Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 18:41
Reklama
Reklama

Mobilne miasteczko ruchu drogowego w Sławięcicach. Tego warto uczyć się od najmłodszych lat

Mobilne miasteczko ruchu drogowego w Sławięcicach. Tego warto uczyć się od najmłodszych lat
Jezdnia, znaki drogowe, a nawet sygnalizacja świetlna. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 16 w Sławięcicach oddano dziś do użytku mobilne miasteczko ruchu drogowego.

Szkoła wraz z radą osiedla Sławięcice, Towarzystwem Przyjaciół Sławięcic oraz miejscową jednostką OSP wzięła udział w konkursie na grant w ramach projektu "Czas na rower" realizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu i Opolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Otrzymała 10 tys. zł.

Za te pieniądze udało się stworzyć mobilne miasteczko ruchu drogowego. Można rozłożyć je w każdym miejscu, jeśli do dyspozycji jest odpowiednia przestrzeń - zarówno po dachem, jak i pod gołym niebem. Dzięki niemu dzieci w praktyce będą mogły poznawać zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

- Nie jest to pierwsze takie miasteczko przekazane szkołom na terenie naszego województwa i z pewnością nie ostatnie. Zamiar jest taki, aby tego typu inicjatywy w miarę możliwości podejmować jak najczęściej. Najlepsze rezultaty osiągamy, jeśli edukacja w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego rozpoczyna się od najmłodszych lat - mówi Andrzej Rak, wicedyrektor WORD w Opolu.

Na planie mobilnego miasteczka jest nawet rondo. Tych prawdziwych w ostatnich latach w Kędzierzynie-Koźlu pojawiło się kilka.

- Ronda coraz częściej zastępują tradycyjne skrzyżowania sterowane sygnalizacją świetlną. To dobre i bezpieczne rozwiązanie komunikacyjne - dodaje Bartosz Wajman, sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W uroczystym przekazaniu miasteczka wzięli udział także m.in. prezydent Sabina Nowosielska, jej zastępca Wojciech Jagiełło, burmistrz gminy Ujazd Tadeusz Kauch oraz miejski radny Tomasz Scheller.

Koordynatorem projektu ze strony szkoły jest Klaudiusz Bialik, nauczyciel wychowania fizycznego i religii.

- Nauka zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym to wiedza na całe życie. Jednocześnie promujemy zdrowie i aktywność fizyczną. Z miasteczka będą korzystać nasi uczniowie oraz dzieci z innych placówek, na przykład z sąsiadującego z nami przedszkola. Miasteczko jest mobilne, możemy więc wykorzystywać je w różnych miejscach. Także podczas imprez plenerowych - zaznacza Klaudiusz Bialik.



 

 

 

 

 
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ