Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 03:44
Reklama
Reklama
Reklama

Wybuchowe spotkanie młodych chemików w Sławięcicach. ZDJĘCIA

Nie mogą pamiętać, że przed laty Kędzierzyn-Koźle był nazywany „stolicą polskiej chemii”. A jednak chemia to dla wielu z nich coś więcej niż tylko szkolny przedmiot. W Kędzierzynie-Koźlu po raz pierwszy zorganizowano konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych „Młody All-Chemik”. Ma zaszczepić w młodych ludziach miłość do probówek, odczynników, wzorów i reakcji, aby kiedyś być może związali swoje życie zawodowe z sektorem chemicznym, na którym nadal opiera się gospodarka Kędzierzyna-Koźla.

Pierwsze spotkanie młodych chemików zorganizowano nie gdzie indziej, jak dawnej szkole chemicznej w Sławięcicach, a dzisiejszym Zespole Szkół nr 3, który podejmuje próby reaktywacji kształcenia chemików. To odpowiedź na zapotrzebowanie kadrowe zgłaszane przez miejscowe firmy działające w branży chemicznej – najbardziej odczuwają brak wyspecjalizowanych pracowników średniego szczebla na przykład na instalacjach produkcyjnych.

- W ramach klastra realizujemy program kształcenia kadr dla branży chemicznej. Kontynuujmy działania związane z promocją chemii, a spotkanie młodych chemików jest właśnie jednym z nich. Bawimy się chemią, a przez to popularyzujemy ją i promujemy oraz oczywiście uczymy się. Pokazujemy, że chemia jest ważna – tłumaczy Mariola Szymańska, pełnomocnik koordynatora Klastra Chemii Specjalistycznej Chem-Ster w Kędzierzynie-Koźlu. – Cel, który nam przyświeca, to głównie pozyskanie kadr dla branży chemicznej, co jest procesem długookresowym. Te potrzeby są znaczne. Mamy nadzieję, że niektórzy uczestnicy naszych projektów w przyszłości znajdą pracę właśnie w sektorze chemicznym – dodaje.

Zaproszenie do udziału w konkursie zorganizowanym przez Klaster Chemii Specjalistycznej „Chem-Ster” we współpracy z Kędzierzyńsko-Kozielskim Parkiem Przemysłowym i Zespołem Szkół nr 3 zostało wysłane do 46 szkół na Opolszczyźnie. Wpłynęło 9 prac. W komisji konkursowej poza organizatorami zasieli m.in. przedstawiciele Grupy Azoty ZAK, Brenntag Polska i Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej.

Wygrała praca przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu poświęcona otrzymywaniu gazów z odpadów wapienno-metalowych. Drugie było PG nr 2 z Kędzierzyna-Koźla z prezentacją opowiadającą o tym, jak dzięki znajomości chemii ludzie ułatwiali sobie życie już w epoce renesansu. Natomiast trzecia nagroda powędrowała do PG nr 1 w Nysie za pracę „Atomy się mszczą”.

Niewątpliwie najbarwniejszą prezentację przygotowały dziewczyny z PG nr 2. W materiale wideo w strojach z epoki pokazały, jak napisać list niewidzialnym atramentem, zdławić ogień świecy tlenkiem węgla i wytworzyć mydło.

- Chemia od początku gimnazjum jest moim ulubionym przedmiotem, w tym roku wzięłam udział już w dwóch konkursach chemicznych, a w przyszłości chciałabym nadal rozwijać się w tym kierunku – mówi Wiktoria Stańska. - Do udziału w konkursie zachęciła nas nasza nauczycielka chemii pani Karolina Pietrzyk. Cieszymy się, bo dzięki nagrodzie będzie można wyposażyć szkolne laboratorium. Patronem naszej szkoły jest Jan Kochanowski. To dlatego w naszej prezentacji nawiązaliśmy do epoki renesansu – dodają Natalia Szymańska i Karolina Zauder.

Spotkanie Młodych Chemików to nie tylko prezentacje laureatów konkursu. Uczniowie wysłuchali też prelekcji i obejrzeli materiały wideo poświęcone chemii. Największe zainteresowanie wzbudził jednak pokaz gwałtownych reakcji chemicznych – wraz z ognistymi wybuchami – przygotowany przez Studenckie Koło Naukowe Chemików przy Politechnice Śląskiej.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ