Jedna z najpopularniejszych odmian klonu wywodzi się ze Sławięcic, gdzie wyodrębnił ją pałacowy ogrodnik rodu Hohenlohe. Na tę ciekawostkę natrafiła Fundacja Wiedzieć Więcej z Kędzierzyna-Koźla.
Chodzi o klon pospolity odmiany Schwedlera (Acer platanoides Schwedleri). Jest dość powszechnie spotykany. Od pobratymców odróżniają go liście we wczesnej fazie rozwoju wpadające w barwę miedzianą, później czerwono-zieloną.
Na pochodzenie odmiany Kamil Nowak z Fundacji Wiedzieć Więcej wpadł podczas lektury książki „Drzewa i krzewy liściaste” Włodzimierza Senety. Tam na stronie 121 na temat pochodzenia klonu zwyczajnego odmiany Schwedlera przeczytał „znaleziona przez Schwedlera, ogrodnika zamkowego w Sławięcicach k.Kędzierzyna (opol. nim. Slawentsitz, potem Ehrenhorst) w połowie ubiegłego stulecia (2 siewki). Den. 1885”.
- Oznacza to ni mniej, ni więcej, że jedna z ważniejszych odmian klonów nosi nazwę ogrodnika pochodzącego z naszego miasta - cieszy się Kamil Nowak. - Z naszego punktu widzenia to odkrycie na miarę Roberta Kocha, który swoje badania również prowadził w Sławięcicach, czy Arthura Nicolaiera, urodzonego w Koźlu odkrywcy bakterii tężca - dodaje.
Fundacja sprawdziła inwentaryzację dendrologiczną parku w Sławięcicach i jak na razie udało jej się ustalić położenie trzech klonów Schwedlera. Jeden z nich znajduje się przy ocalałej kolumnadzie. Teraz fundacja chce wystąpić do urzędu miasta, aby przy nowych nasadzeniach uwzględniać czerwonolistne klony. Dla miłośników przyrody odmiana może stać się znakiem rozpoznawczym Kędzierzyna-Koźla.
Na razie o pałacowym ogrodniku Schwedlerze niewiele wiadomo, ale może i jego biografia doczeka się odkrycia.
Reklama
Fundacja Wiedzieć Więcej natrafiła na ciekawostkę przyrodniczą. Chodzi o klon ze Sławięcic
- Redakcja
- 09.05.2018 19:56
Napisz komentarz
Komentarze