Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 03:13
Reklama
Reklama
Reklama

Wspomnienie o drużynie Piechniczka na dużym ekranie: Mundial. Gra o wszystko

Wspomnienie o drużynie Piechniczka na dużym ekranie: Mundial. Gra o wszystko
W najbliższy czwartek w kinie Helios kolejny seans w ramach Kultury Dostępnej. Na dużym ekranie będzie można obejrzeć film "Mundial. Gra o wszystko". Dokument opowiada o występie reprezentacji Polski w piłce nożnej podczas finałów Mistrzostw Świata w 1982 roku.

Opis filmu:

Mistrzostwa "Espana '82" były ostatnim sukcesem reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach świata. Cała Polska oglądała wspaniałe bramki Bońka i Smolarka, popis umiejętności Laty, Kupcewicza i Buncola, widowiskowe parady Młynarczyka. Na moment zapomniano, że tłem sportowego spektaklu są surowe prawa stanu wojennego, cenzura, wojsko na ulicach, więzienia zapełnione opozycjonistami. Występ piłkarzy był tak udany, że nazwano go "najpiękniejszym serialem stanu wojennego".
"Mundial. Gra o wszystko" to dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej "Solidarności", dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy. Dokument "Mundial. Gra o wszystko" to opowieść zbudowana z materiałów archiwalnych Telewizji Polskiej, Kroniki Filmowej, materiałów FIFA, animowanych fotografii z hiszpańskich boisk i obozu dla internowanych, to wielogłosowa relacja zbudowana z wywiadów z zawodnikami reprezentacji Polski, opozycjonistami internowanymi w Białołęce i znanymi komentatorami sportowymi.

KULTURA DOSTĘPNA W KINACH jest kolejnym elementem realizowanego z inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej programu KULTURA DOSTĘPNA. Systemowe rozwiązanie służyć ma niwelowaniu barier kompetencyjnych, finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie. Dzięki temu w 35 kinach na terenie całej Polski w każdy czwartek o godzinie 18:00 do końca 2015 roku odbywać się będą specjalne pokazy polskich filmów, na które bilety będą kosztować tylko 10 zł.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ