Mija tydzień od oddania do użytku tężni solankowej wybudowanej na terenie rekreacyjno-sportowym przy ulicy Kośnego. Zapowiada się, że to będzie hit tegorocznych wakacji. Miejsce ma już wielu stałych bywalców.
- Mam wrażenie, że życie części mieszkańców naszego osiedla kręci się teraz w pewnym stopniu wokół tężni. Niektórzy odwiedzają ją nawet po dwa, trzy razy dziennie - opowiada Krzysztof Słowik, pomysłodawca projektu.
Już od samego rana na terenie obiektu spotkać można kuracjuszy, a około godziny 18-19 często zdarza się, że brakuje już wolnych miejsc. Zazwyczaj w tym czasie wokół tężni przebywa cały czas około 30 osób.
Tężnia odwiedzana jest nie tylko przez starsze osoby. Zarówno rano, jak i wieczorem, na inhalacje przychodzą rodzice z dziećmi, przejeżdżają też kobiety z malutkimi niemowlakami w wózkach. Spotkać można osoby schorowane i niepełnosprawne.
- Celem było przede wszystkim stworzenie projektu, który będzie miał realne przełożenie na poprawę zdrowia naszych mieszkańców. Od lat wiadomo o leczniczej właściwości solanki i jej dobroczynnym wpływie na nadciśnienie tętnicze, na astmę, alergie i inne choroby układu oddechowego, czyli na wszystkie schorzenia z którymi zmagają się mieszkańcy także i naszego miasta – tłumaczy Krzysztof Słowik. - Oprócz tego chodziło o stworzenie miejsca spotkań dla osób starszych. Od lat budujemy boiska, place zabaw a potrzeby seniorów są często pomijane. Strefa fitness zbudowana kilka lat wcześniej, a teraz tężnia solankowa, mają na celu wyciągniecie seniorów z domu i zachęcenie ich do większej aktywności. Cieszy fakt, że tężnia skupia wokół siebie dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Staje się miejscem relaksu, spotkań i integracji mieszkańców naszego osiedla. Mnie osobiście cieszy to, że ludzie w tym miejscu tak zwyczajnie ze sobą rozmawiają, nie patrząc się tylko w ekrany telefonów i tabletów. To w dzisiejszych czasach naprawdę już dużo. Być może okaże się, że właśnie ta inwestycja będzie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, oczywiście pod warunkiem, że zainteresowanie z czasem nie spadnie i będzie to działało tak jak do tej pory – wyjaśnia Krzysztof Słowik.
Budowa tężni solankowej została zrealizowana w ramach projektu budowy mini tężni solankowych na osiedlu Piastów, zgłoszonego do budżetu obywatelskiego w 2017 roku.
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla tłumnie odwiedzają tężnię solankową
- 03.08.2018 08:23
Napisz komentarz
Komentarze