Już 27 kwietnia odbędzie się nietypowa akcja społeczna „Wielkie sobotnie sprzątanie rzeki Kłodnicy” pod hasłem „Rzeki wolne od plastiku”. Organizatorkami akcji jest nieformalna grupa kobiet z naszego miasta, która nazywa się „Babeczki znad rzeczki”. To Agnieszka Konowaluk-Wrotniak, Mirosława Adamczyk oraz Aleksandra Kobiałka. Jak mówią o sobie, są grupą, która uwielbia spędzać wolny czas nad rzeką Kłodnica i zbuntowała się przeciwko jej zaśmiecaniu.
- Dla mnie sukcesem akcji będzie fakt, że być może uświadomimy ludziom, że o otoczenie musimy dbać wszyscy. Nie jestem fanatycznym ekologiem, lecz mamą, która stara się przekazać dzieciom proste zasady. Uczę je, że przyrodę należy szanować, ona sama siebie nie obroni. Od nas zależy, jak będzie wyglądała za kilka lat. To nieprawda, że jedna plastikowa butelka wyrzucona w krzaki nie zrobi naturze krzywdy! Zrobi i to wielką! Bo jak tym tokiem myślenia będzie się kierować 100 osób, to do krzaków trafi 100 butelek. To nie tylko moja akcja, ja tylko jestem małym trybikiem, który ruszył całą tę machinę zdarzeń. Inspirowały mnie do tego moje przyjaciółki, które wracały po spacerze załamane tym co zobaczyły. Zainspirowali mnie panowie z Sekcji Karpiowej działającej przy kole PZW Azoty, którzy nieustanie po cichu robią tego typu akcje i czyszczą okoliczne zbiorniki wodne. Natura to nasze wspólne dobro i od nas zależy, jak będzie wyglądał nasz świat! - mówi Agnieszka Konowaluk-Wrotniak, pomysłodawczyni akcji.

- Przyroda jest od zawsze dla mnie ważna. To źródło odpoczynku i pięknych wrażeń, koi zmysły i „ładuje baterie”. Szacunek i miłość do niej staram się przekazać mojemu dziecku. Przykre jest przyglądanie się jak zaśmiecane są lasy i rzeki. A Ty? Chcesz spędzać czas w pięknym otoczeniu? Zacznij od swojej okolicy, po sąsiedzku i od siebie. W dzisiejszym zorganizowanym świecie przyroda to cenny dar, luksus w betonowej wiosce. Pielęgnujmy ten dar! – apeluje Mirosława Adamczyk, współorganizatorka akcji.
Akcja sprzątania rzeki Kłodnicy odbędzie się w dwóch etapach. Pierwszy rozpocznie się o godzinie 11 spacerem kobiet z rodzinami wzdłuż rzeki i jednoczesnym sprzątaniem. Etap drugi to działanie z wody, czyli spływ kajakowy z Rudzińca do Kędzierzyna-Koźla o godzinie 11. Spływ organizuje patron akcji Klub Turystyki Kajakowej „Rejak”. Akcję wspierają również Koło PZW Azoty, członkowie Szkółki Rekiny Dziewiątki, Sekcja Karpiowa Azoty, 17. drużyna starszoharcerska „Czarne Diabły”, Komisja Ochrony Wód w Opolu, Wolne Rzeki-Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników, magazyn „Karp Max” oraz Związek Międzygminny „Czysty Region”.
Foto: Agnieszka Konkwaluk-Wrotniak
Napisz komentarz
Komentarze