W murach Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu realizowano projekt edukacyjny pn. „Zawodowy Tydzień”. W ramach tej inicjatywy nauczyciele prowadzili warsztaty zawodoznawcze dla uczniów klas gimnazjów i szkół podstawowych.
- W trakcie zaledwie kilku dni nasze specjalistyczne pracownie zawodowe odwiedziło łącznie 144 młodych ludzi z 12 różnych placówek, którzy od września rozpoczną naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. W 17 grupach warsztatowych pod czujnym okiem nauczycieli, uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda kształcenie zawodowe w 6 branżach – zaznacza dyrektor CKPiU Ireneusz Wiśniewski.
Wśród propozycji znalazły się: „Wybuchowe zawody czyli branża chemiczna dla przyszłych techników chemików i dla licealistów z rozszerzeniem chemicznym”, „Wszystko w jednym czyli branża mechatroniczna”, „Odjazdowe zawody czyli branża samochodowa”, „Elektryzujące zawody czyli branża elektryczno-elektroniczna i energia odnawialna”, „Zawody dobrze skonstruowane czyli branża mechaniczna”, „Budujące zawody czyli branża budowlana”.
Była to dla uczniów doskonała okazja do przyjrzenia się z bliska specyfice kształcenia w konkretnych zawodach, poznania charakterystycznego dla nich środowiska pracy, ale także do zebrania informacji niezbędnych, by nieco bardziej świadomie podejmować decyzje edukacyjno-zawodowe. W trakcie spotkań zarówno doradca zawodowy, jak i nauczyciele odpowiadali również na wszystkie pytania dotyczące kształcenia nurtujące młodzież, rozwiewając tym samym przynajmniej część wątpliwości. Uczestnicy warsztatów bardzo chętnie podejmowali się przeróżnych wyzwań, które przed nimi postawiono, a były to zadania niełatwe tj. m.in. np.: naprawa i diagnostyka układu hamulcowego, programowanie frezarek CNC z wykorzystaniem cykli obróbczych – cykl grawerowania, pomiary wielkości elektrycznych miernikiem uniwersalnym, obróbka przewodów i kabli, techniki łączenia instalacji OZE, zadania chemiczne oraz na koniec także prace budowlane.
Z informacji zwrotnych docierających do centrum ze szkół podstawowych i gimnazjów wynika, że warsztaty zostały bardzo pozytywnie odebrane przez młodzież, która opuściła nasze pracownie zadowolona i bogatsza o nowe doświadczenia. - Dziękujemy dyrektorom szkół, doradcom, pedagogom szkolnym i wszystkim nauczycielom, dzięki którym realizacja tego niełatwego logistycznie przedsięwzięcia okazała się możliwa – dodaje Wiśniewski.
Źródło: starostwo powiatowe
Dowiedzieli się, co znaczy mięć fach w ręku. Warsztaty dla uczniów podstawówek i gimnazjów
- 06.03.2019 11:10
Napisz komentarz
Komentarze