Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 08:41
Reklama
Reklama
Reklama

Kierowcy, zdejmijcie nogę z gazu. Dziś rusza policyjna akcja "prędkość"

Kierowcy, zdejmijcie nogę z gazu. Dziś rusza policyjna akcja "prędkość"
W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim trwa akcja „Prędkość”. Wzmożonych kontroli drogowych można spodziewać się zarówno na głównych jaki pobocznych ulicach. Głównym celem działań jest zapobieganie wypadkom drogowym przez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego.

Od piątku do niedzieli, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim należy się spodziewać wzmożonych kontroli drogowych. Policjanci z wykorzystaniem wideorejestratorów, ręcznych mierników prędkości oraz alkomatów będą przede wszystkim sprawdzali trzeźwość kierowców oraz prędkość z jaką się poruszają.

Jesienią, z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, częste opady deszczu, czy też zalegające w niektórych miejscach mokre i śliskie liście, jazda staje się trudniejsza. Mokra nawierzchnia sprawia, że znacznie wydłuża się droga hamowania. Pamiętajmy: minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30-40 metrów, a przy prędkości 100 km/h, to już 80 metrów.

Dlatego też, przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze, tym bardziej, że z dnia na dzień mogą się pogorszyć warunki drogowe.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość – to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności. Prowadząc pojazd należy też utrzymywać prędkość, która zapewnia bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, aby w razie nagłego hamowania, uniknąć zderzenia.

********************

Zgodnie z ustawą - Prawo o ruchu drogowym, w Polsce obowiązują następujące limity prędkości:

Art. 20. 1. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 5.00–2300 wynosi 50 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.

1a. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 23.00–5.00 wynosi 60 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.

3. Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, wynosi w przypadku:

1) samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:

a) na autostradzie – 140 km/h,

b) na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,

c) na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h,

d) na pozostałych drogach – 90 km/h;

2) zespołu pojazdów lub pojazdu niewymienionego w pkt 1:

a) na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 80 km/h,

b) na pozostałych drogach – 70 km/h.

4. Dopuszczalna prędkość autobusu spełniającego dodatkowe warunki techniczne określone w przepisach, o których mowa w art. 66 ust. 5, na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

sybirak 19.10.2018 17:59
limity prędkości to każdy kierowca powinien raczej znać i być w miarę na bieżąco w tym temacie. Właściwie to Yanosika też można mieć bo daje info ile jechać na danym odcinku...

Do Mirek 19.10.2018 12:07
DZIAŁ V Kontrola ruchu drogowego, Rozdział 1 Uprawnienia Policji i innych organów Art. 129. 1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji. 2. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do: – żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Mirek 19.10.2018 10:58
A czy zatrzymywanie kierowców i "dmuchanie" bez podania przyczyny jest zgodne z prawem? Dlaczego policja o tym nie powie? Bo nie jest! Każdy zatrzymany tak kierowca, bez podania przyczyny i argumentacji powinien odmówić badania na alkohol. Chce policja działać zgodnie z prawem? niech działa. Ale takie ich kontrole, sorki, nie poddam się i poproszę o wniosek do sądu. Wygrane mam z miejsca, wystarczy poczytać prawo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ