30 września swoje prace zakończyła komisja kwalifikacyjna XXV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka 2018”. Tworzący ją Piotr Gabrysz, Piotr Aptacy oraz Bogusław Rogowski w czasie 25 godzin projekcji obejrzeli w sumie 196 zgłoszonych produkcji.
Do oceny jury zakwalifikowali 56 tytułów zrealizowanych przez twórców niezależnych z Polski i 31 krajów ze wszystkich kontynentów. Wśród nadesłanych filmów było 81 filmów fabularnych, 56 dokumentów, 23 animacje oraz 36 filmów eksperymentalnych.
W tym roku po raz pierwszy swoje filmy przysłali realizatorzy z Bangladeszu, Białorusi, Iranu, Libanu, Portugalii, Salwadoru, Syrii i Szwajcarii. Po kilkuletniej przerwie zgłoszenia przesłali też filmowcy z Czech i Węgier. Nie zabrakło również filmów zrealizowanych przez twórców z Chin, Indii i USA. Tradycyjnie największą liczbę, aż 71 filmów, przysłali filmowcy z Hiszpanii. Bardzo dobrze zaprezentowali się także polscy realizatorzy, którzy nadesłali 61 produkcji. W tym zestawie było 26 tytułów zrealizowanych przez studentów z polskich uczelni artystycznych i filmowych oraz 35 filmów amatorskich. Ponadto głównymi realizatorkami 15 filmów były panie.
W nadesłanych na festiwal filmach autorzy poruszali wiele ważnych zagadnień nurtujących obecnie społeczeństwa różnych krajów. Były filmy pokazujące problematykę migracyjną i losy uchodźców, sprawy ochrony środowiska, ludzi w podeszłym wieku, wojny w krajach afrykańskich, klęski żywiołowe oraz problemy mniejszości seksualnych.
Podczas festiwalu, który odbędzie się w dniach 19-20 października, międzynarodowe jury dokona oceny zakwalifikowanych filmów i przyzna ich autorom nagrody. Dodatkowo swoją nagrodę wręczą też dziennikarze z lokalnych mediów.
W tym roku jurorami będą: prof. Lionel Baier - filmoznawca i wykładowca z Uniwersytetu w Lozannie (Szwajcara), Tomasz Drozdowicz - reżyser filmowy i telewizyjny z Warszawy, Witold Kon - przewodniczący Polskiej Federacji Niezależnych Twórców Filmowych z Warszawy oraz prof. Piotr Zawojski – wykładowca z Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wstęp na projekcje festiwalowe w kinie „Chemik” jest bezpłatny. Festiwal zakończy się 20 października uroczystą galą połączoną z rozdaniem nagród i projekcją nagrodzonych filmów. Najciekawsze z nich będą też prezentowane podczas spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Pegaz”.
BOR
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze