Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 18:11
Reklama
Reklama

Nie tylko pyły? System kontroli powietrza w Kędzierzynie-Koźlu może zostać rozbudowany

Uruchomiony w styczniu system kontroli powietrza pod kątem pyłów zawieszonych jak na razie sprawdza się dobrze. Niewykluczone, że w przyszłości zostanie rozbudowany o dodatkowe czujniki.

Kędzierzyn-Koźle, jak wiele innych miast w Polsce, ma poważny problem ze smogiem, a więc pyłami zawieszonymi o frakcjach 2,5 i 10 mikrogramów. Oba mają bardzo zły wpływ na zdrowie człowieka. O ile w wielkich aglomeracjach do powstawania smogu w znacznej mierze przyczynia się ruch samochodowy, w miastach o specyfice Kędzierzyna-Koźla jego źródłem są przede wszystkim przydomowe kominy. To dlatego problem wraca zawsze wraz ze spadkiem temperatur.

Podczas tegorocznej - jak na razie łagodnej - zimy póki co udawało się uniknąć ekstremalnych przekroczeń dopuszczalnych norm stężenia pyłów. W poprzednich latach zdarzało się jednak, że przez utrzymujący się smog służby kryzysowe zalecały, szczególnie dzieciom i osobom starszym, ograniczenie wychodzenia z domu.

Do niedawna bieżącą informację o stanie powietrza w Kędzierzynie-Koźlu pod kątem pyłów dostarczała jedynie stacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na osiedlu Piastów. Szkopuł w tym, że ta część miasta to przede wszystkim bloki spółdzielcze podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. W najgorsze dni gołym okiem było widać, że tam, gdzie mieszkańcy sami ogrzewają swoje domy (dotyczy to na przykład Pogorzelca), problem smogu jest znacznie poważniejszy. Nie było jednak bieżących danych dotyczących stężenia pyłów w poszczególnych częściach Kędzierzyna-Koźla. Teraz każdy może sprawdzić poziom smogu w swojej okolicy.

Na początku roku miasto uruchomiło system czujników w czasie ciągłym analizujących stan powietrza. Jest ich 26. Wyniki można sprawdzić tutaj:

http://powietrze.kedzierzynkozle.pl/


Dodatkowo dwa czujniki pracują także na miejskich autobusach, jednak na chwilę obecną te dane nie są jeszcze dostępne.

- Poza pomiarem pyłów PM 2,5 i 10 uzyskujemy także dane dotyczące temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza. Po pierwszym pełnym okresie pomiarowym, na przykład po roku, przeanalizujemy, które obszary miasta są najbardziej zanieczyszczone i na tej podstawie będziemy podejmować działania ukierunkowane na ograniczenie problemu. Na przykład poprzez system dopłat do wymiany pieców czy też zachęt, by podłączać się do miejskiej sieci ciepłowniczej - wyjaśnia wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszczak.

System przede wszystkim ma jednak służyć zwykłym ludziom - chociażby rodzicom planującym spacery, mieszkańcom uprawiającym aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, czy też osobom zmagającym się ze schorzeniami układu oddechowego.

Pyły zawieszone to niejedyny problem z powietrzem w Kędzierzynie-Koźlu. Jest nim także benzen emitowany przez przemysł. Obecnie dane na temat stężenia tego związku również dostarczane są jedynie przez stację na osiedlu Piastów.

- W przyszłości chcielibyśmy rozszerzyć zakres o kolejne związki. Obecnie we współpracy z niezależnym laboratorium analizujemy, czy jest taka możliwość - zaznacza Artur Maruszczak.

W przypadku benzenu do pomiarów prawdopodobnie konieczne byłby chromatografy, a to kosztowna aparatura.

Uruchomienie systemu pyłomierzy kosztowało 269 tys. zł. Będzie działał przez dwa lata.

 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Alina 28.01.2018 11:41
Należy koniecznie wyposażyć te stacje w moduły pomiaru srężenia benzenu. Inaczej będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

qwert 27.01.2018 09:21
z benzenem się jakoś uporali to biorą się za pyły?

Mieszkanka kk 27.01.2018 08:34
Dlaczego nikt nie pisze o tym, że stacje są ulokowane tak, żeby pokazywać jak najlepsze odczyty. Droga redakcjo, zobaczcie na mapę. Nie widzicie, że najbardziej zadymione miejsca (dworzec, grunwaldzka, Głowackiego, kozielska) są całkowicie pominięte. Natomiast na piastach i w okolicach ulicy 1 Maja gdzie nie ma pieców kaflowych są po dwa czujniki w bliskiej odległości od siebie. Działanie dla mnie bez sensu, chyba że ktoś chce ukryć problem pieców i palenia byle czym w nich. Co na to powie władza miasta i redakcja?

Lolek 27.01.2018 00:11
I co z tego że aparat do pomiaru benzenem.obstaeic jest droga? Przy takiej ilości czujników w mieście będzie łatwo złapać truciciela. No chyba że miasto tego nie chce?

DRZEWO 26.01.2018 23:44
"o mnie się nie martw, o mnie się nie martw ja sobie rade dam" drzewa nie pochłoną tych świństw, które wydobywają się z twojego komina kiedy spalasz śmieci.

jb 26.01.2018 18:26
Doszukujesz się podstępnych działań? Czy ty masz w domu lub samochodzie jakieś czujniki, analizatory? Jeśli tak, to co chcesz "... pokazać… udowodnić… zatuszować ???"

kos 26.01.2018 17:21
Pył zawieszony, benzol i inne świństwa w powietrzu, a mimo to dokonuje się rzezi drzew za pomocą pił mechanicznych i to na skalę masową. Głównym argumentem jest rzekomo choroba drzew ale to dotyczy tylko nielicznych, a tak naprawdę chodzi o zysk. Leśni chodzą po lasach i poboczach dróg jak zombie znakują za pomocą farby i takie drzewa skazane są już na śmierć choć nie są ani chore ani stare. Na obwodnicy na odcinku od ronda do skrzyżowania z al. JPII oznakowano i przeznaczono do likwidacji ponad sto drzew! I tak jest jak powiat długi i szeroki, w samym mieście to samo wieczorem coś rosło a rankiem pustka za oknem.

skorpionb_PL 26.01.2018 17:18
Co miasto tym sprzętem chce pokazać... udowodnić... zatuszować ???

K 26.01.2018 14:55
Aparatura może i kosztowna, ale zdrowie ludzkie jest bezcenne...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ