Prezydent Kędzierzyna-Koźla wraz z zastępcami spotkała się z mieszkańcami osiedla Rogi.
Spotkanie rozpoczęło się od omówienia najważniejszych inwestycji ogólnomiejskich. Prezydent przekazała informacje m.in. na temat realizacji basenów w Azotach, hospicjum, finalizacji przebudowy alei Jana Pawła II oraz rewitalizacji wzgórza zamkowego i rynku. Zachęcała również do udziału w budżecie obywatelskim. W tym roku mieszkańcy Rogów zgłosili tylko jedno zadanie. To kontynuacja budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ulicy Bukowej. Głosować będzie można w siedzibie rady osiedla lub przez internet na stronie budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl
Prezydent przekazała również informację o uruchomieniu strony internetowej z wynikami bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu na terenie całego miasta. Można śledzić je tutaj: powietrze.kedzierzynkozle.pl Niestety, Rogi ze względu na przeważającą zabudowę jednorodzinną i brak miejskiej sieci ciepłowniczej są w tej materii jednym z najbardziej problematycznych osiedli.
- Pomimo powtarzających się informacji część mieszkańców ciągle nie wie, że może uzyskać dofinasowanie do wymiany starych pieców na piece ekologiczne. Zachęcam, by z tego skorzystać, bo zdrowie jest najważniejsze. Wystarczy zgłosić się do urzędu miasta – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.
Głównym problemem poruszonym przez mieszkańców był remont ulicy Sucharskiego, który ma rozpocząć się w najbliższych miesiącach. Mieszkańcy odnoszą wrażenie, że wszelkie inwestycje drogowe na osiedlu wykonywane są pod kątem potrzeb ciężkiego transportu. W Rogach działa wiele firm. W ramach planowanej inwestycji na Sucharskiego pas drogi zostanie poszerzony, a więc zbliży się ona do budynków. Ludzie uważają, że ulica powinna mieć parametry dostosowane głównie do ruchu pojazdów osobowych. Tymczasem z planów wynika, że po przebudowie ciężarówkom łatwiej będzie tam przejechać.
Wiceprezydent Artur Maruszczak tłumaczył, że przebudowa została zaprojektowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, a priorytetem nie było ułatwienie życia kierowcom ciężarówek. Padła propozycja, by po remoncie rozważyć zmianę organizację ruchu, ograniczając tonaż pojazdów. O tym już jednak będzie musiała zdecydować komisja przy starostwie, która z pewnością weźmie także pod uwagę interesy firm.
- Obecnie, jak państwo mówicie, tą ulicą jeżdżą ciężarówki. To, czy przeprowadzimy remont, czy nie, nic w tej kwestii nie zmieni – tłumaczył wiceprezydent Artur Maruszczak.
Problem ciężarówek na osiedlu w dużej mierze może rozwiązać pogłębienie przejazdu pod wiaduktem na ulicy Głównej.
- Nie jest to nasza droga. Administruje nią powiat. Z informacji, które posiadamy, wynika, że są prowadzone działania zmierzające do tego, aby to pogłębienie wykonać – przekazał wiceprezydent Artur Maruszczak, co potwierdził obecny na spotkaniu radny powiatowy Paweł Masełko. Dokumentacja inwestycji ma być gotowa w najbliższych tygodniach. Wówczas będzie wiadomo, jakie koszty wchodzą w grę.
- Ta inwestycja na pewno będzie realizowana i na pewno wpłynie to na zmniejszenie ruchu samochodów ciężarowych w rejonie ulicy Sucharskiego – zapewniał Masełko.
Pod koniec spotkania prace wykonane na osiedlu w tej kadencji samorządu krótko zreferował radny miejski Przemysław Pawlik.
- Wprowadziłem się tu zaledwie trzy lata temu. Od tamtej pory bardzo dużo zmieniło się na lepsze. Praktycznie wszystkie sprawy, z którymi zgłaszali się mieszkańcy, zostały załatwione – podsumowywał Pawlik.
O problemach związanych z bezpieczeństwem z mieszkańcami rozmawiał również dzielnicowy Michał Kopczyński.
Reklama
Władze miasta w Rogach. Problem z ciężarówkami i pytania o remont ulicy Sucharskiego
- 21.02.2018 20:25
Napisz komentarz
Komentarze