Odkryli swój talent na emeryturze lub dopiero wtedy znaleźli czas na rozwijanie pasji. Seniorzy interesujący się literaturą piękną dzięki pomysłowi pracownic socjalnych uczą się terminologii poetyckiej, prawidłowej kompozycji wiersza oraz mają okazję zaprezentować swoje prace, które dotychczas leżały w szufladzie.
W Domu Dziennego Pobytu „Nasz Dom” na os. Pogorzelec co tydzień odbywają się warsztaty i prelekcje dotyczące poezji. Przeznaczone są dla seniorów, którzy już piszą wiersze, ale również dla tych, którzy dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z utworami wierszowanymi. Warsztaty przygotowuje i prowadzi Agata Blachucik. Cykl to inicjatywa pracownic Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu Dagmary Gondek-Gibasiewicz i Jolanty Goliat, które stworzyły projekt „Co nam w duszy gra - twórczość poetycka seniorów w Kędzierzynie-Koźlu jako element aktywizacji osób starszych w polu pracy socjalnej” w ramach specjalizacji II stopnia w zawodzie pracownika specjalnego.
- Postanowiłyśmy stworzyć projekt z wykorzystaniem talentów i twórczości osób starszych. Chcieliśmy wypromować ich utwory i pokazać, co potrafią osoby starsze w naszym mieście. Warsztaty i prelekcje są po to, aby uczyć seniorów poprawności w pisaniu poezji. Osoby starsze w naszym mieście to nieodkryte źródło talentu, od nich możemy się dużo uczyć. Mają wiedzę praktyczną, ale my chcemy im pomóc zdobyć nieco teorii. Okazało się, że mamy też twórców w wieku senioralnym, którzy mają już na swoim koncie wydane tomiki. Biorą udział w wielu konkursach ogólnopolskich i odnoszą sukcesy - mówią organizatorki.
- Z zawodu jestem kierowcą-mechanikiem, przez lata zajmowałem stanowisko operatora dźwigu. Niestety, zdrowie nie pozwoliło mi długo wykonywać tego zawodu. Od 20 lat jestem na rencie. Dopiero wtedy mogłem zacząć robić coś dla siebie, czyli pisać poezję. W moich wierszach pojawią się wątki patriotyczne, ponieważ mają dla mnie szczególne znaczenie. Moja rodzina pochodzi ze Lwowa. Była w AK. Poezja jest moim sposobem na utrwalenie ich niezwykłej historii. Na moim koncie już 200 wierszy i wydany tomik. Niedługo wydam kolejny – mówi Zdzisław Gorusa, poeta z Kędzierzyna-Koźla.
Uwieńczeniem projektu jest wydanie tomiku z wierszami napisanymi przez uczestników warsztatów. W kwietniu odbędzie się podsumowanie projektu w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie seniorzy będą recytować swoją poezję.
Poezja jesieni życia. Seniorzy z Kędzierzyna-Koźla piszą wiersze. Niecodzienna inicjatywa w MOPS
- 23.02.2019 13:18
Napisz komentarz
Komentarze