Na temat przyczyn ograniczenia pola widzenia oraz o konsekwencjach braku jego odpowiedniej diagnostyki rozmawiamy z Romualdą Hałupką z Salonu Optycznego Solutaris.
Ci z nas, którzy korzystają z okularów lub szkieł kontaktowych, są zwykle dobrze zorientowani w terminologii, opisującej najczęściej występujące wady wzroku. Wiemy, czym są dioptrie, minusy i plusy, a nawet "cylindry" i astygmatyzm. Jednak krótkowzroczność i nadwzroczność to tylko najpowszechniejsze z występujących u ludzi zaburzeń wzroku.
Wśród tych mniej pospolitych wymienić można daltonizm oraz wady wzroku ujawniające się zwykle u osób w wieku zaawansowanym: starczowzroczność i zaćmę, czyli zmętnienie soczewki oka. Takie wady wzroku wyraźnie obniżają jakość widzenia, więc ich wystąpienie łatwo zauważyć - pogarsza się ostrość widzenia, zaczynamy mieć kłopoty z odczytaniem drobnego druku na etykietach, albo dużych liter na szyldach oddalonych od nas nieco sklepów.
- Czym jest pole widzenia i z jakich powodów następuje jego ograniczenie?
- Pole widzenia to po prostu obszar, jaki jest widziany przez nieporuszające się oko. Z pewnych powodów obszar ten może być ograniczony i w przeciwieństwie do innych wad wzroku, zawężenie pola widzenie jest wadą trudniejszą do zauważenia. Jego najczęstszymi przyczynami zazwyczaj są wady wrodzone, jaskra, choroby siatkówki, choroby neurologiczne i inne.
- W jaki sposób możemy sprawdzić zasięg naszego pola widzenia?
- Narzędziem diagnostycznym pozwalającym na zbadanie pola widzenia jest tzw. perymetria. Jest to bardzo skuteczne narzędzie diagnostyki chorób, nie tylko okulistycznych. Badanie to jest nieinwazyjne, bezbolesne, trwa niezbyt długo i jest badaniem niedrogim.
- W jaki sposób przebiega badanie?
- Diagnostyka pola widzenia polega na obserwacji wirtualnej przestrzeni w urządzeniu nazywanym polomierzem. W zależności od typu urządzenia, w polu widzenia pacjenta pojawiają się i znikają lub przesuwają się świetlne punkty, których zauważenie badana osoba musi zasygnalizować. Procedurę tę powtarza się przynajmniej jeszcze jeden raz, aby zapewnić miarodajność wyników. Na ich podstawie opracowuje się potem mapę graficznie przedstawiającą pole widzenia każdego oka.
- Dlaczego tak istotna jest właściwa diagnostyka pola widzenia?
- Zasięg pola widzenia może mieć duże znaczenie dla różnych czynności życiowych. Jego ograniczenie może przykładowo zwiększyć ryzyko kierowania pojazdem, a w niektórych dyscyplinach sportowych (głównie grach zespołowych) może obniżyć osiągnięcia z powodu osłabienia orientacji w przestrzeni. Z kolei w przypadku stwierdzenia upośledzenia widzenia peryferyjnego lub innych obszarów pola widzenia, dobrze jest ustalić przyczyny tego zjawiska, bo może to pomóc wcześnie wykryć choroby, których jednym z objawów może być właśnie ograniczone pola widzenia.
Już podczas najbliższej wizyty w naszym Salonie Optycznym lub u naszego okulisty warto dowiedzieć się więcej na temat badania perymetrycznego, a najlepiej skorzystać z okazji i sprawdzić "jak szerokie mamy horyzonty".
Zapraszamy na badania diagnostyczne
Salon Optyczny, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Solutaris
Tel.: 77 543 05 50, 77 333 00 20
www.solutaris.pl
www.facebook.com/Solutaris
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 12:00-20:00
Wtorek- 10:00-18:00
Piątek: 8:00-16:00
Sobota: nieczynne
Materiał promocyjny
Reklama
Problemy ze wzrokiem? Diagnostyka pola widzenia w Salonie Optycznym Solutaris
- 12.01.2018 10:13
Napisz komentarz
Komentarze