Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:23
Reklama
Reklama
Reklama

Amerykańskie bomby spadły na Blechhammer. Inscenizacja nalotów z 1944 roku. WIDEO

Amerykańskie bomby spadły na Blechhammer. Inscenizacja nalotów z 1944 roku. WIDEO
W Kędzierzynie-Koźlu po raz pierwszy można było poczuć namiastkę wydarzeń, które rozegrały się u schyłku II wojny światowej - amerykańskich nalotów na zakłady w ówczesnej Blachowni i w Azotach.

Inscenizację zorganizowało Stowarzyszenie Blechhammer 1944 w ramach realizowanego wraz z miastem projektu rewitalizacji schronu, który już wkrótce będzie udostępniony zwiedzającym. Stowarzyszenie od lat prowadzi działania dokumentujące wojenny okres w historii Kędzierzyna-Koźla.

Miejscem inscenizacji z udziałem profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych był dawny plac autobusowy przy ulicy Szkolnej. Wydarzenie zgromadziło dużą publiczność. Militaria z epoki, eksplozje, ostrzał przeciwlotniczy, pojmanie spadochroniarza i ewakuacja rannych - to wszystko można było zobaczyć w trakcie trwającego kilkadziesiąt minut spektaklu. Relacja wideo:

https://www.youtube.com/watch?v=etoAMeI8wQk&feature=youtu.be
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kos 15.09.2018 13:16
Gdyby to dotyczyło naszych zakładów to pewnie takiej rekonstrukcji nikt by nie robił, ale wtedy to nie było nasze więc może być. Teraz na rekonstrukcję czeka Hiroszima i Nagasaki!

ciekawa inicjatywa 11.09.2018 09:12
Szacunek.

z kozla 11.09.2018 08:02
Rekonstrukcja historyczna to rekonstrukcja historyczna, jakie ma znaczenie czy pokazuje śmierć żołnierza od bagnetu 200 lat temu, czy od odłamków bomb 70 lat temu. To jest historia i takie inscenizacje ją przypominają, czemu mamy o tym zapominać? Jak ktoś kumaty to poczuł grozę, jak to mogło wyglądać naprawdę. A oklaski są dla rekonstruktorów za profesjonalnie przygotowany spektakl historyczny.

Krzysztof 10.09.2018 13:40
Fajna sprawa. Szacunek dla stowarzyszenia Blechhammer 1944.

jaca 10.09.2018 12:51
Nie. Właśnie książki i muzea służą temu by ludzie nie zapomnieli. A to wszystko w ciszy i zadumie bo tylko tak powinno się upamiętniać tak straszne wydarzenia. A rekonstrukcja bitwy o Twierdzę Kozielską - zamierzchła przeszłość, uzbrojenie archaiczne, całe zajście miało niewiele wspólnego z nowoczesną wojną. Skoro uważasz, że rekonstrukcja nalotów bombowych jest OK, to może należy zrekonstruować bombardowanie Aleppo? Na pewno wielu uradowałoby takie widowisko.

WM 10.09.2018 10:50
W takim razie trzeba zrezygnować z rekonstrukcji bitwy o twierdze, pozamykac wszystkie muzea i spalić wszystkie książki historyczne. Wtedy ludzie zapomna ale moze się okaże ze zaczna kiedyś robić to samo.

jaca 10.09.2018 08:52
Kretyński pomysł! Coś tak strasznego jak nalot bombowy wszyscy, którzy tego doświadczyli, na pewno chcieliby wymazać z pamięci. Przecież bomby to śmierć i zniszczenie. I niewyobrażalne cierpienie wielu ludzi. A tu ktoś urządza widowisko! Widowisko, które jest oklaskiwane przez rozbawione tłumy. JPRDL, ktoś ma nierówno pod sufitem.

WM 09.09.2018 17:16
Świetny pomysł. Pierwszy krok zrobiony, oby z każdym rokiem impreza się rozwijała. A może uda się wam zaprosić koła modelarskie? Wystawa stacjonarna samolotów to byloby coś a ich przeloty to już siper atrakcja. Na zachodzie odbywają się pokazy takich modeli latających które są wykonane w dużej skali jak np ten: https://youtu.be/xbPR4mB0TZ8

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ