Tradycyjnie już przy okazji wyborów samorządowych Stowarzyszenie Kresiowan w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowało publiczną debatę kandydatów na urząd prezydenta miasta.
W poniedziałkowym spotkaniu wzięli udział wszyscy pretendenci na urząd prezydenta miasta. Debatę poprowadził Witold Listowski, prezes stowarzyszenia. W pierwszej części każdy z kandydatów otrzymał 15 minut na zaprezentowanie swojego programu wyborczego.
Urzędująca prezydent Kędzierzyna-Koźla zapowiedziała kontynuację działań podjętych w bieżącej kadencji. Jej program wyborczy składa się z czterech bloków: ludzie, inwestycje, środowisko i bezpieczeństwo oraz oświata, sport i rekreacja.
Sabina Nowosielska chce rozwijać program badań profilaktycznych dla mieszkańców miasta, dokończyć budowę hospicjum oraz zwiększyć liczbę mieszkań chronionych. – Zamierzam też wskrzesić budownictwo komunalne poprzez budowę nowych mieszkań z niskimi czynszami – zapowiedziała Sabina Nowosielska.
Najważniejszym zadaniem inwestycyjnym na nadchodzącą kadencję będzie budowa łącznika drogowego od osiedla Blachownia do planowanej obwodnicy północnej miasta. Jego realizacja ma ruszyć w przyszłym roku. W planach na kolejną kadencję znajduje się również budowa alternatywnej drogi do kozielskiego portu oraz budowa nowego przejścia w nasypie kolejowym na styku Pogorzelca i Śródmieścia. Kontynuowana ma być budowa chodników, dróg i ścieżek rowerowych w różnych częściach miasta.
Sabina Nowosielska zapowiedziała budowę wału zastawkowego na potoku Lineta. Miasto ma również zwiększyć dopłaty do ekologicznych źródeł ciepła oraz kontynuować rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej i przyłączanie do niej kolejnych budynków.
Dużym wyzwaniem w kolejnej kadencji będą rosnące ceny energii elektrycznej, oszczędności może przynieść wykorzystanie ekologicznych źródeł energii w przestrzeni miejskiej. Sabina Nowosielska zapowiedziała też rozbudowę monitoringu miejskiego, rozbudowę bazy oświatowej i zwiększenie wydatków na kluby i organizacje sportowe z miasta.
Andrzej Chrzanowski swoje wystąpienie rozpoczął od krytyki programu urzędującej prezydent miasta. – Słuchając expose obecnej pani prezydent, miałem wrażenie, że żyjemy w „matriksie”. Ja nie zauważam tego wszystkiego, co pani prezydent zapowiadała i tego, co dokonała do tej pory.
Jako swój priorytet kandydat PiS na prezydenta miasta wskazał rozwój budownictwa mieszkaniowego i uwolnienie terenów pod zabudowę jednorodzinną. Zapowiedział też poprawę realizacji i nadzoru nad inwestycjami miejskimi, krytykując opóźnienia przy budowie hospicjum, kompleksu basenów w Azotach, a także sprzedaż terenu portu.
Andrzej Chrzanowski uważa, że miasto powinno w większej mierze korzystać z projektów rządowych, jako przykład podając program „Czyste powietrze”. Jego zdaniem również ściągnięcie do miasta dużego inwestora, który da impuls do ożywienia gospodarczego, jest możliwe tylko przy ścisłej współpracy ze stroną rządową.
Kandydat PiS na prezydenta Kędzierzyna-Koźla sporo uwagi poświęcił problemowi zanieczyszczenia powietrza. W jego opinii władze miasta na przestrzeni ostatnich lat nie podejmowały wystarczających działań w kierunku zapewnienia taniego ciepła mieszkańcom peryferyjnych osiedli. Innym elementem skłaniającym ludzi do spalania śmieci są ceny odbioru odpadów.
Zdaniem Andrzeja Mazura miasto powinno być wrażliwe na potrzeby mieszkańców. – Chciałbym, żeby miasto zapewniło trwały wzrost i rozwój gospodarczy oraz stosowanie przejrzystych procedur przy obsadzaniu stanowisk kierowniczych, jak również przejrzystych procedur przy sprzedaży mienia publicznego.
Lider Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem zadeklarował wzmocnienie roli organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich w procesie zarządzania miastem. Składową jego programu wyborczego jest projekt „Obywatel +” zakładający m.in. wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej, zniesienie opłat parkingowych, weryfikację cen wody i ścieków w mieście, także kosztów odbioru odpadów i cen energii cieplnej. Andrzej Mazur postuluje też zwiększenie ulg dla osób wykupujących mieszkania komunalne.
Kandydat SLD Lewica Razem proponuje zwiększenie liczby miejsc żłobkowych oraz zmniejszenie liczby uczniów w oddziałach szkolnych. Uczniowie mieliby też mieć zapewnione darmowe obiady. Zapowiedział inwestycje w sferze kultury i rekreacji, m.in. poprzez budowę muszli koncertowych. Jego zdaniem na terenie miasta powinny też powstać domy pogodnej starości.
Andrzej Mazur zadeklarował też m.in. wsparcie polityki ograniczenia niskiej emisji oraz działania zmierzające do przywrócenia priorytetu trasy kolejowej z Gliwic do Opola przez Kędzierzyn-Koźle.
W programie wyborczym Marka Piaseckiego znalazło się sześć głównych postulatów. Najważniejszym z nich jest troska o czyste powietrze w mieście. – Trzeba zacząć od wskazania truciciela. Żeby to zrobić, musimy mieć dostęp do sprzętu mobilnego. Miasto ma 300 milionów budżetu, spokojnie możemy pozwolić sobie na taki wydatek – mówił.
Startujący z listy KWW Niezależni z Markiem Piaseckim kandydat zadeklarował, że będzie chciał rozmawiać z przedstawicielami przemysłu i przy pomocy różnych zachęt nakłaniać ich do korzystania z czystych technologii. Kolejnym działaniem nakierunkowanym na rozwiązanie problemu benzenu ma być złożenie projektu ustawy obywatelskiej wprowadzającej normy godzinowe i dobowe dla dopuszczalnego stężenia tego związku w powietrzu.
Marek Piasecki postuluje wprowadzenie darmowej komunikacji dla seniorów oraz kierowców, którzy posiadają ważny dowód i ubezpieczenie OC. Chce również aktywnie wspierać małych przedsiębiorców działających w mieście.
Jednym z pomysłów na pomoc młodym mieszkańcom i zatrzymanie ich odpływu jest sprzedaż działek pod budowę domu za ułamek jej wartości – taki scenariusz sprawdził się w Nysie. Innym zamierzeniem jest budowa bloku, w którym mieszkania mogłyby wynająć osoby nie spełniające kryteriów do otrzymania mieszkania komunalnego i socjalnego. Ostatnim postulatem Marka Piaseckiego jest utworzenie centrum rodzinnego wypoczynku i rozrywki.
W kolejnej części debaty kandydaci otrzymali po pięć minut na ustosunkowanie się do wypowiedzi swoich konkurentów i dalszą prezentację własnych planów.
Sabina Nowosielska wskazywała, że zakup nawet najdroższego sprzętu nie przyczyni się do wskazania truciciela, jeśli nie uda się go akredytować oraz utworzyć laboratorium, w którym będzie można potwierdzić pomiary. Poinformowała też, że w mieście trwają prace zmierzające do utworzenia 50 nowych miejsc żłobkowych.
Zdaniem urzędującej prezydent miasta zarzuty Andrzeja Chrzanowskiego dotyczące sprzedaży kozielskiego portu są zupełnie nietrafione. – Wiemy dokładnie, komu i po co sprzedaliśmy port. Właściciel zainwestował już 50 milionów złotych w te tereny – mówiła Sabina Nowosielska, wskazując, że to PKP blokują dalszą realizację inwestycji.
W odpowiedzi kandydat PiS wytknął, że z tytułu sprzedaży kozielskiego portu do kasy gminy nie wpłynęły jeszcze żadne środki, podczas gdy miasto wydało już pieniądze na budowę nowej drogi do basenów. Zdaniem Andrzeja Chrzanowskiego obecne władze miasta mogły skutecznie działać w kierunku wskazania firmy emitującej benzen do atmosfery, ale tego nie zrobiły. – Gdyby były takie chęci, to już dawno byśmy to widzieli. Problem nie bierze się znikąd, stoi za nim konkretna firma – mówił kandydat PiS. W temacie inwestycji Chrzanowski wskazał, że największe sukcesy dla miasta są efektem pracy senatora Grzegorza Peczkisa, który skutecznie ubiegał się o pozyskanie środków na remont linii kolejowej do Opola oraz budowę obwodnicy północnej miasta.
Zdaniem Andrzeja Mazura utworzenie 50 nowych miejsc żłobkowych nie rozwiąże problemu ich niewystarczającej liczby. – Jeżeli chodzi o benzen, to stoję nadal na stanowisku, że usługę trzeba wykupić z zewnątrz. Albo z MON-u albo nawet zza polskich granic. Miejscowy tego nie wykryje, bo mu nie wolno – mówił kandydat SLD Lewica Razem. W uzupełnieniu programu wyborczego Mazur zadeklarował poszerzenie trzech wiaduktów znajdujących się na terenie miasta: wiaduktu kolejowego w Śródmieściu, wiaduktów przy wjeździe na osiedle Azoty oraz wiaduktu w ciągu ulicy Kłodnickiej.
Marek Piasecki wytknął Sabinie Nowosielskiej brak dialogu z mieszkańcami Kłodnicy na etapie sprzedaży kozielskiego portu inwestorowi. – Swojego czasu razem z mieszkańcami Kłodnicy protestowaliśmy przeciwko sprzedaży portu, bo nie wiedzieliśmy komu i po co ten teren zostanie sprzedany. Zebrało się około 150 mieszkańców i chcieliśmy wyrazić swój sprzeciw. Właśnie tego dnia państwo sprzedaliście port.
Po prezentacji kandydatów przyszedł czas na pytania z publiczności. Mieszkańcy dopytywali m.in. o utworzenie miejsc żłobkowych w budowanym przedszkolu w Kłodnicy, strzelnicę na kozielskiej wyspie, likwidację barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych, rozbudowę sieci ciepłowniczej na mniejszych osiedlach i propozycjach na zatrzymanie młodzieży w mieście.
Reklama
Kandydaci na urząd prezydenta miasta spotkali się na pierwszej publicznej debacie
- 10.10.2018 19:23
Napisz komentarz
Komentarze