czwartek, 19 września 2024 02:18

Fenomenalny mecz Zaksy. Kędzierzynianie wygrali i są w najlepszej czwórce Ligi Mistrzów

Siatkarze Zaksy Kędzierzyn-Koźle wywalczyli awans do Final Four rozgrywek Ligi Mistrzów. Zespół Andrei Gardiniego zdeklasował na wyjeździe niemiecki VFB Friedrichshafen.

Pierwsze spotkanie rozgrywane w hali Azoty mistrzowie Polski wygrali w pięciu setach. Przed rewanżem w Freidrichshafen kibice drużyny z Kędzierzyna-Koźla mogli mieć uzasadnione obawy o postawę swojej drużyny. Trener Anrea Gardini w ostatniej kolejce PlusLigi dał odpocząć swoim najlepszym zawodnikom, co dało dziś pozytywny efekt.

W inauguracyjnej odsłonie gospodarze tylko w pierwszych kilku wymianach dotrzymywali kroku mistrzom Polski. Później kędzierzynianie wrzucili wyższy bieg, w ataku praktycznie nieomylny był Maurice Torres, który dorzucił do tego kilka dobrych zagrywek i Zaksa odjechała Niemcom na dystans kilku oczek. Uważnie grający mistrzowie Polski z czasem zwiększali jeszcze swoją przewagę, która w końcówce wynosiła nawet osiem punktów. Ostatecznie pierwszy set zakończył się zwycięstwem naszej drużyny do 19.

Zaksa kontynuowała świetną grę od pierwszych piłek drugiego seta. Kędzierzynianie wypracowali niewielką przewagę, którą powiększyli w połowie seta. Końcówka to koncert w wykonaniu podopiecznych Gardiniego. Mistrzowie Polski wygrali do 18 i brakowało im tylko jednego seta do wymarzonego awansu do Final Four Ligi Mistrzów.

Wicemistrzowie Niemiec nie byli w stanie powtórzyć wyczynu z hali Azoty, kiedy zdołali podnieść się po dwóch przegranych setach i doprowadzić do tie-breaka. Zaksa bezlitośnie wykorzystywała każdy błąd rywala i przy stanie 2:6 o przerwę poprosił szkoleniowiec gospodarzy Vital Heynen. To jednak nie przyniosło rezultatu, mistrzowie Polski grali jak natchnieni i systematycznie powiększali prowadzenie. Zaksa wygrała do 13, a cały mecz 3:0 i zapewniła sobie awans do Final Four Ligi Mistrzów. Rozgrywki z udziałem najlepszych zespołów tegorocznych rozgrywek odbędą się w dniach 12-13 maja w rosyjskim Kazaniu.

VFB Friedrichshafen - Zaksa Kędzierzyn-Koźle 0:3 (19:25, 18:25, 13:25).