Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:01
Reklama
Reklama
Reklama

Odkrycie archeologiczne w Koźlu. O jej istnieniu do tej pory wiedzieliśmy tylko z podań

Odkrycie archeologiczne w Koźlu. O jej istnieniu do tej pory wiedzieliśmy tylko z podań
Kolejne odkrycie archeologów na kozielskiej starówce. Robotnicy pracujący przy układaniu sieci gazowej na ul. Anny odsłonili fragmenty średniowiecznych murów miejskich – najprawdopodobniej Bramy Odrzańskiej.

Brama odrzańska w Koźlu - widok od strony dzisiejszej ulicy Anny.


Ostatnie miesiące obfitują w ciekawe odkrycia dotyczące historii Koźla. Ich głównym źródłem są roboty przy kozielskim zamku. Jednak sporo pracy dla archeologów dostarczają prowadzone na szeroką skalę w całym mieście roboty związane z układaniem gazociągów.

Na Starym Mieście było niemal oczywiste, że przy tej okazji odkopana zostanie przeszłość sięgająca setek lat wstecz. Tak było kilka miesięcy temu na ul. Bolesława Limanowskiego, gdzie odkryto dobrze zachowane fragmenty średniowiecznej drogi.

Prace prowadzone na ul. Anny zlokalizowane są częściowo w miejscu, gdzie w średniowieczu przebiegały mury obronne miasta. Nie było więc wielkim zaskoczeniem, kiedy pod łopatami robotników pojawiły się cegły i kamienie. W tym miejscu istniała bowiem Brama Odrzańska, jedna z czterech bram wjazdowych do średniowiecznego Koźla. Rozebrana ostatecznie w XIX wieku, dziś znana jest jedynie z ikonografii.

Stały nadzór nad pracami sprawuje archeolog Błażej Targaczewski. Na miejsce przybył również powiatowy inspektor ds. ochrony zabytków Grzegorz Naumowicz, który zapoznał się z lokalizacją reliktu i rozmawiał z archeologiem na temat ewentualnej jego ekspozycji w przyszłości. Na miejsce przybyli również specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu. Do rozstrzygnięcia jest m.in. kwestia jak przeprowadzić roboty, by jak najmniej ingerować w średniowieczne pozostałości.

Zdjęcia: Aleksandra Gałka



 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec kk 12.12.2017 11:45
mądre głowy powinny zadbać o odtworzenie miejsce z którego słynie nasze miasto.. Baszta tak naprawdę poki co, to okruszek z deseru którym mógłby najeść sie niejeden turysta a mieszkaniec być dumny ze swojej tożsamości , aż sie o to prosi by odbudować historię i odtworzyć architekturę która niegdyś nadawała blask temu miastu..

reko 11.12.2017 15:20
Tylu ich przybyło i napewno mędrze pogadywali.A kilka lat temu równie mądrze pozwolili na demontaż starych zabudowań, m.in. zabytkowej łażni przy Targowej i postawienie na tym miejscu obskurnego targowiska.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ