Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 23:57
Reklama
Reklama

Uczyli się, jak walczyć z uprzedzeniami. Niecodzienne warsztaty edukacyjne w DK „Koźle”

Uczyli się, jak walczyć z uprzedzeniami. Niecodzienne warsztaty edukacyjne w DK „Koźle”
Uczniowie z kędzierzyńsko-kozielskich szkół wzięli udział w spotkaniu pt. "Obcy - od sprzeciwu do poznania, zrozumienia i tolerancji" zorganizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Opole, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. W ramach inicjatywy odbywały się pokazy filmów i warsztaty poruszające problematykę stereotypów.

Miejski Ośrodek Kultury wspólnie z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct - Opole, oraz Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki zorganizował w kozielskim domu kultury warsztaty dotyczące problematyki stereotypów. Młodzież z kędzierzyńsko-kozielskich szkoł wysłuchała wykładów i obejrzała interesujące projekty filmowe uświadamiające, jak krzywdzące mogą być uprzedzenia i jakie zagrożenia ze sobą niosą.

- Pojawiła się potrzeba, aby w Kędzierzynie-Koźlu zorganizować warsztaty dotyczące tolerancji. Temat uchodźców, migrantów jest teraz na czasie. Europa ma z tym problem, my boimy się tego problemu. Młodzież spotyka się z różnymi informacjami przekazywanymi w mediach, domach i szkole. Stwierdziliśmy, że nadszedł ten moment, aby pokazać im, kim tak naprawdę jest uchodźca, którego tak bardzo się boją. Słowem kluczem konferencji jest – obcy, pod tym pojęciem rozumiemy wszystkich, którzy odstają od przyjętych pozytywnych odbiorów. Wybraliśmy Kędzierzyn-Koźle, ponieważ młodzież na co dzień ma styczność ze społecznością Romską i uznaliśmy, że ten temat jest im bliski. Najlepiej do młodzieży zwrócić się obrazem, działa lepiej niż słowa, dlatego mamy wiele niezwykłych filmów poruszających problem nietolerancji - mówi Maria Woźniak, kierownik Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole.

Na warsztatach prezentowano mechanizmy działania stereotypów oraz sposoby ich zwalczania.

- Chcę pomóc innym osobom przełamać stereotypy, z którymi stykamy się na co dzień, nie tylko rasowe i narodowościowe, ale przede wszystkim stereotypy dnia codziennego. Stereotypy są przekazywane z pokolenia na pokolenie np. rola męska, rola żeńska. Na co dzień obserwuję, że pojawia się ich w naszym życiu coraz więcej. Na warsztatach chcę pokazać mechanizmy działania stereotypów, skąd się biorą i jak uruchamia się taki mechanizm. Rozmawiamy o stereotypach, które mamy wgrane w swój mózg, np. kobieta źle prowadzi samochód, mężczyzna pracuje, a nie zajmuje się dziećmi – mówi Iwona Caputa, Coach ACC ICF, brandcoach, trener biznesu, doradca i nauczyciel.

Jak podkreśla Iwona Caputa, najbardziej kontrowersyjne stereotypy dotyczą uchodźców i to z nimi należy walczyć.

- Ludzie, którzy chcąc odbić się od dna, przyjeżdżają do nas, a my jako Polacy jesteśmy przeciwni. Boimy się na przykład, że zabierają nam miejsca pracy, a nawet, że zabiorą nam nasze kobiety. To utarty sposób myślenia. Tak naprawdę to tacy sami ludzie jak my, mamy te same zainteresowania, pasje, kończymy podobne szkoły, wyznajemy podobne wartości. Właśnie na to zwracam uwagę na moich warsztatach – dodaje.

W spotkaniu wzięła udział Fundacjana rzecz Różnorodności Społecznej, która w tym roku obchodzi jubileusz swojej pracy nad zwalczaniem stereotypów i uprzedzeń.

- Fundacja już od 10 lat wspiera otwarte społeczeństwo różnorodne, w którym każda osoba dobrze się czuje, niezależnie od tego kim jest, skąd pochodzi, jaki ma kolor skóry i jakiego jest wyznania. To jest nasza misja i bardzo istotna kwestia. Teraz jesteśmy w takim czasie, gdy temat obecności migrantów, uchodźców jest tematem bardzo gorącym. Nasila się niechęć do uchodźców. Jest to wynik tego co słyszymy w mediach. Trzeba uczyć się zrozumieć sytuację drugiego człowieka i podejść do tego w sposób nieco bardziej empatyczny. Staramy się zwalczać stereotypy już na początkowym etapie, aby nie przerodziły się w uprzedzenia i akty nienawiści – mówi Agnieszka Kozakoszczak, prezeska zarządu Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej.

Wśród wyświetlanych projektów uczniowie oglądali m.in. film „Droga do Mekki” , „Speechless” oraz „Fatima”.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jeju 20.10.2017 09:23
Klasyczne lewackie pranie gojskich mózgów ....

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ