Rada miasta Kędzierzyna-Koźla ustaliła stawki bonifikaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności. Maksymalna bonifikata wyniesie 60 procent. Część radnych chciała, aby była ona wyższa.
Przekształcenie "z automatu" wprowadziła ustawa obowiązująca od 1 stycznia 2019 roku. Wraz z tym dniem dotychczasowi użytkownicy wieczyści nieruchomości stali się ich właścicielami. Z tego tytułu przez 20 lat będą ponosić opłatę przekształceniową. Jej wysokość odpowiada wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, która obowiązywała w dniu przekształcenia. Jednocześnie ustawa wprowadziła możliwość jednorazowego wniesienia opłaty. Wówczas użytkownik może liczyć na bonifikatę 60 procent w przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa, jeśli opłata zostanie uiszczona w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów. W z każdym kolejnym rokiem będzie obniżana o 10 procent. W przypadku gruntów należących do samorządów wysokość bonifikaty mogą one określić samodzielnie. Radni rady miasta Kędzierzyna-Koźla zrobili to na ostatniej sesji.
Projekt uchwały przygotował urząd miasta. Maksymalną stawkę bonifikaty, tak jak w ustawie, ustalono na poziomie 60 procent. W każdym kolejnym rokiem będzie się zmniejszać o 10 procent. Część radnych domagała się, aby bonifikata była większa.
Radny Prawa i Sprawiedliwości Dominik Szustakiewicz w imieniu swojego klubu wnioskował, aby maksymalną bonifikatę ustalić na poziomie aż 95 procent.
- Ustawodawca dał samorządom możliwości ustalenia stawek procentowych innych niż zaproponowane (...) Zwiększenie wysokości bonifikaty umożliwi osobom mniej zamożnym skorzystanie z bardzo korzystnych warunków przekształcenia, a także zachęci pozostałych mieszkańców do szybkiego uregulowania opłaty (...) Ustalenie bonifikaty na wnioskowanym przez nas poziomie pokazuje aspekt prospołeczny, a także otwartość miasta na oczekiwania swoich obecnych mieszkańców, a nowym mieszkańcom, że Kędzierzyn-Koźle jest przyjazny dla obywateli - argumentował Szustakiewicz.
- Apeluję o ustalenie bonifikaty na poziomie 95 procent po pierwsze po to, aby zmobilizować mieszkańców, po drugie, duża ich część ma spore zaległości w tych podatkach (za użytkowanie wieczyste - red.) i oni, chcąc skorzystać z wysokiej bonifikaty, będą musieli najpierw je spłacić - mówił także radny Marek Piasecki.
- 60 procent to wysokość bonifikaty, poza niektórymi wyjątkami, stosowana przez samorządy (...) Są oczekiwania, aby obniżać te opłaty, ale z drugiej strony są też oczekiwania, aby budować chodniki, tworzyć nowe miejsca w żłobkach i realizować inne zadania należące do gminy. Z jednej strony jest więc potrzeba, aby bonifikata była wysoka, z drugiej zaś są też inne potrzeby - odpowiadał jednak wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszak, który zwracał także uwagę, że istotna część dotychczasowych użytkowników wieczystych w Kędzierzynie-Koźlu nie jest mieszkańcami miasta. Z wyższej bonifikaty skorzystały zatem osoby także spoza gminy.
Jak oszacował urząd, przy zaproponowanej bonifikacie na poziomie 60 procent wpływy do budżetu miasta wyniosą około 3,5 mln zł. Przyjęcie bonifikaty na poziomie 95 proc. oznaczałoby, że kwota ta stopniej do nieco ponad 400 tys. zł.
- W skali całego budżetu miasta te ponad 3 miliony mogą wydawać się niewielką kwotą, pamiętajmy jednak, że to na przykład aż dwa budżety obywatelskie, w ramach którego każdego roku na wszystkich miejskich osiedlach realizowane są zadania inwestycyjne - mówił radna Katarzyna Dysarz.
Ostatecznie w trakcie dyskusji złożono dwa wnioski zmieniające projekt - poza wnioskiem PiS (95 procent) propozycję bonifikaty 96-procentowej złożyła także radna Ewa Czubek. Ostatecznie oba przepadły w głosowaniach, a rada przyjęła projekt w pierwotnym brzmieniu.
W rezultacie stawki bonifikaty obowiązujące w gminie Kędzierzyn-Koźle kształtują się następująco:
1) 60% - w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie;
2) 50% - w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu;
3) 40% - w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu;
4) 30% - w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu;
5) 20% - w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu;
6) 10% - w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.
Reklama
Maksymalnie 60 procent bonifikaty za przejście na własność w Kędzierzynie-Koźlu
- 15.03.2019 17:13
Napisz komentarz
Komentarze