Te rodziny, które zataiły przed Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej informacje o faktycznych dochodach, będą musiały zwrócić pobrane należności. Prawie 65 tysięcy złotych wypłacono nienależnie. Na chwilę obecną MOPS w Kędzierzynie-Koźlu odzyskał już 22 tysiące złotych.
Od 2016 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu wypłacił ponad 48 milionów złotych na świadczenia Rodzina 500 plus. Z tytułu nienależnie pobranej pomocy wypłacono prawie 65 tysięcy złotych, z czego 22 tysiące udało się już odzyskać. Sytuacja dotyczy 46 rodzin.
- Zwrot świadczeń wynikał m.in. z tego, że osoby korzystające z tej formy pomocy nie poinformowały o tym, że podjęły zatrudnienie, lub na przykład zataiły źródła dochodu. A my w kolejnym okresie zasiłkowym, mając możliwość wglądu w dane z 2016 roku, dostrzegliśmy te nieprawidłowości. Osoby przychodzące do nas składały wnioski na kolejny okres zasiłkowy i nie mówiły nam, że podjęły pracę. My natomiast, bazując na danych z urzędu skarbowego, wyłapujemy takie sytuacje – wyjaśnia Adrian Krząkała, kierownik działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.
Wiele rodzin nie informowało MOPS o zmianach w dochodach, nie pamiętając lub nie mając wiedzy o takim obowiązku. Jednak to nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Obowiązek zwrotu nałożony jest na każdą rodzinę, w której doszło do takiej sytuacji. Jak jednak podkreśla kierownik działu świadczeń, mają one wiele możliwości i współpracując z MOPS-em mogą spłacić całościowo lub częściowo swój dług.
- Pierwszą możliwością jest potrącanie na przykład z bieżących świadczeń, które są wypłacane danej rodzinie. Dotyczy to rodzin, które straciły pracę i znowu kwalifikują się do świadczeń. Te osoby, których dochód już nie kwalifikuje się do świadczeń, otrzymują od nas decyzję o konieczności zwrotu należności. Mają wtedy dwie opcje do wyboru. Zwracają całość lub występują z wnioskiem o częściowe lub całościowe umorzenie należności lub rozłożenie jej na raty. Taką możliwość mają rodziny borykające się z problemami finansowymi – informuje Adrian Krząkała.
Mimo że w skali całego miasta bezprawnie pobrane świadczenia stanowią niewielką część wypłaconych pieniędzy w ramach programu, zwrot nawet kilku tysięcy złotych może okazać się problemem dla beneficjentów. Dlatego warto dowiadywać się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej o możliwościach wyjścia z sytuacji. Jak podkreśla Adrian Krząkała na chwile obecną w Kędzierzynie-Koźlu wiele rodzin skorzystało już z tej formy pomocy w spłacie nienależnie pobranych świadczeń.
Reklama
Rodziny z Kędzierzyna-Koźla muszą oddać pieniądze z 500 plus. Nie należały im się
- Alina Nowicz
- 26.03.2018 16:53
Napisz komentarz
Komentarze