Zespół Szkół nr 1 już po raz piąty był gospodarzem powiatowej konferencji pracodawców. Przedstawiciele firm z Kędzierzyna-Koźla, samorządowcy, a także eksperci w dziedzinie edukacji i doradztwa zawodowego debatowali o wyzwaniach, jakie stawia współczesny rynek pracy i efektywnych metodach kształcenia zawodowego.
Hasłem przewodnim tegorocznej konferencji był "Biznes dla edukacji, edukacja dla biznesu". W ostatnich latach szkoły z naszego powiatu zacieśniają współpracę z pracodawcami, co przynosi obopólne korzyści. Uczniowie mają szerokie pole do zdobywania praktycznych umiejętności, a przedsiębiorcy jeszcze na etapie szkoły średniej mogą przygotowywać uczniów pod kątem pracy na konkretnym stanowisku.
O ważnej roli kształcenia zawodowego mówiła, otwierając wydarzenie starosta Małgorzata Tudaj:
- Oświata zatoczyła ogromne koło. Odbudowujemy szkolnictwo zawodowe, bo jest potrzeba przygotowywania fachowców dla naszych pracodawców. Jeszcze do niedawna funkcjonował model, według którego wszyscy garnęli się na uczelnie wyższe, a w efekcie powstała luka w poszczególnych zawodach.
Radny sejmiku województwa Robert Węgrzyn wskazywał, że w ostatnich latach samorząd przeznaczył ponad 230 milionów złotych na wsparcie kształcenia zawodowego i zgodnie z zapowiedzą marszałka Andrzeja Buły kierunek ten będzie podtrzymany w kolejnych latach.
Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z nowymi przepisami dotyczącymi kształcenia zawodowego. Zakładają one m.in., że dyrektor szkoły może wprowadzić nowy kierunek kształcenia zawodowego po uzyskaniu opinii wojewódzkiej rady rynku pracy, która oceni zasadność kształcenia w danym zawodzie pod kątem zapotrzebowania rynku pracy. Uruchomienie nowego kierunku będzie możliwe po nawiązaniu współpracy z przedsiębiorcą prowadzącym działalność w danej dziedzinie. O bogatych doświadczeniach we współpracy z pracodawcami opowiadała dyrektor ZS nr 1.
Kształcenie zawodowe wróciło do łask. Piąta konferencja pracodawców w "Budowlance". ZDJĘCIA
- 28.03.2019 17:15
Napisz komentarz
Komentarze