Już w przyszłym tygodniu będzie można pobrać aktualne wnioski o dotację do zakupu nowego kotła i urządzeń wykorzystujących źródła odnawialne. Zanim jednak złożymy wniosek, warto zapoznać się z wymogami jakie musi spełnić piec, abyśmy otrzymali na niego dotację.
Uchwała radnych miejskich zwiększającą kwoty dofinansowań do wymiany systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne wchodzi w życie 23 października. Jednak urzędnicy dokonywali kontroli dotychczasowych starych kotłów dużo wcześniej. Takie działania są niezbędne, aby otrzymać dofinansowanie. Urzędnicy sprawdzali, czy osoba ubiegająca się o wsparcie finansowe faktycznie korzystała dotychczas z nieekologicznego kotła.
- W ten sposób wyszliśmy naprzeciw potrzebom osób wymieniających ogrzewanie. Kontrole przeprowadzaliśmy zanim ustawa weszła w życie, aby mieszkańcy zdążyli przed największymi chłodami przygotować się do zmian związanych z wymianą kotłów – mówi Gabriela Helbin-Golasz, kierownik wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w urzędzie miasta.
Jak informują urzędnicy, już kilkunastu mieszkańców miasta planuje wymianę kotła na ekologiczny. Dużym zainteresowaniem cieszą się dotacje do pieców typu ekogroszek. Jednak zanim wybierzemy piec warto zapoznać się z wymogami, jakie musi spełnić ekologiczny kocioł.
- Nowoczesne źródło ogrzewania powinno spełniać kilka wymogów. Kotły muszą posiadać certyfikat zgodności z obowiązującą normą wydany przez właściwą jednostkę certyfikującą i spełniać wymagania klasy 5 lub wyższej określone w normie. Data potwierdzenia zgodności z wymaganą normą nie może być wcześniejsza niż 5 lat licząc od daty złożenia wniosku o dofinansowanie, powinny być wyposażone w automatyczny podajnik paliwa, nie mogą posiadać rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie, muszą być dedykowane do spalania określonego rodzaju paliwa i wszystkie te cechy muszą być potwierdzone dokumentacją kotła lub z niej wynikać. Wszystkie źródła ciepła muszą posiadać certyfikat CE, wszystkie zamontowane urządzenia muszą być fabrycznie nowe – wylicza Gabriela Helbin-Golasz.
Kierownik wydziału podkreśla, że nie ma wyjątków jeśli chodzi o ruszt awaryjny stosowany w piecach. Mimo, że w piecach wysokiej klasy często jest on już zamontowany, to jednak należy poszukać takiego modelu, który nie będzie go posiadał. W przeciwnym wypadku nie otrzymamy dotacji.
- Z naszej strony, gdy piec ma ruszt awaryjny to po prostu nie spełnia warunków dotyczących niskiej emisji. Niestety często używany jest do spalania rzeczy nieprzeznaczonych do tego celu – dodaje Gabriela Helbin.
Zanim jednak zdecydujemy się na zakup pieca warto skontaktować się z wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa i zapytać, czy wybrany przez nas kocioł będzie kwalifikował się do dofinansowania. Aktualne wnioski na dotację będzie można pobrać już od poniedziałku na stronie urzędu miasta.
Reklama
Nie na każdy piec otrzymasz dotację. To musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek
- KK24
- 20.10.2017 13:04
Napisz komentarz
Komentarze