Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:48
Reklama
Reklama
Reklama

Starsza pani padła ofiarą oszustów. Fałszywi policjanci ukradli jej 10 tysięcy złotych

Starsza pani padła ofiarą oszustów. Fałszywi policjanci ukradli jej 10 tysięcy złotych
Mieszkanka powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego straciła 10 000 złotych. Oszuści działający metodą „na policjanta” zwiedli 78-letnią kobietę. Funkcjonariusze radzą co zrobić, by następnym razem nie dać się oszukać i nie utracić dorobku życia.

W poniedziałek, 16 kwietnia na terenie powiatu kędzierzyńsko–kozielskiego oszust podający się za policjanta zadzwonił do 78–letniej kobiety. Poinformował ją, że bliska jej osoba spowodowała wypadek, jest w szpitalu i potrzebne są pieniądze na "załatwienie" sprawy. Niestety, starsza kobieta przekazała oszustom całe swoje oszczędności w kwocie 10 000 zł. Po całej sprawie kobieta spostrzegła się, że mogła paść ofiarą oszusta, jednak było już za późno.

O takich sytuacjach, jaka przytrafiła się w Kędzierzynie–Koźlu, warto rozmawiać z naszymi rodzicami i dziadkami. Przy każdej okazji ostrzegajmy ich przed oszustami, którzy próbują wzbudzić ich zaufanie i okraść z oszczędności. Upewnijmy ich, że w sytuacjach podejrzanych czy też nietypowych, mogą do nas zadzwonić.

Przypominajmy naszym seniorom również o podstawowych zasadach obsługi telefonu, między innymi tej, że aby wykonać nowe połączenie, to wcześniejsze musi być już zakończone. Dużą rolę odgrywają dzieci i wnukowie – to wciąż pod nich podszywają się lub powołują sprawcy. Zapewnijmy swoich dziadków czy rodziców, że za pośrednictwem osób trzecich nigdy nie będziemy chcieli od nich pożyczyć pieniędzy.

Musimy również pamiętać o tym, że oszuści cały czas zmieniają metody swojego działania i zawsze należy być czujnym i ostrożnym.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.


Źródło: Opolska Policja
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hustler80 18.04.2018 17:06
W.... Mnie to!! Nie dość że czasy ciężkie to ktoś okrada bezbronnych ludzi.. Którzy mają dobre serce.. Poirytowany jestem na Maxa!!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ