Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:36
Reklama
Reklama
Reklama

Sławięcicki park może doczekać się rewitalizacji. Wszystko za sprawą małego owada

Sławięcicki park może doczekać się rewitalizacji. Wszystko za sprawą małego owada
Za sprawą pachnicy dębowej, rzadkiego gatunku chrząszcza, nasze miasto może otrzymać potężny zastrzyk gotówki na rewitalizację parku w Sławięcicach. Zadanie może pochłonąć około 1,5 miliona złotych, a stosowny wniosek na dofinansowanie przebudowy został już złożony w urzędzie marszałkowskim.

Przebudowa urokliwego parku w Sławięcicach może zostać zrealizowana dzięki środkom pochodzącym z urzędu marszałkowskiego. W tym roku na zadania związane z budową ścieżek edukacyjnych czy też ochroną ginącej fauny i flory urząd zamierza wydać 15 milionów złotych. W gronie potencjalnych beneficjentów unijnych programów znajduje się Kędzierzyn-Koźle.

Przecierają szlaki

Przebudowa parku w Sławięcicach ma być pierwszym zadaniem realizowanym przez gminę Kędzierzyn-Koźle w ramach nowej perspektywy unijnej. Pierwszym krokiem ku rozpoczęciu rewitalizacji było złożenie wniosku do urzędu marszałkowskiego. – Wartość zadania opiewa na kwotę 1,5 miliona złotych, z czego 1,1 miliona miałoby pochodzić ze środków unijnych. Wniosek jest kompletny i obejmuje sporządzenie dokumentacji oraz realizację samej inwestycji – podkreśla Dariusz Kantor z wydziału strategii, rozwoju i środków pomocowych urzędu miasta.

Sławięcicki park szczególnie wiosną prezentuje się klimatycznie. Po remoncie ma tu być jeszcze ładniej.
Sławięcicki park szczególnie wiosną prezentuje się klimatycznie. Po remoncie ma tu być jeszcze ładniej.


Wniosek złożony przez gminę Kędzierzyn-Koźle dotyczy ochrony różnorodności biologicznej na terenie sławięcickiego parku. Przy okazji teren o powierzchni 12 hektarów ma zostać gruntownie zrewitalizowany. – Planujemy dokonanie nowych nasadzeń, usunięcie roślin inwazyjnych i wyremontowanie ścieżek pieszo-jezdnych z elementami małej infrastruktury. Zadbamy też o promocję ekologii, powstanie interaktywna ścieżka, na której przy pomocy specjalnej aplikacji na telefon komórkowy będzie można dowiedzieć się ciekawostek na temat różnorodności gatunków występujących w parku – opowiada Dariusz Kantor.

Pomogła fundacja

Jak to się stało, że park, jakich na pierwszy rzut oka jest w naszym regionie mnóstwo, może ubiegać się o dofinansowanie? To efekt projektu „Ostoje przyrody”, który w 2014 roku gmina realizowała wspólnie z Fundacją Wiedzieć Więcej. Jego celem było zinwentaryzowanie przyrodnicze alei, szpalerów, drzew i zadrzewień pod kątem występowania pachnicy dębowej i kozioroga dębosza. – Od kwietnia do listopada 2014 roku sprawdziliśmy ponad dwa tysiące drzew na terenie miasta, wchodzących w skład alei, parków, cmentarzy oraz terenów związanych z kozielską twierdzą i włościami księcia Hohenloe. W sumie zidentyfikowaliśmy 40 siedlisk pachnicy dębowej na terenie całego miasta. Kilka z nich znalazło się w sławięcickim parku – mówi Kamil Nowak, prezes Fundacji Wiedzieć Więcej.

Pachnica dębowa to gatunek dużego chrząszcza występujący w lasach pierwotnych. W naszym kraju, podobnie jak na terenie wszystkich państw, w których występuje, gatunek ten jest objęty całkowitą ochroną. Odnalezienie rzadkiego gatunku otworzyło furtkę do pozyskania środków z funduszy europejskich.

Decyzja jeszcze tego lata

Od strony technicznej urząd jest już przygotowany na rozpoczęcie inwestycji. Został opracowany program funkcjonalno-użytkowy parku, teraz wszystko w rękach urzędników. Odpowiedź w sprawie wniosku złożonego do urzędu marszałkowskiego powinna spłynąć w ciągu 2–3 miesięcy. – Jeśli dostaniemy zielone światło, to kolejnym krokiem będzie przyznanie przez radę miasta środków na wkład własny urzędu. Przy założeniu, że wszystko pójdzie po naszej myśli, jeszcze w tym roku powinniśmy wbić pierwszą łopatę w ziemię, a cała inwestycja miałaby zakończyć się w 2016 roku – informuje Dariusz Kantor.

W ramach realizacji zadania powstanie specjalne wydawnictwo ekologiczne opisujące gatunki zamieszkujące na terenie miasta. Na celowniku znajdą się również pomniki przyrody; podczas prowadzenia prac zostaną oznaczone nowe pomniki na terenie parku, jak również odnowione zostanie oznakowanie już istniejących. Trasy edukacyjne i ścieżki zostaną wyznaczone w miejscach oddalonych od siedlisk rzadkich gatunków ptaków występujących na terenie parku.

Materiał pochodzi z "Dobrej Gazety"

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ