Pracownik obróbki CNC, ślusarz, spawacz, mobilna kosmetyczka, fryzjerka i masażysta. To zawody, w których według Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu najłatwiej znaleźć zatrudnienie. Wejście na rynek pracy najlepiej jednak poprzedzić dobrą edukacją, a w tej kwestii uczniowie mają spory wybór w naszym powiecie. Na targach edukacji zorganizowanych przez starostwo powiatowe młodzież mogła zapoznać się z bogatą i kompleksową ofertą naszych szkół średnich.
Ponad 400 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych uczestniczyło w targach edukacji, które odbyły się w hali sportowej „Śródmieście”. Inicjatywa ma na celu ułatwienie uczniom wyboru szkoły średniej. Na targach swoje stanowisko miały szkoły z terenu powiatu, wśród nich: I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza, II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich, Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach, Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu.
- Nasza szkoła jest super. Kierunki są bardzo atrakcyjnie i cały czas się otwieramy na rynek pracy, dzięki temu nasi absolwenci szybko znajdują zatrudnienie. Miejsca pracy na naszych uczniów po prostu czekają. Nie tylko w naszym mieście, ale również w całej Polsce. Uczniowie odbywają praktyki w zakładach pracy m.in. w sąsiednim województwie śląskim, a pracodawcy bardzo o nich zabiegają – mówi Maria Staliś, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Azotach.
Dyrektorzy szkół i nauczyciele opowiadali potencjalnym przyszłym uczniom o zaletach wyboru właśnie ich szkoły.
- W mojej szkole jest cudowna atmosfera, jest przestrzeń do realizacji bardzo wielu pasji. Mamy różnego rodzaju koła naukowe, u nas jest prężnie działające Amnesty International, parlament europejski, stowarzyszenie mówców. Mogłabym jeszcze długo tak opowiadać. Po prostu u nas są najlepsi nauczyciele i najlepsza zdawalność matury w powiecie - mówiła Katarzyna Arciszewska-Stepień, dyrektor II LO w Kędzierzynie-Koźlu.
Do dołączenia do grona uczniowskiego namawiali również obecni uczniowie szkół średnich.
- Szkoła ma ciekawe profile, a uczniowie są bardzo mili i pomocni. Najważniejsze, że szkoła umożliwia rozwijanie zainteresowań i panuje w niej bardzo fajna atmosfera. To jest niezwykle istotne dla ucznia – zachęcał Jakub Kotulski z I Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu.
Swoje stanowisko na targach miał również Powiatowy Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu, który pomagał uczniom w podjęciu ważnej na przyszłość decyzji edukacyjnej.
- Wybór przyszłego zawodu zależy od predyspozycji indywidualnych danego ucznia. Nie ma jednego kierunku, który możemy danej osobie polecić, bo każdy musi to czuć. My występujemy w roli pośrednika pracy, pokazujemy młodzieży oferty pracy oraz zawody, jakie obecnie najbardziej się liczą i kierunki, w jakich najlepiej się rozwijać. Potrzebujemy ślusarzy, spawaczy, pracowników obróbki CNC, to osoby, których ciągle jest za mało. Dużo ofert pracy jest również dla masażystów, kosmetyczek i fryzjerów. To są zawody, na które jest ogromne zapotrzebowanie, zwłaszcza mobilne usługi na przykład fryzjerskie lub kosmetyczne – mówi Edyta Krubasik, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu.
Targi Edukacji były organizowane przez Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, a patronatem wydarzenie objęła prezydent miasta Sabina Nowosielska.
- Chcemy, aby młodzi ludzie zobaczyli wszystko na własne oczy, posłuchali naszych uczniów i nauczycieli, zobaczyli ich i dobrze wybrali. Zawsze stawiamy na ten bezpośredni kontakt. W edukacji jest on niezwykle istotny - opowiada starosta powiatu Małgorzata Tudaj.
Wydarzenie odtworzyła musztra paradna Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Szkoły zaprezentowały projekcje filmów promujących swoje placówki. Kolejnym muzycznym akcentem targów był występ chóru Red Voices z II LO.
Którą szkołę wybrać, aby znaleźć dobrą pracę? Na targach edukacji rozwiewano wątpliwości uczniów
- 20.03.2019 12:28
Napisz komentarz
Komentarze