Lekarze z Kędzierzyna-Koźla uprawnieni do wystawiania zwolnień chorobowych mają nad czym pracować. Lokalni medycy nie kwapią się do elektronizacji popularnych „L4”. Jeśli już to robią, to rzadziej niż ich koledzy z innych rejonów województwa.
Obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich był już kilkukrotnie przysuwany. Ostatnią datą graniczną miał być 1 lipca, jednak póki co nowy termin wyznaczono na 1 grudnia. Jak z zaświadczeniami lekarskimi wystawianymi online radzą sobie lekarze w naszym regionie?
- W lipcu w województwie opolskim lekarze wystawili prawie 40 tysięcy zwolnień lekarskich, z tego ponad 14 tysięcy to zaświadczenia wygenerowane elektronicznie. Tych wydanych online było więc nieco ponad 35 procent. Niestety dla Kędzierzyna-Koźla ten wskaźnik wyniósł tylko 27,9 procent, czyli znacznie poniżej średniej dla Opolszczyzny. W zestawieniu miast powiatowych województwa to przedostatni wynik – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
W województwie opolskim jest obecnie 2983 lekarzy i medyków, którzy mają prawo do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, czyli popularnych „L4”. W całej Polsce może to robić prawie 146 tysięcy lekarzy i lekarzy felczerów. Zdecydowana większość z nich ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, zatem może wystawiać zwolnienie chorobowe bez użycia tradycyjnych druków papierowych, jakie znają wszyscy pacjenci, którzy chociaż raz byli na zwolnieniu chorobowym.
W lipcu do inspektoratu ZUS w Kędzierzynie-Koźlu wpłynęło 5186 zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy. Dokładnie 1449 miało formę elektroniczną.
Już w styczniu bieżącego roku opolski ZUS zaproponował 40 placówkom medycznym
z Kędzierzyna-Koźla i powiatu umowę o współpracy w zakresie zastąpienia zaświadczeń lekarskich w formie papierowej zwolnieniami w wersji elektronicznej. Wielu uprawnionych lekarzy skrzętnie skorzystało ze szkolenia z ekspertami z ZUS. Podczas bezpośrednich spotkań pracownicy ZUS zakładali konta na PUE ZUS i pokazali całą procedurę wystawiania e-ZLA. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy 30 lekarzy poznało jak szybko i sprawnie można wydać pacjentowi zaświadczenie chorobowe. Obecnie tylko 6 praktykujących lekarzy nie ma jeszcze swojego konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, który jest darmowym i najłatwiejszym w obsłudze systemem do wystawiania e-ZLA.
Lekarze z Kędzierzyna-Koźla nie chcą wystawiać elektronicznych zwolnień
- KK24
- 31.08.2018 12:44
Napisz komentarz
Komentarze