Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:10
Reklama
Reklama
Reklama

Pacynka przepustką do świata dziecka. MOK realizuje projekt, który łączy sztukę i edukację

Pacynka przepustką do świata dziecka. MOK realizuje projekt, który łączy sztukę i edukację
Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął realizację projektu „Wykopki Talentów” . W jego ramach w Domu Kultury „Koźle” odbyło się szkolenie „Rola pacynki w procesie wychowania dziecka”. Nauczyciele, rodzicie i edukatorzy kulturalni poznawali magiczny świat pacynki, która jest nie tylko ożywioną lalką, lecz swego rodzaju mediatorem pomiędzy dzieckiem a osobą dorosłą.

Miejski Ośrodek Kultury przystąpił do realizacji projektu „Wykopki Talentów” dofinansowanego w ramach projektu  Edukacja Kulturowa Opolszczyzny EDUKO 2016-1018. Celem inicjatywy jest wzmocnienie roli edukacji kulturowej w woj. opolskim, z uwzględnieniem jego specyficznych uwarunkowań kulturowych i społecznych. Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura oraz Województwa Opolskiego. Inicjatywa zakłada współpracę pomiędzy placówkami edukacyjnymi a instytucjami kultury. Autorkami projektu są Ewa Lecibil-Kowalczyk z MOK i Marta Fulczyk z Publicznego Przedszkola nr 21 w Kędzierzynie-Koźlu.

- Projekt jest bardzo potrzebny, ponieważ już na etapie jego pisania spotkały się ze sobą dwa różne punkty widzenia: mój, pracownika instytucji kultury i Marty Fulczyk, nauczycielki przedszkola. To zestawienie dało naprawdę fajny efekt. Chcemy pokazać, że pacynka jest świetnym bohaterem, nauczycielem w procesie wychowania dzieci, pomaga im radzić sobie z nieraz bardzo trudnymi emocjami – mówi Ewa Kowalczyk-Lecibil.

W ramach projektu odbyły się już szkolenia dla nauczycieli, rodziców, edukatorów  kulturalnych. Prowadziła je Marta Fulczyk, edukator edukacji teatralnej, pomagała jej Anna Gabrysz, aktorka lalkarka.

- Rola wychowawcza pacynki jest bardzo ważna, pacynka rozwiązuje wiele konfliktów, z którymi spotykamy się codziennie w życiu przedszkolnym. Animat, czyli każdy ożywiony przedmiot, powinien mieć swoją cechę, powinien być  bardzo określoną postacią. Uczymy, jak utrzymać magię pacynki, jak utrzymać relację z dziećmi i to animować. Trudno jest dorosłej osobie, która jest już usystematyzowana, przedstawić dziecku świat zasad. Pacynka jest kolorowa, magiczna, może wszystko i łączy świat wyobraźni dziecka z światem realnym. Rozśmiesza, dystansuje, rozumie, pociesza, pomaga radzić sobie z problemami – wyjaśnia Marta Fulczyk.

Projekt składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich było szkolenie w DK „Koźle”, kolejnym warsztaty teatralne z Anną Gabrysz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Reńskiej Wsi, Publicznym Przedszkolu w Twardawie oraz Publicznym Przedszkolu nr 21 w Kędzierzynie-Koźlu.  Następnym etapem projektu są warsztaty plastyczne z Moniką Pander, nauczycielką przedszkola nr 21. Podsumowaniem inicjatywy będzie przedstawienie teatralne dla przedszkolaków w DK „Koźle” oraz  "Zdrowa giełda", podczas której dzieci zgłębią swoją wiedzę dotyczącą warzyw i owoców, nauczą się również przygotowywać pyszne posiłki.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ