowany! Na zdjęciu zrobionym od strony Kanału Gliwickiego wszystko wygląda zrobione na tip-top! Nawet te PUSTE GABLOTY. Jest tylko jedno "ale"! Od strony ulicy, tuż za "muzeum", widać na wale kanału szpaler uschniętych, wysokich topoli. Między bunkrem a K. Gliwickim wiszą przewody sieci przesyłowej energii elektrycznej wysokiego napięcia (na zdjęciu fotograf ma je nad głową, widoczne w lewym górnym rogu - szerokokątny obiektyw aparatu zmienia/zwiększa faktyczne odległości między okolicznymi obiektami). Wprawdzie energetycy te topole trochę poprzycinali, minimalizując nieco ryzyko zwalenia się ich przy byle wiaterku, ale istnieje ono nadal. Po ostatnich wichurach, głównie z kierunków południowych i południowo-zachodnich, i nasilających się w ostatnim czasie tendencji do tego typu zjawisk atmosferycznych, w końcu któreś z tych drzew się zwali. I w kierunku przewodów energetycznych, i w kierunku bunkra... I powiem tyle, że ja tu czegoś nie rozumiem! Nikt nie odpowiada za istniejące zagrożenie? Bo bunkier to, mówiąc trywialnie: pal go sześć!! Ale droga za bunkrem (ul. Zwycięstwa 8-10, po przeciwnej stronie blok mieszkalny) i na niej zerwane przewody wysokiego napięcia, to wizja dość niepokojąca! Tym bardziej, że jest to jedna z dwóch dróg dojazdowych do PPB, na ul. Szkolną 15. I jedna z dwóch dróg wyjazdowych z osiedla. Codziennie przejeżdża tędy wiele setek samochodów. I przewija się wielu rowerzystów i pieszych! Żartobliwe prawo Murphy'ego mówi, że jeżeli może stać się coś złego, to w końcu się stanie tak źle, jak to tylko możliwe... Życie dowodzi, że sprawdza się to częściej, niż byśmy sobie tego życzyli.

Krzysztof 11.05.2019 09:11
Jak tam dojechać?

Mirek 10.05.2019 10:50
Nie mam nic przeciwko zabytkom z okresu drugiej wojny swiatowej,ale ta kasa bardziej potrzebna zamkowi w Kozlu!!

Pietia 10.05.2019 08:08
Do@turysta22. A gdzie jest ta wyremontowana starówka?????? Bo to co CAŁY CZAS i durch się PRZERABIA, to raczej jest nowówka - UDAJĄCA starówkę??

turysta22 09.05.2019 09:00
Turystyka to świetna branża dla regionu. Wyremontowane Muzeum Zamkowe w Koźlu + Muzeum Blachownia + podreperowane podzamcze na centrum naukowo-edukacyjne + wyremontowana starówka w Koźlu + INFORMACJA CO MOŻNA ZOBACZYĆ + PRZEWODNICY + BILET RODZINNY z MZK + PROMOCJA + PROMOCJA. CZYNNE W SOBOTY + NIEDZIELE Mamy dużo do pokazania, potrzeba tylko wskazać co, i jak dojechać, tak to świetnie działa w okolicy .

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ