Mowa o skrzyżowaniu ulic Sławięcickiej (droga krajowa), Stefana Batorego (droga powiatowa) oraz Hugo Kołłątaja i 8 Marca, które są ulicami gminnymi.
- Sporo jeździłem po świecie, ale tak głupiego skrzyżowania jeszcze nie widziałem. Nikt nie wie, jak tam się zachować, a przez to jest bardzo niebezpiecznie. Od lat mówimy o tym, żeby zbudować rondo. Miejsca jest wystarczająco - mówił Gerard Kurzaj, jeden z mieszkańców.
Mieszkańcy zamierzają stworzyć obywatelski projekt ronda na skrzyżowaniu, który chcą przedstawić Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Poprosili też władze miasta, aby zaangażowały się w sprawę. Jak wytłumaczył wiceprezydent Artur Maruszczak, prawdopodobnie za trzy lata po otwarciu obwodnicy północnej ulica Sławięcicka straci status drogi krajowej.
- Wtedy uzyskamy większy wpływ i budowę ronda będzie można realnie rozpatrywać - tłumaczył wiceprezydent Artur Maruszczak.
Bezpieczeństwo na drogach oczywiście nie było jedynym tematem poruszanym podczas spotkania. Prezydent Sabina Nowosielska zachęcała mieszkańców do udziału głosowaniu na zadania zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Pula dla Sławięcic to 93 tys. zł. Wśród zatwierdzonych propozycji znalazły modernizacja ulicy Serdecznej, zakup pawilonu cateringowego, zakup sprzętu termowizyjnego dla OSP oraz modernizacja terenu rekreacyjnego w parku. Głosowanie w siedzibie rady osiedla już się odbyło. Od piątku głos będzie można oddać także przez internet na stronie:
budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl
Prezydent Sabina Nowosielska poinformowała o inwestycjach prowadzonych na osiedlu. Obecnie największa z nich to wyczekiwana od lat przebudowa ulicy Filipa Pieli. Zakończenie prac planowane jest na kwiecień.
- Wiemy, że remont wiązał się z niedogodnościami dla mieszkańców, ale wierzymy, że efekty to wynagrodzą - mówiła prezydent Sabina Nowosielska.
Miasto przygotowuje także projekt budowy placu zabaw w parku oraz remontu boiska przy szkole.
W trakcie zebrania nie mogło zabraknąć tematu zanieczyszczenia powietrza. Jeśli chodzi o pyły zawieszone, Sławięcice znajdujące się poza zasięgiem sieci ciepłowniczej są jednym z najbardziej dotkniętych problemem osiedli w całym mieście. Straż miejska często interweniuje tam po zgłoszeniach o różnokolorowych dymach wydobywających się z kominów. Niestety, podobnie jak na innych osiedlach, część mieszkańców nie przejmuje się zdrowiem swoim i innych, paląc w piecach najgorszym węglem, a często także śmieciami.
Wiceprezydent Artur Maruszczak zapowiedział, że mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla prawdopodobnie będą mogli skorzystać z dopłat do termomodernizacji budynków. Szczegóły zostaną przedstawione niebawem. Cały czas można natomiast korzystać z dopłat urzędu miasta do wymiany źródeł ciepła.
Jeden z mieszkańców proponował, by wziąć pod rozwagę budowę lokalnej kotłowni na osiedlu oraz sieci ciepłowniczej. Prezydent Sabina Nowosielska poinformowała, że MZEC pracuje nad koncepcją rozwoju sieci i będzie analizował różne modele zapewnienia mieszkańcom dostaw energii cieplnej.
Mieszkańcy mieli także okazję porozmawiać z dzielnicowym. Plagą na osiedlu są włamania do domów. Niestety, sprawcy pozostają nieuchwytni.
Napisz komentarz
Komentarze