Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:35
Reklama
Reklama
Reklama

Fałszywy SMS kosztował ją górę pieniędzy. Mieszkanka powiatu straciła 18 tysięcy złotych

Fałszywy SMS kosztował ją górę pieniędzy. Mieszkanka powiatu straciła 18 tysięcy złotych
Mieszkanka powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego otrzymała SMS-a z informacją o zaległości za usługę telefoniczną w wysokości 1,47 zł. W wiadomości znajdował się również link do strony internetowej banku. Po kliknięciu na niego kobieta została przekierowana na fałszywą stronę banku, przez co straciła z konta 18 tysięcy złotych. W każdym przypadku, gdy chodzi o pieniądze, pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu zgłosiła się kobieta, która poinformowała policjantów, że została oszukana. Jak ustalili funkcjonariusze, zgłaszająca otrzymała SMS-a z informacją, że ma uregulować zadłużenie za usługę telefoniczną w wysokości 1,47 złotych. W przeciwnym razie jej telefon miał zostać zablokowany.

W wiadomości tej znajdował się również link do strony internetowej banku, który miał ułatwić jej spłatę zadłużenia. Kobieta weszła na niego i od razu została przekierowana na stronę umożliwiającą zalogowanie się do konta bankowego. Następnie po podaniu loginu i hasła, potwierdziła przelew na kwotę w wysokości 1,47 zł.

Po chwili gdy otrzymała ze swojego banku wiadomość, że z jej konta został zrobiony przelew na 18 000 złotych, a nie na kwotę 1,47 złotych zorientowała się, że została oszukana.

Apelujemy aby nie odpowiadać na SMS-y oraz wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia. Tym bardziej skłaniające nas do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości. Pamiętajmy, że informacje na temat zadłużenia lub różnego rodzaju płatności zawsze możemy sprawdzić w biurze obsługi klienta firmy.

W każdym przypadku, gdy chodzi o nasze pieniądze, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe.

Źródło: Policja Kędzierzyn-Koźle
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

? 07.03.2019 15:57
Maria Polska język trudna język co ?

Maria 07.03.2019 06:37
Ludzie nie powinni mieć więcej oszczędności niż 2-3 tysionce. Kto to widział żeby trzymać tyle pieniędzy. Rząd powinien zakazać mieć tyle pieniędzy pochowane. Inni nie mają, drudzy mają za dużo... Powinni dawać biednym, a tak to tylko złodziej ma.

Karol 06.03.2019 17:56
...Ochronić to Wdrażać ochronę... Już budujemy na przejściach sygnalizację dla smartfonowych zombie, twórzmy jeszcze systemy dla ochrony rozgarniętych inaczej.

Anka 06.03.2019 02:37
W dzisiejszych czasach jest bardzo dużo ostrzeżeń w mediach przed procederami tego rodzaju. A ludzie zachowują się tak, jakby ich to nie dotyczyło. Jednym uchem wpuszczają, a drugim wypuszczają, jakby po drodze nie było w głowie mózgu! Serwisy są coraz bardziej bezpieczne. To pomysłowość naciągaczy i oszustów jest coraz bardziej wyrachowana. Historia ostatnich kilkunastu lat w tym kraju dowodzi, że nawet wobec instytucji mających w nazwie słowo "bank" należy mieć ograniczone zaufanie... Zwłaszcza jeżeli jest to jakaś nowinka na lokalnym rynku. Nikt za nas samych nie upilnuje naszych pieniędzy.

pablo 06.03.2019 00:09
blokada wiadomości premium i świadomość. ogólnie ja bym to nazwał selekcją naturalną. jak ktoś nie myśli to go okradną.

Ochronić to Wdrażać ochronę 05.03.2019 14:00
Może niech zlikwidują linki jakikolwiek w SMS już u samego dostawcy zanim dojdzie do klienta (zlikwiduje to wejście na szybko na tzw spreparowaną stronę) lub niech dostawca telefonii (zaufany/firewall) sprawdza linki. Jeśli wysyłane są takie okazje za pomocą bramek internetowych to SERWER powinien blokować taką możliwość. tylko z telefonu do telefonu linki mogły by być przesyłane a to pozwala na dziś namierzyć kto jest pod danym numerem (rejestracja numeru u operatora). Eliminując w pewien sposób można ochronić przed takimi typami wyłudzeń lub olanie takich SMS. Premium SMS też powinni niektóre znieść gdyż niektóre nawet trudno jest wyłączyć a już nie mówiąc o tygodniowym lub dziennym wysyłaniu tzw SPAMU (tylko certyfikowane i sprawdzone przez Państwo Premium SMS). Mniejszy ruch sieci gdy wytniemy SPAM PREMIUM spowoduje że serwery i urządzenia będą potrafiły lepiej pracować a tym mniej awarii i szybka dostawa wiadomości. Wycinka/filtr linków pozwoli zabezpieczyć się przed wejściem na strony spreparowane i tym zwiększa to bezpieczeństwo. Trzeba cały czas zwiększać bezpieczeństwo serwisów od tego zależy ile jeszcze takich przypadków dalej będzie. Skrócone linki powinny być też zabronione w SMS I MMS chyba że są certyfikowane poprawnym kluczem. Rozwiązań jest na pęczki ale trzeba wdrażać. Trzeba rozmawiać z technikami niestety. Może się wymądrzam ale może gdzieś przejdzie pomysł i w końcu coś poprawią. Kiedyś wypadnie z głowy sprawdzanie SMS (na co dziś się natykamy często). Zautomatyzowanie procesu może pomóc.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ