niedziela, 22 września 2024 17:24

Henryk Szymura z Kędzierzyna-Koźla podwójnym Mistrzem Polski w lekkoatletyce

Kędzierzynianin Henryk Szymura dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium lekkoatletycznych Mistrzostw Polski Mastersów. Nasz sprinter był bezkonkurencyjny w biegach na dystansie 60 metrów i 60 metrów przez płotki. Udany występ w Toruniu jest świetnym prognostykiem przed nadchodzącymi mistrzostwami świata, podczas których Henryk Szymura będzie walczył o obronę tytułu mistrzowskiego.

W toruńskiej hali Arena odbyły się 28. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Udział w nich wzięło blisko 450 "nieco starszych" lekkoatletów w wieku od 35 do 90 lat. Doskonale spisał się w nich kędzierzynianin Henryk Szymura, który zdobył dwa złote medale, wygrywając dwa klasyczne dystanse sprinterskie - biegi na 60 metrów i 60 metrów przez płotki.

Czas uzyskany przez niego na dystansie płotkarskim - 9.79 s. jest aktualnie najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie w kategorii wiekowej M65. To doskonały prognostyk przed zbliżającymi się halowymi mistrzostwami świata, które odbędą się także w Toruniu już za trzy tygodnie (24-30.03). Henryk Szymura będzie bronił w nich tytułu mistrza świata w biegu na 60 metrów przez płotki, który wywalczył dwa lata temu w koreańskim Daegu.

Toruńskie mistrzostwa to ogromna impreza, w której wystartuje rekordowa ilość ponad 4300 lekkoatletów z 89 krajów. Henryk Szymura, który w ubiegłym roku wywalczył w Madrycie tytuł mistrza Europy w biegu na 60 metrów przez płotki oraz wicemistrzostwo na 60 metrów i w sztafecie 4x200 metrów, w 2018 roku legitymował się najlepszymi wynikami na świecie na 60 metrów przez płotki w sezonie halowym i na 100 metrów przez płotki w sezonie letnim na otwartych stadionach.