Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk w poniedziałek przyjedzie do Kędzierzyna-Koźla. Powodem wizyty będzie podpisanie wartej ponad 220 milionów złotych umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnicy północnej.
Umowa na budowę blisko 15-kilometrowego odcinka drogi zostanie podpisana o godzinie 9 w kędzierzyńsko-kozielskiej siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W podpisaniu dokumentów oprócz ministra wezmą udział: wojewoda opolski Adrian Czubak, przedstawiciele GDDKiA, konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag (wykonawca inwestycji) oraz parlamentarzyści opolscy z senatorem Grzegorzem Peczkisem na czele.
Historia budowy obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla naznaczona jest pasmem niepowodzeń i pustych obietnic. Przez lata kolejni politycy zapowiadali rychłą budowę blisko 15-kilometrowej drogi, która ma wyprowadzić ciężki tranzyt z miasta, a dzięki bezpośredniemu połączeniu z autostradą A4, podnieść atrakcyjność naszych terenów inwestycyjnych.
Przetarg na zadanie ogłoszono już w grudniu 2017 roku. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, już pół roku temu wykonawca byłby znany. W związku z bardzo dużą liczbą zapytań ze strony zainteresowanych firm, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kilkukrotnie przesuwała termin rozstrzygnięcia postępowania. Wreszcie na początku czerwca przetarg rozstrzygnięto. Jego zwycięzcą zostało Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o. z Zawiercia, które swoje prace wyceniło na niespełna 219,8 milionów złotych.
Rozstrzygnięcie bardzo szybko zostało oprotestowane przez konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag, które złożyło drugą najniższą ofertę cenową. Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej. Po przeanalizowaniu dokumentów złożonych przez firmy izba zadecydowała o unieważnieniu wyboru. W toku postępowania wyszło na jaw, że kierownik budowy wskazany przez firmę Intercor Sp. z o.o. ma mniejsze doświadczenie w realizowanych pracach drogowych niż było to wykazane w dokumentacji.
Po ponownym przeanalizowaniu ofert okazało się, że najwyższą ocenę uzyskało konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag. Za przygotowanie projektu i budowę obwodnicy północnej wykonawca skasuje 220,6 miliona złotych.
Droga ma zostać ukończona do 2022 roku. Obwodnica północna rozpocznie się na wysokości ostrego zakrętu istniejącej obwodnicy przy osiedlu Piastów i poprowadzi aż do Ujazdu. W ramach prac powstaną m.in. nowe mosty nad Kłodnicą i Kanałem Gliwickim oraz kilka wiaduktów. Osobną inwestycją ma być budowa łącznika z obwodnicą, który pozwoli na sprawne wyprowadzenie tranzytu z okolic Blachowni i ułatwi dojazd do Pola Południowego.
Zakres zaplanowanych prac obejmuje m.in. roboty w zakresie:
– części drogowej obwodnicy, skrzyżowań, parkingów, przebudowy dróg kolidujących z planowaną obwodnicą, dróg dojazdowych, obiektów inżynierskich, przepustów, chodników, ścieżek rowerowych, systemu odwodnienia korpusu drogowego;
– sieci melioracyjnej i drenażu melioracyjnego, istniejących cieków, urządzeń ochrony środowiska, urządzeń wodnych;
– oświetlenia drogowego, sieci energetycznej, teleinformatycznej, gazowej, kanalizacji deszczowej, systemu zarzadzania ruchem wraz ze stanowiskami do ważenia pojazdów;
– ogrodzenia drogi, robót rozbiórkowych, wycinki drzew, nasadzeń zieleni, budowy ekranów akustycznych, wyburzenia budynków i obiektów budowlanych, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyznaczania i wznowienia granic pasów drogowych.
Reklama
W poniedziałek podpisanie umowy na budowę obwodnicy północnej. Przyjedzie Minister Infrastruktury
- KK24
- 12.10.2018 12:32
Data dodania:
12.10.2018 12:32
Napisz komentarz
Komentarze