Już po raz trzeci w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano Festiwal Praw Człowieka. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona była prawom osób niepełnosprawnych. Gala finałowa festiwalu odbyła się dziś w Domu Kultury Chemik.
W tegoroczną edycję festiwalu zaangażowali się nauczyciele oraz dzieci i młodzież z 18 placówek oświatowych powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Głównym celem projektu jest promocja szeroko rozumianych praw człowieka, w tym roku organizatorzy skupili się na prawach osób niepełnosprawnych. Hasłem przewodnim wydarzenia było "Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie".
W oficjalnym otwarciu festiwalu wzięli udział m.in. marszałek województwa Andrzej Buła, opolski kurator oświaty Michał Siek i wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Józef Gisman.
- Od początku istnienia powiatu zajmuje się on osobami niepełnosprawnymi. Dzieje się tak w przestrzeni domów pomocy społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, szkoły specjalnej i wielu różnych wydarzeń, których jesteśmy organizatorami bądź uczestnikami (...) Jako samorząd potrafimy wypełniać pewne zadania urzędowe, formalne, ale to, co wy wykonujecie jest dla nas najważniejsze. Festiwal daje przestrzeń międzyludzką. Gratuluję organizatorom i wszystkim młodym ludziom, którzy się w niego zaangażowali - mówił wicestarosta Gisman.
Nawiązując do hasła tegorocznej edycji festiwalu opolski kurator oświaty wskazywał, że tylko od nas samych zależy, jak wygląda świat, w którym żyjemy:- Bądźmy dla siebie dobrzy i życzliwi. Każdy z nas spotyka w swoim życiu mnóstwo ludzi, niektórych tylko raz. Starajmy się zawsze zostawić po sobie takie wrażenie, żeby ten ktoś zapamiętał nas dobrze - mówił Michał Siek.
W ramach festiwalu uczniowie przeprowadzili szereg różnych zadań: przygotowywali m.in. materiały plastyczne oraz wydarzenia artystyczne. Bardzo ważnym elementem festiwalu były Debaty Oksfordzkie, których przeprowadzono aż 29. Wzięło w nich udział blisko stu mówców, w tym przedszkolaki.
- Nie była to debata porównywalna w sensie technicznym do debat prowadzonych z udziałem uczniów, ale zaczynamy od podstaw. Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Jeżeli teraz dzieci w przedszkolu nauczą się rozmawiać ze sobą, wysuwać w rozmowie argumenty, to myślę, że społeczeństwo będzie lepsze - opowiadała Marzanna Gądek-Radwanowska, pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu, nauczycielka w II Liceum Ogólnokształcącym.
Podczas gali podsumowującej tegoroczną edycję Festiwalu Praw Człowieka można było zapoznać się z pracami, które powstały w ramach wydarzenia. Organizatorzy zadbali też o bogatą oprawę artystyczną gali finałowej. Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego wraz z wicestarostą Józefem Gismanem wręczyli nagrody dla placówek, które najlepiej zaprezentowały się podczas Debat Oksfordzkich.
W najmłodszej kategorii zwyciężyło Publiczne Przedszkole nr 5, w rywalizacji uczniów klas 4-6 szkół podstawowych zwyciężyła PSP nr 18, a w kategorii klas 7-8 i gimnazjum bezkonkurencyjni byli uczniowie PSP nr 6. Najlepsi w kategorii szkół średnich okazali się z kolei uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego.
Festiwal objęty był patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.
Reklama
Każdy inny, wszyscy równi wobec prawa. Za nami trzeci Festiwal Praw Człowieka. ZDJĘCIA
- 14.03.2019 12:08
Napisz komentarz
Komentarze