Kochają ten gorący klimat i niezwykłą mentalność. Uczniowie kędzierzyńskiego ogólniaka po raz kolejny pokazali, jak świetnie odnajdują się w kulturze hiszpańskiej. Licealiści i nauczyciele na jeden wieczór zapomnieli o strajku i przenieśli się w świat pełnej pasji Hiszpanii.
W ramach kulturowej wymiany uczniów między Polską a Hiszpanią, projektu edukacyjno-kulturalnego realizowanego od kilku lat w szkole, do naszego miasta przyjechali uczniowie z Uniwersytetu w Alicante. Młodzi Hiszpanie poznawali kulturę polską, uczyli się polskiego języka i brali udział w wycieczkach. Uczniowie II LO również wyjeżdżają do Hiszpanii, aby poznać kulturę i podszlifować swoje umiejętności językowe.
W ramach projektu zorganizowano w szkole wieczór hiszpański. Uczniowie prezentowali swoje talenty wokalne i taneczne. Umiejętności aktorskie zaskoczyły wszystkich, oddanie klimatu, dynamiczności, ekspresji i dramaturgii rodem z hiszpańskiego serialu rozbawiły publiczność.
- Od czterech lat mamy wymianę z liceum w Hiszpanii i co roku młodzi Hiszpanie do nas przyjeżdżają, a my jedziemy do nich. Przyjaźń między licealistami jest wspaniała i nawet w tej trudnej krajowej sytuacji związanej ze strajkiem tego wieczoru jest u nas całe grono pedagogiczne. To dowód na to, że nieprawdą jest, że nam nic nie chce się robić, nie chce się działać. Nasza obecność wspólnie z uczniami podczas wieczoru hiszpańskiego jest po to, aby w pokazać, że chcemy, aby w edukacji było lepiej. Ten projekt jest pięknym przykładem pracy z pasją, bo ze względu na przyjazd uczniów z Hiszpanii część nauczycieli przyszła do szkoły i pracowała z młodzieżą – mówi Katarzyna Arciszewska-Stępień, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu.
W ramach wymiany jest realizowany projekt proekologiczny „Aqua” mający na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważna jest dla człowieka woda. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu wymiany jest Marionella Szatkowska-Strzała, która w szkole uczy również języka hiszpańskiego.
- Zawsze byłam zainteresowana nauką języka obcego, a hiszpański jest drugim językiem na świecie, jeśli chodzi o zasięg. W całej Polsce jest coraz więcej osób uczących się tego języka. Projekt jest świetną okazją, aby uczniowie poznali niezwykła kulturę iberyjską. Studenci Uniwersytetu w Alicante uczestniczą w zajęciach lekcyjnych, ucząc się naszego języka i zwiedzają nasz kraj, ucząc się kultury. Tak samo jest, gdy nasi uczniowie wyjeżdżają do Hiszpanii. W związku ze strajkiem część nauczycieli i tak pracowała. Było tak dlatego, że dbamy o nasze relacje i uczniowie, którzy do nas przyjechali, nie mogli nic nie robić, bo u nas jest protest. Musieliśmy zadbać o nich i zaprezentować nasz kraj z jak najlepszej strony – mówi Marionella Szatkowska-Strzała.
Uczniowie, którzy gościli swoich zagranicznych kolegów, nie ukrywali radości z tego, że mogli pokazać rówieśnikom naszą kulturę. Sami również byli w Hiszpanii i między uczniami nawiązały się prawdziwe przyjaźnie.
- To ciekawa opcja, aby poznać inną kulturę i nauczyć się języka. Rozmawiamy po hiszpańsku i angielsku. Moja rodzina też jest z tego faktu bardzo zadowolona, sami również nieco podszkolili swoje umiejętności językowe. Najbardziej byli zaskoczeni tym, że u nas jest tyle zielonych terenów i taka odmienna od nich architektura – mówi Wiktoria Kołtowska, uczennica II LO.
Podsumowaniem wieczoru była prawdziwa uczta polska-hiszpańska, gdzie uczniowie mogli smakować tradycyjnych dań.
Wieczór hiszpański w II Liceum Ogólnokształcącym. Na chwilę wszyscy zapomnieli o strajku
- 17.04.2019 09:06
Napisz komentarz
Komentarze