Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 09:27
Reklama
Reklama
Reklama

W Kędzierzynie-Koźlu trwa akcja "Bezpieczny rowerzysta". Mogą posypać się mandaty

W Kędzierzynie-Koźlu trwa akcja "Bezpieczny rowerzysta". Mogą posypać się mandaty
Przez cały dzień policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiej drogówki będą prowadzili akcję „Bezpieczny Rowerzysta”. Podczas działań funkcjonariusze będą reagowali nie tylko na wykroczenia popełniane przez rowerzystów, ale również na kierowców stwarzających zagrożenie dla cyklistów. To kolejne tego typu działania skierowane na bezpieczeństwo rowerzystów poruszających się po drogach naszego powiatu.

Dzisiaj policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiej drogówki od samego rana prowadzą akcję "Bezpieczny Rowerzysta". Podczas działań mundurowi przede wszystkim będą dyscyplinować we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i rowerzystów.

Jazda na rowerze bez trzymania kierownicy, używanie w czasie jazdy telefonów komórkowych, nagłe zjeżdżanie z chodnika na jezdnię, brak sygnalizowania swoich zamiarów, nieodpowiednie przewożenie towarów - torby wiszące na kierownicy, przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, niekorzystanie z dróg dla rowerów oraz brak wymaganego przepisami oświetlenia - to najczęstsze błędy popełniane przez rowerzystów, które przyczyniają się do wypadków z ich udziałem.

Natomiast nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu na przejeździe dla rowerzystów, wyprzedzanie na przejazdach rowerowych, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu, niezachowanie wymaganej odległości od rowerzysty podczas wyprzedzania, wymijania lub omijania, niedostosowanie bezpiecznej odległości od rowerzysty oraz niezachowanie ostrożności – to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem cyklistów spowodowanych przez kierujących.

Pamiętajmy że obowiązujące przepisy ruchu drogowego dokładnie regulują prawa i wskazują jakie obowiązki mają użytkownicy dróg.

Kierujący rowerem podczas jazdy po drodze publicznej jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, może jechać chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli:

- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Pamiętajmy również, że dobrze wyposażony rower to podstawa bezpiecznej jazdy. Rower musi być wyposażony w: co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku, światła: z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pl 09.10.2018 16:49
Myślę, że powinny być w szkole szkolenia, jak jeździć. W Koźlu z ul. Targowej (!!!) chmara dzieciaków jedzie rano do szkoły na rowerach. Koło zamku parkują samochody, ulicą pędzą autami rodzice z przedszkola, uczniowie do budowlanki w swoich maszynach biorą zakręty bez migaczy, a szkolne dzieci pędzą, byle szybciej. Targową pod prąd, przez Konopnickiej, koło zamku w dół, potem Kraszewskiego, dalej chodnikiem.... Wszyscy z drogi!! W ramach Akcji i nie tylko, zajmijcie się uczniami w Koźlu.

cyklistka 07.10.2018 06:20
Co na to komendant straży miejskiej? Takie same uprawnienia do karania rowerzystów posiada nasza straż. Ale żadnej akcji ze strony straży nie ma. Patrole rowerowe odbywają się sporadycznie. Strażnicy wola siedzieć na Piramowicza na dyżurce, albo w szatni niż na rowerze. Jak jest normalny tydzień to rozpoczyna się mieszanie powietrza radiowozami. Robienie nic. Raz, dwa razy w miesiącu mandat jakiemuś małolatowi za kopytka na ławce przy siedzeniu, kogoś z piwkiem i następny miesiąc lenistwa. Tak niektórzy strażnicy pragną do dryfować do emerytury. Brawo straż miejska.! Na targowej dzieci mówią o nich prawdę - nieroby.

mieszczuch x 06.10.2018 00:50
Przecież te nowoczesne mini ronda i celowe zwężenie dróg miało na celu wyeliminować korki na drogach. No ale przy każdym rondzie są 4 przejścia dla pieszych,są też przejazdy dla rowerów. Teraz jazda samochodem to ciągłe wypatrywanie pieszych i rowerzystów którzy przecież mają pierwszeństwo na tego typu skrzyżowaniach.Kierowcy jada wolno jakieś 40km/h bo jaki jest sens rozpędzać samochód i zaraz hamować. Artur i cebe opanujcie emocje ta 1 lub 2 sekundy czekania nic już nie zmienią.

! 05.10.2018 14:53
Bo rowerzysta może spowodować szkód co najwyżej na kilkaset zł, a a kierowca samochodem na kilkaset tysięcy. Ubezpieczenie jak już to OC powinien mieć każdy, także pieszy, też jest uczestnikiem ruchu i tez może spowodować szkody.

cebe 05.10.2018 13:56
Masz rację ,Artur.Inne przygłupy włączają migacz w momencie gdy już skręcają.Ja proponuję oprócz 200 setek, cios w głupiego ryja, na opamiętanie.

Artur 05.10.2018 10:35
Proponuje jeszcze akcje dla miejscowej policji pt. wlacznia kierunkowskazow dla kierujacych pojazdami podczas zjazdu z ronda ! W naszym miescie wieksza ilosc kierowcow nie sygnalizuja takiego manewru - jedni nieswiadomi ,a inni z glupim usmiechem robia to perfidnie lecz nie mysla o tym ze przez takie zachowanie powoduja spowolnienie ruchu i korki ! Bo inny kierowca czeka na wjazd na rondo przez takich ktorzy je opuszczaja bez kierunkowskazu...Policja powinna za takie zachowanie bezwzglednie dawac po 200 zl mandatu ! Zdecydowanie to wplynelo by na bezpieczenstwo oraz uplynnilo ruch. Pozdrawiam i wiecej kultury jazdy ...bo karma wraca.Artur.

Anna 05.10.2018 10:32
Dziękujemy.Prosimy o częstsze takie akcje zwłaszcza jesienią.Brawo Wy !!!

Z 05.10.2018 10:31
Rowerzysta korzysta z drogi ja jadę samochodem korzystam z drogi więc dlaczego tylko ja oplacam OC

Aga 05.10.2018 10:28
Szerokość ścieżki rowerowej powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m - gdy jest ona jednokierunkowa,2,0 m - gdy jest ona dwukierunkowa,2,5 m - gdy ze ścieżki jednokierunkowej mogą korzystać piesi. Generalnie staram się korzystać ze ścieżek tam, gdzie one są. Niestety stan niektórych z nich, szczególnie tych z kostki brukowej) stwarza zagrożenie dla rowerzysty i może powodować uszkodzenie roweru.

Brawo! 05.10.2018 10:24
Nareszcie! Brawo Wy!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ