Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 05:21
Reklama
Reklama

Protest w kozielskiej prokuraturze. Pracownicy domagają się podwyższenia płac

Protest w kozielskiej prokuraturze. Pracownicy domagają się podwyższenia płac
Pracownicy administracyjni prokuratury rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu włączyli się w ogólnopolską akcję protestacyjną. Głównym postulatem protestujących jest podwyższenie zamrożonej od 10 lat pensji o kwotę tysiąca złotych netto. W walce o godne zarobki pracowników wspierają prokuratorzy.

Pracownicy prokuratur przystąpili dziś do pierwszego etapu protestu. W oknach budynku przy ulicy Głubczyckiej pojawiły się kartki z informacją o akcji, punktualnie o godzinie 12 pracownicy wyszli przed prokuraturę.

- Przystępujemy do zakrojonej na szeroką skalę akcji protestacyjnej. Na dzień dzisiejszy nasza sytuacja finansowa jest krytyczna. Od 2008 roku nasze płace są zamrożone, nikt nie docenia naszej pracy. Ludzie z 20- a nawet 30-letnim stażem otrzymują wynagrodzenie w granicach najniższej krajowej - opowiada Andrzej Sawicki, pracownik prokuratury rejonowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury wystosowała cztery postulaty:

  • Podniesienia w 2019 r. wynagrodzeń pracowników prokuratury i sądów o kwotę 1000 zł netto miesięcznie.

  • Niezwłocznego uchwalenia planu modernizacji prokuratury, gwarantującego coroczne podwyżki uposażeń.

  • Stworzenia nowej ustawy o pracownikach sądów i prokuratury, która będzie zawierać gwarancje podwyższenia płac wszystkich zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości pracowników poprzez ich powiązanie z wynagrodzeniami prokuratorów i sędziów

  • Debaty parlamentarnej o sytuacji finansowej pracowników prokuratury i sądownictwa.


Protest został podzielony na trzy etapy. Dzisiejszy polegał na skorzystaniu przez pracowników z 20-minutowej przerwy, podczas której zorganizowali oni zebranie przed budynkiem prokuratury. Równolegle w Sejmie RP odbyła się konferencja prasowa dotycząca ich sytuacji. Jeśli te działania nie przyniosą pożądanego efektu, protestujący zamierzają masowo zwrócić się do swoich pracodawców o wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie w sieciach handlowych. W drugim etapie protestu Rady Okręgowe Związku mają kierować do biur poselskich wystąpienia dotyczące sytuacji płacowej osób zatrudnionych w prokuraturach, na adres Prezesa Rady Ministrów wysłane mają zostać czerwone kartki z postulatami protestujących. W przypadku braku porozumienia należy spodziewać się kolejnego etapu protestu, tym razem może jednak on odbić się na pracach prokuratur w całym kraju.

W akcji protestacyjnej uczestniczą jedynie pracownicy administracyjni, jednak mają oni poparcie prokuratorów.

- W stu procentach popieramy postulaty kadry urzędniczej i pracowników administracyjnych - mówi prokurator Bartosz Włodara.

- Nie każdy zdaje sobie sprawę z wagi obowiązków pełnionych przez pracowników prokuratury (...) To jest praca na granicy zawodu zaufania publicznego. Nigdy nie zdarzyło się, żeby jakikolwiek dokument z danymi poufnymi wypłynął z prokuratury - prokurator dodaje Witold Kroze.


DSC_6440

DSC_6440

DSC_6441

DSC_6441

DSC_6445

DSC_6445


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kajtek 05.03.2020 13:19
skąd to pytanie ???

rwwww 05.03.2020 12:30
Jakie kwoty mają pracownicy na picie?.

wkurzony 21.12.2018 23:22
Panie Węgrzyk, ujawnij Pan np jakiej wysokości nagrody dostali "biedni" pracownicy administracji w grudniu tego roku i tak dla ciekawości ile na łapkę dostaje prokurator, tak by lud ciemny mógł się z wami solidaryzować w biedzie...

podatnik 21.12.2018 19:20
Ciekawe kto się kryje za komentarzem "Tumanom mówię nie", chamskie treści w obronie Prokuratury, ciekawe kto poza pracownikami tej instytucji rozróżnia terminy prokurator i pracownik administracji. Ludzi interesują efekty pracy tej instytucji i konkretne kwoty. Ciekawe ile ta biedna administracja zarabia i ile np dostali premii na święta, odpowiecie tumanowi szanowni pracownicy administracji :) ???

Tumanom mówię nie 21.12.2018 09:50
Inteligent się znalazł, który nawet nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem krótkiego i jasnego artykułu, a będzie dawał rady mądrzejszym od siebie. Protestują pracownicy administracyjni, a nie prokuratorzy. Czaisz czy nadal za trudne?

Jola 21.12.2018 09:17
Czytaj ze zrozumieniem "od 10-ciu lat place zamrozone" - Tobie nie podniosla sie placa od 2008 r? Powodzenia Prokuraturo! Uzeranie sie ze zbojami to nie latwy kawalek chleba.

podatnik 20.12.2018 18:44
do roboty się wziąć, a jak pensje nie odpowiadają to proponuję zmienić pracę, szczególnie prokuratorom polecam skoro jest źle, to po co się męczyć.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ