Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 23:43
Reklama
Reklama

Po śmiertelnym przypadku sepsy kozielski sanepid wdrożył dochodzenie epidemiologiczne

Po śmiertelnym przypadku sepsy kozielski sanepid wdrożył dochodzenie epidemiologiczne
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kędzierzynie-Koźlu wdrożyła dochodzenie epidemiologiczne w związku ze śmiercią 18-letniego mieszkańca miasta. Wszystkie objawy wskazują, że chłopak zmarł z powodu sepsy. Najbliższa rodzina oraz koledzy i koleżanki z klasy chłopaka znaleźli się pod obserwacją lekarską. 

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowała, że badanie jak na razie nie potwierdziły wystąpienia sepsy meningokokowej u zmarłego 18-latka, ale zlecono kolejne, bardziej szczegółowe analizy. Ich wyniki powinny być znane do dwóch tygodni. Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o podejrzeniu wystąpienia sepsy sanepid zareagował.

- W związku z podejrzeniem wystąpienia sepsy wdrożyliśmy nasze działania, a więc tak zwane dochodzenie epidemiologiczne. Po wczorajszym zgłoszeniu objęliśmy nim najbliższą rodzinę oraz osoby, z którymi chłopak się kontaktował. Na szczęście były ferie zimowe i nie przebywał on w dużym skupisku ludzi. Osoby, które miały z nim bezpośredni kontakt zostały skierowane do lekarza i są pod jego kontrolą. Również jego koledzy i koleżanki ze szkoły dostali skierowanie do lekarza, który podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania - informuje Małgorzata Kopczyńska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kędzierzynie-Koźle.

Choroba przenoszona jest przez bakterię dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Mowa więc o meningokokach.

- Rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, bezpośrednio przez kontakt lub pośrednio przez kontakt z różnego rodzaju narzędziami, sprzętami. Bakteria bytuje w nosogardzieli, jej nosicielami są osoby niechorujące. Gdy organizm jest osłabiony, może dojść do zakażenia innych osób. W przypadku szybkiego rozpoznania zakażenia podawany jest antybiotyk. Sepsa jest o tyle groźna, że bardzo szybko się rozwija, nie zawsze udaje się zareagować odpowiednio wcześnie. Dlatego najlepszą formą ochrony przed nią są szczepienia - opowiada Małgorzata Kopczyńska.

W Polsce szczepienia przeciwko meningokokom grupy B i C nie są obowiązkowe. U dzieci podaje się je najczęściej w drugim i czwartym miesiącu życia, trzecia dawka podawana jest w 13. miesiącu. Szczepienia minimalizują ryzyko wystąpienia sepsy, a w przypadku jej wystąpienia mają wpływ na złagodzenie przebiegu.

W ubiegłym roku na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego prowadzona była akcja bezpłatnych szczepień przeciw meningokokom. Dzięki środkom pochodzącym z rezerw ministra zdrowia na naszym terenie zaszczepiono 115 dzieci. Na razie nie wiemy, czy w tym roku ponownie znajdą się fundusze na ten cel.

Zdaniem szefowej kozielskiego sanepidu na dzień dzisiejszy nie ma podwyższonego zagrożenia rozprzestrzenienia się sepsy.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Anka 16.02.2019 05:11
No tak! Środowisko podwyższonego ryzyka, młodzież w wieku szkoły średniej, zestresowana, lekceważąca czapki, szaliki i podstawowe zasady higieny osobistej. Doskonałe do szerzenia się wszelkich infekcji, szczególnie drogą kropelkową. Ale to nie prawda, że jest ryzyko zachorowania wszystkich uczniów tej klasy i innych jego znajomych. Zachorować mogą tylko ci, co z jakichś innych powodów mają obniżoną odporność. Uprzejmie proszę nie straszyć niepotrzebnie wszystkich. Natomiast "wziąć pod lupę" tych, którzy mają jakieś przewlekłe dolegliwości... Doraźne szczepienie, po kontakcie z takim mikrobem, może skutkować komplikacjami! Współczuję Rodzinie zmarłego.

Gosa 14.02.2019 15:57
Bardzo mi przykro, współczuję najbliższym.

Dominika 14.02.2019 12:31
Strasznie mi przykro z powodu śmierci tego chłopca. Mam córkę w tym samym wieku, chodzi do tej samej szkoły i widzę jak wszyscy są poruszeni tą sytuacją. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca...

Tadeo-69 14.02.2019 09:55
Wyrazy współczucia, dla bliskich tego chłopaka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ