Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:18
Reklama
Reklama
Reklama

Studia w Kędzierzynie-Koźlu na zakręcie. Tegoroczny nabór zakończył się fiaskiem

Studia w Kędzierzynie-Koźlu na zakręcie. Tegoroczny nabór zakończył się fiaskiem
Utworzony dwa lata temu wydział inżynierii systemów technicznych Politechniki Opolskiej znalazł się w tarapatach. Nie udało się przeprowadzić rekrutacji na żaden z dwóch kierunków znajdujących się w ofercie placówki przy ulicy Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

Pomysł utworzenia w mieście uczelni wyższej pojawił się już kilkanaście lat temu. Przez lata nie udawało się wcielić go w życie. Przełom nastąpił pod koniec 2015 roku. Samorząd porozumiał się w tym zakresie z Politechniką Opolską, która zdecydowała się na uruchomienie zamiejscowego wydziału inżynierii systemów technicznych. W błyskawicznym tempie udało się załatwić wszelkie formalności i rozpoczęto nabór na kierunki systemów biotechnicznych oraz przemysłowych technologii informatycznych.

W pierwszym roku naukę na wydziale w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęło 24 studentów, co stanowiło mniej niż połowę przewidzianych przez władze uczelni miejsc. Wynik nie powalał na kolana, ale można go było tłumaczyć późniejszym rozpoczęciem rekrutacji. Sygnałem do niepokoju była ubiegłoroczna rekrutacja - udało się uruchomić jedynie kierunek przemysłowych technologii informatycznych.

Już kilka tygodni temu na łamach portalu KK24.pl informowaliśmy, że w tym roku sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Potwierdził się czarny scenariusz. Po zakończeniu rekrutacji okazało się, że w tym roku nie uda się uruchomić nauki na żadnym z dwóch kierunków znajdujących się w ofercie kędzierzyńsko-kozielskiego wydziału. Na kierunek systemów biotechnicznych aplikowało zaledwie pięć osób, jeszcze gorzej sytuacja miała się na kierunku przemysłowych technologii informatycznych, gdzie rekrutację przeszły zaledwie trzy osoby.

- Wynik tegorocznej rekrutacji był dla nas niemiłym zaskoczeniem, zwłaszcza jeśli chodzi o kierunek systemów biotechnicznych, bo wydawało się, że zainteresowanie ze strony absolwentów szkół średnich jest duże. Ostatecznie osoby, które rekrutowały się na ten kierunek, jako alternatywę wybrały technologię żywności i żywienie człowieka - informuje profesor Katarzyna Szwedziak, pełnomocnik rektora Politechniki Opolskiej ds. uruchomienia VII wydziału uczelni.

Jednocześnie władze uczelni kategorycznie zaprzeczają informacjom o zamknięciu wydziału, które w ostatnich dniach miały pojawić się wśród studentów. Osoby, które w ciągu ostatnich dwóch lat rozpoczęły studia na wydziale przy ulicy Kozielskiej, będą je kontynuować. Przedstawiciele Politechniki Opolskiej nie przekreślają wydziału, choć przyznają, że jego sytuacja jest trudna.

- Nie poddajemy się, na pewno będziemy rekrutować w przyszłym roku. Już teraz zastanawiamy się, jak uatrakcyjnić naszą ofertę pod kątem absolwentów z Kędzierzyna-Koźla, choć mamy świadomość tego, że wielu młodych ludzi po zdaniu matury chce zmienić otoczenie i przenieść się do większych ośrodków - mówi prof. Szwedziak i przyznaje: - Jeśli za rok nam się nie uda, to nie będziemy mieli co robić.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Łukasz KdoK 05.10.2018 09:44
W pełni zgadzam się z przedmówcą. Konkretna i merytoryczna wypowiedź. Od siebie dodam tylko to, iż może wypadało by pomyśleć o stworzeniu poniekąd zespolonej szkoły wyższej zapraszając do współpracy np. Politechnikę Śląską, a jeśli nie to dodać kierunki lub podmienić je na te związane stricte z przemysłem w K-K. Myślę, że sprawdziły by się np. budowa maszyn i chemia w pełni tego słowa znaczeniu. Możliwość studiowania zaocznie też nie jest głupim pomysłem. Pomimo nieciekawej sytuacji Naszego wydziału PO w dalszym ciągu trzymam kciuki i wierzę w rozwój ów wydziału. PS. Jeśli WIST poniesie fiasko to mam nadzieję, że miasto na własnych barkach' będzie chciało utrzymać kształcenie na poziomie wyższym i po prostu stworzy coś na wzór wyższej szkoły miejskiej. Tylko tak to widzę.. Pozdrawiam

rowerzysta 02.10.2018 11:46
no to może warto przypomnieć losy innej "sztandarowej inwestycji akademickiej": akademii ekonomicznej w Sławięcicach? losy obu "uczelni" pokazują, że K-K jest miastem, które nie potrafi się podnieść z upadku. i to niezależnie od tego kogo się wybierze do tzw władz gminy.

QW 02.10.2018 11:37
Złośliwcy, dajcie sobie spokój. Prawda jest taka, że ani miasto ani sama Politechnika zbyt wiele do tej pory nie zdziałały na rzecz promocji i reklamy rzeczonego wydziału. Pomysł utworzenia takiej jednostki w Kędzierzynie być może nie jest taki głupi, ale nie można zatrzymywać się w połowie drogi. Wystarczy spojrzeć na stronę wydziału - nie dość, że odbiega od pozostałych stron Politechniki, to w dodatku jest mocno uboga w treść i ograniczona. Studiowanie w Kędzierzynie to na pewno zupełnie inny rodzaj studiowania niż choćby w Opolu, o Katowicach, Wrocławiu czy Krakowie nie wspominając. Władze tak miasta jak i Politechniki powinny porządnie przemyśleć jak dotrzeć do potencjalnych kandydatów, jak wzmocnić swoją ofertę, jak zatrzymać studentów i stworzyć im prawdziwie studenckie życie. Być może istotnie tryb zaoczny jest rozwiązaniem tego problemu? Pytanie czy należy przemianować dotychczasowe studia dzienne na taki tryb czy też pozostawić i jedno i drugie? Niby były prowadzone badania pod kątem potrzeb pracodawców i tą drogą zdecydowano się na utworzenie tych dwóch kierunków. Czy by jednak nie spróbować czegoś innego? Niech to będą kierunki jak najbardziej praktyczne (humanistyczne studia w KK raczej zupełnie nie zdadzą egzaminu).

Argo 02.10.2018 10:04
Sztandarowy projekt prezydentowej praktycznie padł... Zresztą co tam uczelnia, najgorszy jest benzen, o nim ludzie będą pamiętać oddając swój głos w wyborach...

Z 02.10.2018 08:29
Miasto Możliwości buahahaaaa

Siostra Eutanazja 02.10.2018 01:55
Zróbcie studia zaoczne i więcej reklamy, nic o was nie słychać było w tym roku zero rozgłosu.

Dziekan 01.10.2018 23:58
A może uruchomić wydział Biotechnologiczne aspekty sprzedaży produktów spożywczych. Absolwenci mogliby odbywać praktyki w tym zakresie obok w Biedrze.

Tadek 01.10.2018 22:48
A może by tak uruchomić opcje zaoczną?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ