Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:30
Reklama
Reklama
Reklama

Straż miejska sprawdza, czym palą mieszkańcy. W ciągu roku przeprowadzono pół tysiąca kontroli

Tylko co siódma kontrola strażników miejskich wykazała, że mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla spalają w przydomowych piecach odpady. W całym 2018 roku funkcjonariusze aż 499 interweniowali w związku z podejrzeniem spalania śmieci.

Zanieczyszczone powietrze jest jednym z najważniejszych problemów, z którymi boryka się Kędzierzyn-Koźle. W okresie grzewczym, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, dochodzi do wielokrotnych przekroczeń norm stężenia pyłów zawieszonych. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu, kiedy to w Kędzierzynie-Koźlu ogłoszono alarm I stopnia dla pyłu zawieszonego PM10.

W okresie zimowym największy problem stanowią przydomowe paleniska, w których mieszkańcy spalają węgiel niskiej jakości, a nierzadko w piecach lądują też odpady. Władze rządowe oraz samorządowcy różnego szczebla prowadzą działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Mieszkańcy mogą liczyć na dopłaty do wymiany pieców na ekologiczne urządzenia, inną formą walki z osiedlowymi trucicielami są podejmowane przez strażników miejskich kontrole palenisk.

W 2018 roku funkcjonariusze przeprowadzili 499 kontroli przydomowych instalacji grzewczych. W 32 przypadkach zostało potwierdzone spalanie odpadów, a strażnicy nałożyli mandaty karne na łączną kwotę 3700 złotych. W 39 przypadkach zastosowano pouczenie, dwa przypadki zakończyły się skierowaniem wniosków do sądu.

- Po samych liczbach widać, że ponad 80 procent kontroli, które przeprowadzamy, kończy się wynikiem negatywnym (...) Należałoby się zastanowić, jak do tego dochodzi. Nasze kontrole są wszczynane, gdy strażnicy zauważą duże zadymienie bądź otrzymamy sygnały od mieszkańców. Węgiel jest na tyle zanieczyszczającym środkiem opałowym, że przy nieprawidłowym rozpalaniu powoduje bardzo duże zadymienie. Zdarzają się przypadki, że w ciągu tygodnia otrzymujemy kilka zgłoszeń tylko pod jeden adres - opowiada Aleksy Ptaszyński, komendant straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

Najnowszym sposobem władz miasta na walkę z niską emisją jest współpraca z PGNiG w zakresie promocji zmiany ogrzewania na gazowe. Szczegóły dotyczące tego rozwiązania przekazywane są mieszkańcom podczas spotkań osiedlowych z władzami miasta. Pod obrady rady miasta trafi też uchwała, na mocy której gmina ma refundować połowę opłaty za przyłączenie do sieci gazowej.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Prawda (za)boli. 04.02.2019 06:17
Kiedy zrobią porządek z brudasami z byłej świeczkarnii ?!

wasz wikary 02.02.2019 23:40
brawo towarzyszu hujstler80 czy 79, mnie wasze IQ nie interesuje, bo niskie. Ważniejsze, pamiętajcie aby w niedzielę do kościoła pójść.

HUSTLER80 02.02.2019 19:22
Do Achima... Zgadzam się z tobą.. Dopisze tylko iż to właśnie przez cebulakow jak nie którzy tu forumowicze co jeden na drugiego sąsiada donosi że czymś pali później zwykli obywatele płacą mandaty kary... A prawdziwy problem leży w firmach zakładach.. Benzen chyba nie od Kowalskiego spod Gagarina?? Każdy by miał godne zarobki to by palił jak najlepszymi surowcami.. Oczywista oczywistość.. Większość rozpisuje się na temat kotów i jakie mają dobre dla nich serca a sąsiada by żywcem pogezebali ? ? dlatego w moim ostatnim zdaniu napisze ze człowiekowi każdemu zawsze pomogę nawet temu co śpi pod mostem, a koty nam w dupie i mogą ginąć sram na to..

achim 31.01.2019 10:38
Prezydentka czy inne władze walczące ze smogiem,wysyla strażników m,którzy włażą do piwnic, co jest skandalem.Czyli są ważniejsi od policji.Kontrolują paleniska a ja się nie dziwię,że ludzie spalają w piecach jakieś dziadostwo, bo nie ma gdzie i w czym skladować plastikowych i papierowych odpadów.Dokupilem kilka worków, a panowie dali tylko dwa.I Czysty Region chętnie podnoszący cenę za odbior od[adów,wypowiedział się,że zmniejszy liczbę wydawanych worków i nie przewiduje dwukrotnego odbioru.Może by ograniczyc rownież ilosc pracownikow za biurkami w CZ R i w urzędzie pani prezydent.

palo palo 29.01.2019 21:58
ha, ha, ha, ha, ha propaganda sukcesu. smrodzili, smrodzą i będą smrodzić. Gdzie te teksty? Jak koleś jedzie przekraczając prędkość to już jest artykuł, jak ma promile, to zdjęcia i trąbienie o sukcesie. Nie czytałem jeszcze żadnego artykułu o udanej akcji ustalenia spalającego śmieci.

mieszkaniec K-Koźla 29.01.2019 15:26
Tu widać że kontrole skutkują, są winni i ukarani, a co Pani prezydent z trucicielami benzenem? ...

Z 29.01.2019 15:10
Ale to co łaskę zrobią że sprawdzają przecież i tak nic nie robią

qwert 29.01.2019 14:02
a może warto oprócz kontroli mieszkańców popatrzeć na niebo: prawie każdego dnia widać czarny dym nad niektórymi budynkami, np w centrum miasta możliwości.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ