Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 00:26
Reklama
Reklama

Kolejna oszukana na BLIK-a. Mieszkanka Kędzierzyna-Koźla straciła 1000 złotych

Kolejna oszukana na BLIK-a. Mieszkanka Kędzierzyna-Koźla straciła 1000 złotych
Oszuści ciągle modyfikują swoje metody i wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby zarobić na łatwowierności niczego nie spodziewających się osób.
W ostatnim czasie policjanci z Kędzierzyna-Koźla otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwach dokonanych po udostępnieniu jednorazowego kodu wyświetlanego przez aplikację mobilną banku.

Przestępcy działający tą metodą włamują się na konta portali społecznościowych. Później, podszywając się pod znajomego, wprowadzają w błąd swoje przyszłe ofiary i wykorzystują ich zaufanie. Dlatego w każdej sytuacji, gdy chodzi o nasze pieniądze, bądźmy czujni i nie przekazujmy nikomu kodów autoryzacyjnych

Oszust, działając tą metodą, włamuje się na konta na portalu społecznościowym. Później w prywatnej wiadomości, podając się za właściciela konta, prosi jego znajomych o pożyczenie pieniędzy. Najczęściej przedstawiając zmyśloną historię o tym, że akurat jest przy kasie w sklepie i zapomniał portfela, a jedynym dla niego ratunkiem jest podanie mu jednorazowego kodu wyświetlanego przez aplikację mobilną banku.

W rzeczywistości przestępca stoi przed bankomatem i po otrzymaniu kodu wypłaca środki z konta pokrzywdzonego. Oszuści czasami proszą nawet o podanie kodu po raz drugi kłamiąc, że pierwszy nie zadziałał prawidłowo.

W ostatnim czasie policjanci z Kędzierzyna-Koźla otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwach dokonanych tą metodą.

Do pierwszego doszło w sobotę (9 marca). Do Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu zgłosiła się kobieta, która poinformowała funkcjonariuszy, że włamano się na jej konto na portalu społecznościowym. Następnie przestępca, podszywając się pod pokrzywdzoną poprzez komunikator, kontaktował się z jej znajomymi i prosił o szybką pożyczkę pieniędzy. Na tę prośbę zareagowała jedna znajoma, która - sądząc że pomaga koleżance - udostępniła jednorazowy kod wyświetlany przez aplikację mobilną banku. Jak się później okazało przy pomocy tego kodu przestępca wypłacił z bankomatu 2000 złotych.

Do drugiego zdarzenia doszło w sobotę (16 marca). 38-letnia kobieta poinformowała policjantów, że nieznana jej osoba włamała się na konto portalu społecznościowego jej koleżanki. Następnie podając się za nią poprosiła ją o pilną pożyczkę. Rzekoma znajoma miała robić zakupy i przy kasie miało okazać się, że można za nie zapłacić tylko jednorazowy kod wyświetlany przez aplikację mobilną banku. Zgłaszająca, sądząc, że pożycza pieniądze koleżance, wygenerowała kod i przekazała go przestępcom. Oszuści, wykorzystując kod, wybrali z bankomatu w Poznaniu 1000 złotych.

Źródło: KPP Kędzierzyn-Koźle

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Hhxh 19.03.2019 11:24
Dostaną rok i wyjdą albo w zawieszeniu

Mk 18.03.2019 17:48
Masz rację Pietia. Gnojki zamiast uczciwie zarobić pieniądze, wolą sięgać po cudze. Ostatnio było np. dość głośno o oszustwie w wykonaniu sklepu internetowego aleshop. Prawdopodobnie był to dość znaczny przekręt :( , https://www.spidersweb.pl/2019/03/sklep-aleshop-oszustwo.html, https://www.legalniewsieci.pl/aktualnosci/aleshop-zamkniety-oszusci-najpierw-dzialali-legalnie-by-zdobyc-zaufanie-klientów

Pietia 18.03.2019 16:26
Nie mówię o edukacji naiwniaków, ale o maksymalnym dopierniczeniu naciagaczom, oszustom i podobnym BYDLAKOM? Naiwniaków ZAWSZE było pełno i tego nie da się zmienić?

Jprdl 18.03.2019 13:39
Policja ma ważniejsze rzeczy do roboty niż edukację naiwniaków.

Xxx 18.03.2019 13:21
Niestety za głupotę się płaci i to czasami słono. A najprostsze wychodzi na to że jest najtrudniejsze... Wystarczyło zadzwonić i się upewnić czy aby to ta osoba.

Pietia 18.03.2019 12:14
Tych oszustów to policja powinna RŻNĄĆ NA MAXA? PLUGASTWO tak się rozpleniło, że coraz bardziej sobie poczyna?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ