70 lat temu służba bezpieczeństwa rozbiła kozielską grupę zrzeszenia niepodległościowego Wolności i Niepodległość (WiN). Właśnie ukazała się książka opisująca losy tworzących ją byłych członków Armii Krajowej.
Książkę pod redakcją Ryszarda Więcka ukazała się staraniem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. W dużej mierze opiera się ona na materiałach Bogusława Rogowskiego, który kilka lat temu doprowadził do upamiętnienia kozielskich żołnierzy wyklętych w formie tablicy na byłym budynku urzędu bezpieczeństwa w Koźlu. Tam byli więzieni i męczeni.
Społeczni autorzy zaplanowali, że 11 grudnia o godz.17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koźlu odbędzie się oficjalna promocja książki z udziałem autorów i wydawcy książki i tam będzie można nabyć książkę. Już teraz można to zrobić w sekretariacie I LO w Koźlu przy ul. Piramowicza.
Do grupy należało około 30 byłych członków Armii Krajowej z miejscowości Budzanów, z powiatu trembowelskiego leżącego na Wschodnich Kresach Rzeczypospolitej, którzy w wyniku tzw. repatriacji zostali przesiedleni na Ziemie Odzyskane. W dniach od 28 października do 3 listopada 1948 roku kozielskie UB przeprowadziło aresztowania członków ścisłego kierownictwa grupy. Do lochów ubeckiego aresztu przy ulicy Piastowskiej 19 (obecnie Bursa Szkolna) trafili: Józef Drzewiecki, prof. Aleksander Kelar, Zofia Krawiec, Karol Krukowski, Franciszek Jaworski, bracia Antoni i Kazimierz Ostrowscy, Józef Rogowski, Piotr Sulimka, Karol Ziemski i Władysław Żołyński. Po półrocznym brutalnym śledztwie Sąd Wojskowy z Katowic na procesie pokazowym skazał ich za działalność patriotyczną na kary od 6 do 12 lat więzienia, konfiskatę mienia i utratę prawa obywatelskich.
Przed tegorocznym Świętem Niepodległości udało się wydać w krakowskim wydawnictwie MILES książkę pt.: ”Żołnierze Wyklęci - ocalić od zapomnienia”. Pierwsze jej egzemplarze trafiły już do rodzin Żołnierzy Niezłomnych, bibliotek szkolnych i niektórych instytucji. Książka na blisko 200 stronach zawiera m.in. życiorysy byłych WiN-wców z Koźla i Gościcina oraz liczne unikalne dokumenty ze śledztwa i procesów uzyskane z archiwów IPN. Są tam także wspomnienie nielicznych już świadków o tamtych tragicznych dniach. W książce są również relacje ze święta państwowego Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbywającego się tradycyjnie w dniu 1 marca.
Reklama
Powstała wyjątkowa książka opisująca losy kozielskich Żołnierzy Wyklętych
- 18.11.2018 11:04
Napisz komentarz
Komentarze