Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 03:27
Reklama
Reklama

Orkiestra Żeglugi podbija serca Francuzów. Dwutygodniowe tournée za nimi. ZDJĘCIA

Tegoroczne obchody rocznicy inwazji na Normandię odbyły się z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla. To tylko jeden z przystanków na bogatej mapie koncertowej uczniów Żeglugi.

W II połowie lipca orkiestra wyjechała na dwutygodniowe tournée po Francji. Na zaproszenie mera Bricquebecu, Patrice Pilleta, orkiestra uczestniczyła w Festiwalu św. Anny. Brało w nim udział kilkanaście zespołów z całego świata, m.in. z Kuby i Korei Płd.

Poza kolorowymi paradami przetaczającymi się ulicami miasta odbyła się również uroczystość pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wojen, przy którym odegrano hymny państwowe i złożono wieńce.

– Francuska publiczność występy paradne, jak i sceniczne naszego zespołu przyjęła dużymi brawami – opowiada dyrygent orkiestry Krzysztof Ligenza. – Były sytuacje, że zespół nie mógł zejść ze sceny.

W trakcie spotkań z władzami miasta prowadzone były rozmowy na temat możliwości współpracy miast (na razie na płaszczyźnie kulturalnej). Mer miasta Bricquebec przyjął propozycję z dużym zainteresowaniem i aprobatą.

Po zakończeniu występów w Normandii zespół ruszył w dalszą trasę. Nie można było nie zobaczyć przy okazji plaż Normandii. Młodzież zapoznała się z historią związaną z D-day i wydarzeniami, jakie miały miejsce m.in. na plaży Omaha. U brzegów Normandii zwiedziła również przepiękny klasztor na wodzie zaliczany do Cudów Zachodu – Wzgórze Świętego Michała – Mont Saint Michel.

Po zaliczeniu części turystycznej orkiestra wyruszyła w dalszą trasę do południowej części Francji – Valreas. Już od czwartku 30 lipca rozpoczęły się koncerty w mieście wina i lawendy. Festival Lawende to przepiękne kolorowe korowody, platformy udekorowane lawendą, nocne koncerty i parady. Po kilkudniowym święcie orkiestra Żeglugi wyjechała do Avinionu i Genui, by do Polski wrócić w środę 5 sierpnia.

Na odpoczynek nie było czasu. Już następnego dnia młodzież spędziła pracowite popołudnie z ekipą filmową robiącą film o Kędzierzynie-Koźlu. A za dwa tygodnie zespół wyjeżdża ponownie do Francji – w rejon Calais, by wziąć udział w uroczystościach upamiętniających ofiary wojny.

Jakub Dźwilewski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Kędzierzyńsko-Kozielskim Dobra Gazeta- nr 17.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ