Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 05:02
Reklama
Reklama
Reklama

"To najgłupsze skrzyżowanie na świecie". Mieszkańcy Sławięcic chcą budowy ronda

Bezpieczeństwu na drogach w dużej mierze było poświęcone spotkanie władz miasta z mieszkańcami Sławięcic. Ludzie domagają się budowy ronda na głównym zbiegu dróg przy krzyżu. Jak zgodnie twierdzą, to najgłupiej rozplanowane skrzyżowanie, jakie w życiu widzieli, a przez to bardzo niebezpieczne.

Mowa o skrzyżowaniu ulic Sławięcickiej (droga krajowa), Stefana Batorego (droga powiatowa) oraz Hugo Kołłątaja i 8 Marca, które są ulicami gminnymi.



- Sporo jeździłem po świecie, ale tak głupiego skrzyżowania jeszcze nie widziałem. Nikt nie wie, jak tam się zachować, a przez to jest bardzo niebezpiecznie. Od lat mówimy o tym, żeby zbudować rondo. Miejsca jest wystarczająco - mówił Gerard Kurzaj, jeden z mieszkańców.

Mieszkańcy zamierzają stworzyć obywatelski projekt ronda na skrzyżowaniu, który chcą przedstawić Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Poprosili też władze miasta, aby zaangażowały się w sprawę. Jak wytłumaczył wiceprezydent Artur Maruszczak, prawdopodobnie za trzy lata po otwarciu obwodnicy północnej ulica Sławięcicka straci status drogi krajowej.

- Wtedy uzyskamy większy wpływ i budowę ronda będzie można realnie rozpatrywać - tłumaczył wiceprezydent Artur Maruszczak.

Bezpieczeństwo na drogach oczywiście nie było jedynym tematem poruszanym podczas spotkania. Prezydent Sabina Nowosielska zachęcała mieszkańców do udziału głosowaniu na zadania zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Pula dla Sławięcic to 93 tys. zł. Wśród zatwierdzonych propozycji znalazły modernizacja ulicy Serdecznej, zakup pawilonu cateringowego, zakup sprzętu termowizyjnego dla OSP oraz modernizacja terenu rekreacyjnego w parku. Głosowanie w siedzibie rady osiedla już się odbyło. Od piątku głos będzie można oddać także przez internet na stronie:

budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl


Prezydent Sabina Nowosielska poinformowała o inwestycjach prowadzonych na osiedlu. Obecnie największa z nich to wyczekiwana od lat przebudowa ulicy Filipa Pieli. Zakończenie prac planowane jest na kwiecień.


- Wiemy, że remont wiązał się z niedogodnościami dla mieszkańców, ale wierzymy, że efekty to wynagrodzą - mówiła prezydent Sabina Nowosielska.


Miasto przygotowuje także projekt budowy placu zabaw w parku oraz remontu boiska przy szkole.


W trakcie zebrania nie mogło zabraknąć tematu zanieczyszczenia powietrza. Jeśli chodzi o pyły zawieszone, Sławięcice znajdujące się poza zasięgiem sieci ciepłowniczej są jednym z najbardziej dotkniętych problemem osiedli w całym mieście. Straż miejska często interweniuje tam po zgłoszeniach o różnokolorowych dymach wydobywających się z kominów. Niestety, podobnie jak na innych osiedlach, część mieszkańców nie przejmuje się zdrowiem swoim i innych, paląc w piecach najgorszym węglem, a często także śmieciami.


Wiceprezydent Artur Maruszczak zapowiedział, że mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla prawdopodobnie będą mogli skorzystać z dopłat do termomodernizacji budynków. Szczegóły zostaną przedstawione niebawem. Cały czas można natomiast korzystać z dopłat urzędu miasta do wymiany źródeł ciepła.


Jeden z mieszkańców proponował, by wziąć pod rozwagę budowę lokalnej kotłowni na osiedlu oraz sieci ciepłowniczej. Prezydent Sabina Nowosielska poinformowała, że MZEC pracuje nad koncepcją rozwoju sieci i będzie analizował różne modele zapewnienia mieszkańcom dostaw energii cieplnej.


Mieszkańcy mieli także okazję porozmawiać z dzielnicowym. Plagą na osiedlu są włamania do domów. Niestety, sprawcy pozostają nieuchwytni.



sławięcice mieszkańcy (1)

sławięcice mieszkańcy (1)

sławięcice mieszkańcy (2)

sławięcice mieszkańcy (2)

sławięcice mieszkańcy (3)

sławięcice mieszkańcy (3)

sławięcice mieszkańcy (4)

sławięcice mieszkańcy (4)

sławięcice mieszkańcy (5)

sławięcice mieszkańcy (5)

sławięcice mieszkańcy (6)

sławięcice mieszkańcy (6)

sławięcice mieszkańcy (7)

sławięcice mieszkańcy (7)

sławięcice mieszkańcy (8)

sławięcice mieszkańcy (8)

sławięcice mieszkańcy (9)

sławięcice mieszkańcy (9)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

lolek 09.03.2018 07:08
a może by tak bilety czasowe np .godzinne?

Lithion 09.03.2018 00:07
Chyba ten kto to pisał nie zna skrzyżowania w Nowosolnej koło Łodzi, przez które prowadziła jedna z tras do autostrady A2.

Kozlak 08.03.2018 20:34
A propos. Dojazd do Sławęcic dotyczy też firm po drodze. Nowe władze MZK linię 5 rano przed 7 puściły przez elektrownię. O tej porze jest całe stado innych autobusów, a ludzie, którzy pracują w firmach przy Strzeleckiej nie wyrabiają się na 7 do pracy. Poza tym częstotliwość kursowania 5 i różne wyłączenia, a to dni szkolne, a to dni między świętami, zmuszają ludzi, do korzystania z samochodów. A przecież ma być tak ekko!

Karol 08.03.2018 17:28
To, że nikt nie wie jak się zachować na tym skrzyżowaniu, to lekka przesada. Faktem jest, że wymalowanie obszaru wyłączonego z ruchu przy zjeździe ze Sławięcickiej, to głupota. Ze Sławięcickiej w Batorego jechało się na wprost, a więc bez kierunkowskazu. Teraz trzeba zrobić "zawijasa" i sygnalizować skręt w prawo. Wyjeżdżający z 8Marca, może odczytać to jako skręt w pierwszą w prawo, czyli w Kołłataja i nieszczęście gotowe. Na zdjęciu widać jeszcze żółte linie, dotyczące zmiany organizacji ruchu na czas remontu mostu w 2013 roku. To znaczy, że takie oznakowanie istnieje od lat, a działacze wpadli na to dopiero teraz.

Czytelnik 08.03.2018 16:50
A może by tak władza zainteresowala się jak ludzie ze Slawiecic mają dojechać do Koźla żeby nie przesiadać się 2 razy. Mzk jest dotowana przez miasto,12 lub 13 mogłaby tez dojeżdżać a nie kończyć biegu na Blachowni

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ