Sukces Chóru Echo Kresów i jego solistki - Ani Woś podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Bałaku Lwowskiego w Krakowie, który odbył się 15 i 16 września.
Podobno Lwów to choroba, w dodatku zakaźna i dziedziczna. A co dziwne, mało kto chce szukać na nią lekarstwa. Takiej epidemii doznaliśmy w sali teatralnej Teatru Kościelnego im. św. Jadwigi na XII-tym Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Bałaku Lwowskiego w Krakowie. "Zarażonych" było wielu. Organizatorzy festiwalu - Towarzystwo Kresowe „Chawira” z Krakowa nie od dziś stara się ocalić od zapomnienia piosenki lwowskie, pogłębiać wiedzę na temat historii Kresów i szacunku do bogatej tradycji kulturowej.
Jest to głęboki ukłon w stronę ludzi, uczuciowo związanych ze Lwowem i Kresami Południowo-Wschodnimi. I tak, od małego do dużego, wszyscy dotknięci chorobą poddali się ocenie profesjonalnej komisji festiwalowej. Po przesłuchaniach strefowych w krakowskim finale Kędzierzyn-Koźle reprezentował chór Miejskiego Ośrodka Kultury” Echo Kresów” oraz w kategorii solistów Anna Woś, Feliks Przeradzki i Jerzy Zabłocki, którzy wykonali po dwa utwory konkursowe. W dniu 15.09.2018 roku jurorzy po przesłuchaniu uczestników Konkursu Finałowego wyłonili laureatów. Komisja pod przewodnictwem Jadwigi Wrońskiej – aktorki, mezzosopranistki, krakowskiej piosenkarki, artystki kabaretowej "Loch Camelot" oraz członków: Wojciecha Habeli - aktora krakowskich scen, konferansjera (potomka znanego lwowskiego pedagoga, wydawcy, muzykologa Jerzego Habeli) i Bogusława Seńczuka z Wrocławia - piewcy i miłośnika lwowskiej kultury, znawcy "bałaku" lwowskiego, integralnie związanego z tradycją i piosenką lwowską, przyznała następujące nagrody:
Kategoria dzieci i młodzieży:
I miejsce: Zuzanna Pytlowska z Chrzanowa
II miejsce: Julia Kaszuba z Chrzanowa
III miejsce: Marcelina Cieślik z Pleśniej k/ Tarnowa
Wyróżnienie: Paweł Paprocki z Chrzanowa
Kategoria osób dorosłych:
I miejsce: Anna Woś z Kędzierzyna-Koźla
II miejsce: Magdalena Sowa z Czajęczyc
III miejsce: Dominik Kuśnierczyk z Jaworzna
Wyróżnienie: Elżbieta Koc z Ustrzyk Dolnych
Wyróżnienie: Natalia Kuśnierczyk z Jaworzna
Kategoria piosenek Jerzego Michotka:
Nagroda Specjalna: chór mieszany ,,Echo Kresów” Miejskiego Ośrodka Kultury z Kędzierzyna-Koźla pod dyrekcją: Adama Wołkowskiego.
W następnym dniu, 16 września, na scenie Teatru Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie odbył się Galowy Koncert Laureatów połączony z uroczystym ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród i dyplomów. Repertuar Festiwalu był bogaty i różnorodny. Oprócz znanych, przedwojennych autorów - Mariana Hemara, Emanuela Schlechtera, Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Wiktora Szolgini czy Jerzego Michotka, wybrzmiały piosenki uliczne, anonimowych autorów. W tym roku po raz pierwszy Organizatorzy Festiwalu wprowadzili nową kategorię piosenek Jerzego Michotka. Była to niespotykanie barwna postać, przypominająca w swojej twórczości ulicę lwowską, która nie tylko miała w sobie batiarską fantazję, ale głęboką wiarę i patriotyzm Kresowian. Dokonując wyboru laureata Jurorzy poszukiwali wyjątkowej interpretacji, która w pełni oddawała klimat i pozwalała utrzymać pamięć pokoleń dla pokoleń następnych. Wszystkie oczekiwania spełnił chór "Echo Kresów" śpiewając piosenki „U bombacha” i „Wierne Madonny”. Ta ostatnia zachwyciła i wzruszyła wypełnioną do ostatniego miejsca salę teatru Galowego Koncertu, a z niejednych oczu spłynęła łza. Tym samym, reakcja publiczności utwierdziła słuszność dokonanego wyboru.
Jury podkreśliło profesjonalizm i wysoki poziom wokalno-artystyczny chóru określając „Echo Kresów” rewelacją festiwalu. Szczególne gratulacje i uznanie uzyskał dyrygent Adam Wołkowski. To dzięki jego niezwykłym, bardzo autorskim aranżacjom, umiejętnościom pracy z chórem, energii i poświęceniu dwie główne nagrody Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Bałaku Lwowskiego z Krakowa powędrowały do Kędzierzyna-Koźla. Wręczając dyplom dyrygentowi, przewodnicząca Jury gratulowała kolejny raz podkreślając kunszt artystyczny Adama , który przekłada się na sukces chóru. Odkryciem Festiwalu była solistka "Echa Kresów" - Anna Woś. Jurorzy uzasadniając swoją decyzję byli pod wielkim wrażeniem wykonania: "Piosenki o cmentarzu na Łyczakowie" i "Chliba Kulikowskiego".
Oczarowani głosem wykonawczyni, jej muzykalnością, wyjątkową interpretacją, scenicznym wizerunkiem, a przede wszystkim pięknem lwowskiego "bałaku" gratulowali sukcesu. Padły nawet słowa: "jest pani zjawiskowa i bezkonkurencyjna. Przeniosła nas Pani na ulicę przedwojennego Lwowa wypełnionego piosenką i zapachem Kulikowskiego chliba". Był to wielki sukces Pani Ani, która w cuglach pokonała absolwentów szkół muzycznych i studentów Wydziału Wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Solistce towarzyszył chór "Echo Kresów" i to jego występ był końcowym akcentem Festiwalu zamykającym niedzielną Galę Laureatów.
Gość specjalny - Krystyna Giżowska wkroczyła na scenę ze słowami skierowanymi do poprzedzającego jej recital „Echa Kresów”: byliście wspaniali, jestem pod wrażeniem Waszego występu. A jak reagowała widownia? Nie chciała wypuścić chórzystów z Kędzierzyna-Koźla ze sceny i zgotowała długie, gorące owacje na stojąco. Była to naturalna szczepionka dla chóru, który już wiedział, że nie może poprzestać na tym sukcesie i w kultywowaniu tradycji kresowego śpiewania ciągle podnosić poprzeczkę. A przecież pomiędzy tymi poprzeczkami trzeba realizować plany: udział w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT w Głogowie, w Katowickich Dniach Lwowa, w III Gali Koncertu Kultur oraz z racji miłości do swojej małej Ojczyzny i jej mieszkańców - w Koncercie na Osiedlu Piasty z okazji Jubileuszowego Festynu Parafialnego, który odbędzie się już 23 września br.
piątek, 22 listopada 2024 13:14
Napisz komentarz
Komentarze