Kędzierzyńscy policjanci ustalają osoby, które oszukały 56-letnią mieszkankę Kędzierzyna-Koźla. Kobieta otrzymała telefon od rzekomego policjanta oraz prokuratora. Mężczyźni mówili jej, że hakerzy usiłują przelewać pieniądze z jej banku. Wypytali kobietę o jej oszczędności. Przekonali ją, że jedynym sposobem na ochronę pieniędzy i złapanie hakerów jest przekazanie ich do innego banku. Na drugi dzień kobieta według poleceń oszustów założyła konto z możliwością szybkich przelewów internetowych w innym banku, na które przelała pieniądze. Zapewnili ją, że są one odpowiednio zabezpieczone i nikt ich nie wypłaci. Kiedy mężczyźni już nie zadzwonili, jak obiecywali, zorientowała się, że została ofiarą oszustów, a z konta zniknęło 70 000 złotych.
Legenda, jaką przedstawiają oszuści, zazwyczaj jest podobna. To historie, w których do osób starszych dzwonią osoby podszywające się za kogoś z rodziny lub policjanta ostatnio również prokuratora. Mówią, że bliska osoba spowodowała wypadek i potrzebne są pieniądze na załatwienie sprawy lub że ich oszczędności są zagrożone. Musimy pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują metody działania i zawsze należy być czujnym i ostrożnym.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
- Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów
- Potwierdzić dane osoby dzwoniącej możemy jedynie najpierw poprzez rozłączenie rozmowy telefonicznej i wybranie numeru alarmowego 112.
- Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Napisz komentarz
Komentarze